Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1137

Vládní návrh,

kterým, se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Španělským královstvím, podepsaná v Praze dne 11. listopadu 1991

Návrh schvalovacího usnesení:

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky souhlasí se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Španělským královstvím, podepsanou v Praze dne 11. listopadu 1991

 

Důvodová zpráva

pro Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

Ze zaměření čs. zahraniční politiky na r. 1991 vyplynul úkol nahradit dosavadní spojenecké smlouvy se SSSR, PR, MR a Rumunskem novými politickými smlouvami a uzavřít obdobné smlouvy s některými státy Západní Evropy.

Československo-španělské vztahy zaznamenaly od listopadu 1989 dynamický rozvoj, zejména v oblasti zahraničních věcí, obrany, hospodářství, obchodu a cestovního ruchu, zemědělství, spravedlnosti, kultury a školství. Uskutečnily se návštěvy představitelů FS ČSFR, ČNR, SNR i republikových vlád. Návštěva prezidenta ČSFR V. Havla ve Španělsku v prosinci 1990, která se stala výrazem nové kvality vzájemných vztahů, potvrdila politickou vůli obou stran dále prohlubovat vzájemnou spolupráci ve všech oblastech.

Z hlediska čs. zájmů je Španělsko pro ČSFR významné zejména svým členstvím v ES a dalších evropských organizacích a institucích, v ekonomické oblasti i vysokou úrovní řady odvětví průmyslové výroby.

Formy vzájemné součinnosti upřesnil v rozhovorech se španělskými činiteli ministr zahraničních věcí J. Dienstbier v září 1991, který mimo jiné předal čs. návrh Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci se Španělskem.

Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi ČSFR a Španělským královstvím byla podepsána dne 11. 11. 1991 v Praze.

Smlouva sestává z preambule a 21 článků.

Smlouva poukazuje v preambuli mimo jiné na tradice přátelství a spolupráce, na nutnost definitivního překonání rozdělení Evropy, dosažení stability a bezpečnosti na kontinentě zejména vytvářením mechanismů bezpečnosti a spolupráce a na přání obou stran prohlubovat vzájemnou spolupráci ve všech oblastech.

Operativní část Smlouvy obsahuje zásady vzájemných vztahů, ustanovení o celoevropské spolupráci k dosažení jednotného systému bezpečnosti v Evropě, hospodářské integraci a o dvoustranné spolupráci v jednotlivých oblastech.

Vzájemné vztahy spočívají podle Smlouvy na zásadách mezinárodního práva a opírají se zejména o Chartu OSN. Závěrečný akt, Pařížskou chartu pro novou Evropu a další dokumenty KBSE (článek 2).

Smluvní strany se zavazují posilovat spolupráci za účelem vybudování jednotného systému bezpečnosti v Evropě, dosažení účinných opatření k odzbrojení, posílení důvěry a stability (článek 4). V rámci procesu KBSE budou podporovat další rozvoj jeho lidské dimenze (článek 3). Pro případ vzniku situací, které mohou představovat ohrožení nebo porušení míru, se smluvní strany zavazují provádět urychleně dvoustranné konzultace (článek 6).

Smlouva stanoví systém pravidelných dvoustranných konzultací na politické i expertní úrovni (článek 7).

Další ustanovení Smlouvy se týkají hospodářské integrace v Evropě a obsahují závazek Španělského království a podporovat úsilí České a Slovenské Federativní Republiky o začlenění do Evropských společenství. Podrobnější ustanovení jsou věnována oblasti hospodářské s důrazem na přechod čs. hospodářství k tržní ekonomice (články 8 - 13).

Spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, kultury a školství, zdravotnictví, sociální péče, tělovýchovy, sportu a turistiky jsou věnovány články 13 - 16.

Smlouva předvídá přímé styky a rozvoj spolupráce na všech úrovních, jak to odpovídá ústavnímu uspořádání obou států. Zvláštní pozornost smluvní strany budou věnovat spolupráci mezi parlamenty obou států (článek 18).

V souladu s příslušnými mezinárodními dokumenty budou strany spolupracovat v oblasti právní, konzulární a v boji proti organizované zločinnosti článek 19).

Smlouva se uzavírá na 10 let a její platnost bude mlčky prodlužována vždy o dalších pět let.

Smlouva odpovídá zásadám čs. zahraniční politiky, je v souladu s čs. právním řádem, s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva, jakož i se závazky převzatými jinými platnými smlouvami. Závazky v ní obsažené jsou vyvážené.

Jedná se o Smlouvu politickou, která podle článku 36 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o čs. federaci vyžaduje před ratifikací souhlas Federálního shromáždění.

 

Za bezvadnost: Dr. Z. Pisk

Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Španělským královstvím

Česká a Slovenská Federativní Republika a Španělské království,

prodchnuty hlubokými pocity přátelství a vzájemné úcty mezi svými národy,

pevně odhodlány přispívat k budování spravedlivějšího, humánního, mírového a demokratického mezinárodního řádu.

vědomy si své odpovědnosti za zachování míru v Evropě a ve světě a rozhodnuty podporovat cíle a řídit se zásadami Charty Organizace spojených národů,

potvrzujíce závazky, které převzaly v rámci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, a vědomy si významu rozhodnutí přijatých v Pařížské Chartě pro novou Evropu z 21. listopadu 1990,

jsouce zavázány přispívat všemi prostředky k rozvíjení procesu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě jako prvořadého faktoru mírového rozvoje Evropy,

přesvědčeny o nutnosti definitivně překonat rozdělení Evropy zejména vytvářením mechanismů bezpečnosti a spolupráce na celém evropském kontinentě a vědomy si své společné odpovědnosti za tento úkol,

zdůrazňujíce význam rozvoje spolupráce mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Evropskými společenstvími a vyjadřujíce uspokojení nad členstvím obou Smluvních stran v Radě Evropy,

přejíce si rozvíjet a dále prohlubovat vzájemnou spolupráci ve všech oblastech,

dohodly se takto:

Článek 1

Česká a Slovenská Federativní Republika a Španělské království budou prohlubovat a posilovat své vztahy spolupráce založené na přátelství, důvěře a vzájemné účtě mezi svými národy.

Článek 2

V souladu s cíli a zásadami Charty Organizace spojených národů, s Helsinským Závěrečným aktem Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a s Pařížskou Chartou pro novou Evropu budou Smluvní strany jako spřátelené státy zachovávat zásady svrchované rovnosti, zdržení se hrozby nebo použití síly, neporušitelnosti hranic, územní celistvosti států a jejich politické nezávislosti, mírového řešení sporů, nevměšování do vnitřních záležitostí, respektování lidských práv a základních svobod, rovnoprávnosti a práva národů na sebeurčení, spolupráce mezi státy a plnění závazků podle mezinárodního práva v dobré víře.

Článek 3

Smluvní strany budou v rámci procesu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě podporovat všestranné upevnění demokracie, politický pluralismus, právní stát a zabezpečení lidských práv a základních svobod.

Článek 4

Smluvní strany budou spolupracovat při zachovávání míru a posilování bezpečnosti v Evropě. V rámci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě budou působit ke zvýšení stability na evropském kontinentě a k dalšímu pokračování procesu odzbrojení a zvyšování důvěry a otevřenosti založené na účinném uplatňování zásady dostatečnosti pro obranu všemi státy, berouce v úvahu všechny podmínky bezpečnosti v Evropě. Budou podporovat zřizování struktur nebo institucionálních mechanismů způsobilých posilovat účinnost procesu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a přispívat k zajištění podmínek skutečné bezpečnosti pro všechny evropské státy.

Článek 5

Smluvní strany budou rozvíjet a prohlubovat své vztahy ve vojenské oblasti.

Článek 6

V případě, že vznikne situace, která podle mínění jedné ze Smluvních stran představuje ohrožení nebo porušení míru, jež zvyšuje mezinárodní napětí, naváží Smluvní strany urychleně spojení nejvhodnější cestou za účelem výměny názorů o akcích, které by mohly vést k uvolnění napětí a k řešení situace.

Jestliže jedna ze Smluvních stran má za to, že jsou ohroženy její životně důležité bezpečnostní zájmy, může požádat druhou Smluvní stranu o neprodlené provedení konzultací.

Článek 7

Smluvní strany budou pořádat pravidelné konzultace na různých úrovních, aby tak zajistily rozvoj svých dvoustranných vztahů a podle možností sladily svá stanoviska k mezinárodním otázkám společného zájmu.

Setkání na nejvyšší politické úrovni se budou konat podle potřeby na základě dohody.

Ministři zahraničních věcí se budou scházet nejméně jednou ročně.

Setkání mezi dalšími členy vlád se budou konat podle potřeby.

Konzultace na úrovni expertů se budou konat pravidelně.

Článek 8

Španělské království bude podporovat rozvoj úzkých vztahů mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Evropskými společenstvími.

Španělské království bude rovněž podporovat úsilí České a Slovenské Federativní Republiky o vytvoření předpokladů pro její plné začlenění do Evropských společenství.

Článek 9

Smluvní strany budou v největší možné míře podporovat rozvoj vzájemně výhodné spolupráce v oblasti hospodářské a finanční, zejména v zahraničním obchodě, průmyslu, vědě, technice a v dalších oblastech, které by mohly mít prioritní význam pro jejich budoucnost.

Smluvní strany se zavazují vytvářet v souladu se svými příslušnými právními předpisy a dvoustrannými dohodami, zejména s Dohodou o vzájemné ochraně a podpoře investic, podepsanou v Madridě 12. prosince 1990, příznivé podmínky pro podporu investic druhé strany na svém území a pro zabezpečení jejich ochrany.

Článek 10

S cílem vytvořit příznivé podmínky pro realizaci společných iniciativ a projektu Smluvní strany budou podporovat přímé vztahy mezi československými a španělskými podniky a nové formy ekonomické spolupráce, zejména na úseku investic a smíšených podniků, včetně účasti subjektů třetích zemí.

Zvláštní pozornost bude věnována projektům spolupráce týkajícím se malých a středních podniků.

Článek 11

Smluvní strany budou podporovat širokou výměnu ekonomických informací a jejich zpřístupnění podnikatelům a odborníkům obou zemí a rozvoj spolupráce mezi jejich podnikatelskými organizacemi a sdruženími.

Článek 12

K usnadnění přechodu České a Slovenské Federativní Republiky k tržnímu hospodářství a k podpoře jejího hospodářského rozvoje budou Smluvní strany přikládat zvláštní význam navazování odpovídající spolupráce jak na dvoustranném, tak na mnohostranném základě. Tato spolupráce bude zahrnovat technickou pomoc, zejména vzdělávání odborníků a vedoucích pracovníků v hospodářské oblasti.

Článek 13

Smluvní strany budou spolupracovat na dvoustranném základě i v evropském měřítku v oblasti dopravy a telekomunikačních a poštovních služeb.

Článek 14

Vědomy si významu ochrany životního prostředí Smluvní strany budou usilovat o rozšíření spolupráce v této oblasti na dvoustranném i mnohostranném základě, zejména v evropském měřítku.

Článek 15

Opírajíce se o dlouhodobé tradice kulturních styků mezi svými národy a vedeny přáním spolupracovat při co nejširší výměně kulturních hodnot v rámci vytváření evropského kulturního prostoru, Smluvní strany budou všemožně rozvíjet spolupráci v oblasti kultury, vědy a školství.

Budou vzájemně podporovat výuku svých jazyků a literatur v České a Slovenské Federativní Republice a ve Španělském království. Přikládají zvláštní význam jazykovému vzdělávání jako nezbytnému předpokladu trvalé spolupráce a vzájemného poznávání kultury svých národů.

Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci a výměny mezi veřejnými institucemi, univerzitami a jinými vysokými školami, výzkumnými středisky, soukromými organizacemi a osobami činnými v oblasti kultury, vědy a školství a budou spolupracovat při realizaci společných vědeckých projektů obapolného zájmu.

Smluvní strany umožní zřizování kulturních středisek, jež se mohou věnovat výuce a šíření jazyků a kultury svých zemí. Zvláštní pomoc si budou poskytovat při přípravě pedagogů a vzájemně si budou dávat k dispozici prostředky nutné pro přístup k didaktickým materiálům a specializované literatuře a pro využívání televize, rozhlasu a audiovizuální techniky a informatiky.

Článek 16

Smluvní strany budou rozvíjet spolupráci v oblasti zdravotnictví, sociální péče, tělesné výchovy, sportu a turismu. Zvláštní pozornost budou věnovat výměně mládeže.

Článek 17

Smluvní strany budou prohlubovat spolupráci v rámci mezinárodních organizací, zejména evropských.

Článek 18

Smluvní strany budou věnovat zvláštní pozornost prohloubení spolupráce mezi parlamenty a členy parlamentů obou zemí.

S přihlédnutím k ústavnímu uspořádání obou států budou Smluvní strany podporovat přímé styky a rozvoj spolupráce na všech úrovních.

Budou rovněž usnadňovat spolupráci mezi politickými, společenskými a odborovými organizacemi obou zemí.

Článek 19

V souladu s příslušnými mezinárodními dohodami Smluvní strany budou rozvíjet spolupráci v oblasti právní a konzulární.

Smluvní strany budou spolupracovat v boji proti organizované zločinnosti, včetně nezákonného obchodu s narkotiky. Zavazují se rovněž spolupracovat v boji proti terorismu, únosu dopravních prostředků a pašování, které zahrnuje i nezákonný dovoz, vývoz a převoz kulturních statků.

V rámci této spolupráce si budou příslušné orgány obou Smluvních stran vyměňovat informace a zkušenosti.

Článek 20

Ustanovení této Smlouvy se nedotýkají práv a závazků vyplývajících z dvoustranných a mnohostranných mezinárodních smluv a dohod, uzavřených Smluvními stranami se třetími státy.

Článek 21

Tato Smlouva podléhá ratifikaci a vstoupí v platnost 30 dnů po výměně ratifikačních listin.

Tato Smlouva bude v platnosti po dobu 10 let a její platnost bude mlčky prodlužována vždy na dalších 5 let. Bude-li si jedna ze Smluvních stran přát Smlouvu vypovědět, oznámí to písemně druhé Smluvní straně jeden rok před uplynutím příslušného období platnosti.

Dáno v Praze dne 11. listopadu 1991 ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a španělském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

Za Českou a Slovenskou

Za Španělské království

Federativní Republiku

 

Dr. Marián Čalfa v. r.

Felipe Gonzáles v. r.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP