Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

931

Odpověď

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu E. Baštigalem (tisk 856)

 

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Č. j.: 32292 - 84

V Praze dne 10. října 1991

Vážený pane poslanče,

v odpověď na Vaši interpelaci z 18. 9. 1991 Vám sděluji, že jsem problematiku financování oprav majetku v Ružomberoku řešil sám i prostřednictvím funkcionářů ministerstva obrany dopisy panu Juliánu Helkovi, primátoru města a panu Ing. Martinu Rázgovi, řediteli bytového podniku.

Ve skutečnosti mi nepříslušelo a nepřísluší rozhodovat o rozdělení a použití finančních prostředků pro města a obce. Toto měl v působnosti Zmocněnec vlády ČSFR pro záležitosti odchodu sovětských vojsk generálporučík Rudolf Ducháček, jehož činnost byla ukončena s účinností od 30. září 1991. V dalším tato působnost přešla na Ing. Josefa Vavrouška, CSc., ministra vlády ČSFR, který byl vládou jmenován předsedou československé části Československo - sovětské komise pro řešení všech otázek spojených se vstupem, pobytem a odchodem sovětských vojsk.

Po věcné stránce je situace daného problému následující.

Protokol o odevzdání a převzetí bytů v Ružomberoku z 5. 3. 1991 nebyl dosud, pro diametrálně rozlišná stanoviska, oprávněnými zmocněnci stran schválen. V něm se však částky, uváděné ve Vaší interpelaci vůbec nevyskytují. Město Ružomberok má zatím uznáno na ostatních protokolech částku 3,4 mil. Kčs náhrad.

Dne 6. 2. 1991 na jednání u MV SR byla městu Ružomberok přislíbena záloha ve výši 2,7 mil. Kčs na okamžité odstranění havarijního stavu nemovitostí, převzatých od sovětských vojsk, zejména bytů. Tato záloha byla na požadavek Velitelství Východního vojenského okruhu snížena na 1,4 mil. Kčs ve prospěch některých jihoslovenských posádkových měst.

Po oboustranném uznání protokolu o předání bytů a po finanční dotaci bude možné uvolnit prostředky ve prospěch města. Mezivládní jednání se sovětskou stranou o náhradě škod nebylo ještě ukončeno a nebyla uskutečněna jediná platba na náhradu těchto škod.

Z iniciativy zmocněnce vlády ČSFR je v mezivládních jednáních se sovětskou stranou uplatňována i pohledávka za prostředky nutné na opravu kulturní památky města - kláštera sv. Žofie. Do 30. 9. 1991 však nebylo ukončeno přesné vyčíslení vzniklých škod.

Odpovědní funkcionáři bývalé Správy pro zabezpečení odchodu sovětských vojsk Dr. Bohumil Koten a plk. Ing. Jiří Moos jsou o celé situaci v Ružomberoku a v okolí informováni a mají za úkol po získání finančních prostředků, situaci ve prospěch města řešit.

S pozdravem

Vážený pan

Eduard Baštigál

poslanec

Federálního shromáždění

Bystrická 76

RUŽOMBEROK


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP