Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1174

Odpověď

ministra - předsedy Federálního výboru pro životní prostředí Ing. J. Vavrouška, Csc. na interpelaci podanou skupinou poslanců FS (tisk 922)

 

MÍSTOPŘEDSEDY VLÁDY ČSFR

A MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

V Praze dne 15. listopadu 1991

114 916/91 -KM/PT

Vážená paní poslankyně, vážení páni poslanci,

obdržel jsem Vaši interpelaci ze dne 9. 10. 1991 (tisk 922), jež se týká přistoupení ČSFR k evropských konvencím na ochranu zvířat.

Chtěl bych vás informovat, že se v těchto případech jedná o velice specializované úmluvy Rady Evropy, jež spadají do kompetence Federálního výboru pro životní prostředí. Proto jsem vaši interpelaci postoupil k vyřízení ministru Vavrouškovi.

S pozdravem

Vážení páni poslanci

na vědomí:

Jiří Musílek - Sněmovna lidu

Vážený pan

Vlasta Valtr - Sněmovna národů

Rudolf Battěk

Stanislav Žalud - Sněmovna lidu

místopředseda FS ČSFR a

Pavel Šebek - Sněmovna lidu

předseda Sněmovny lidu

Jan Šolc - Sněmovna národů

FS ČSFR

Bohumil Janča - Sněmovna lidu

Praha

Rudolf Hrušínský - Sněmovna lidu

 

Miroslav Richter - Sněmovna lidu

 

Jiří Lacina - Sněmovna lidu

 

Mahulena Čejková - Sněmovna lidu

 

Federální shromáždění ČSFR

 

Praha

 

 

FEDERÁLNÍ VÝBOR PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Ing. Josef Vavroušek, CSc.

ministr - předseda

V Praze dne 23. prosince 1991

Č. j.: 5167/11/23/91

Vážení pánové,

v souladu s § 55 odst. 2 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Vám zasílám odpověď na interpelaci ministra zahraničních věcí ČSFR J. Dienstbiera ve věci přístupu ČSFR k mezinárodním úmluvám na ochranu zvířat, která mi byla postoupena k vyřízení.

Postoj ČSFR k mezinárodním úmluvám a protokolům v oblasti životního prostředí byl před rokem 1990 adekvátní celkové politice státu, která problematiku životního prostředí stavěla na okraj svých zájmů. Projevem této politiky bylo pouhé proklamování ochoty spolupracovat v oblasti ochrany životního prostředí, přičemž se nevytvářely podmínky (právní, finanční, devizové či materiální) spojené s plněním smluvních závazků, vyplývajících z úmluv a protokolů, což vedlo k tomu, že přistoupení k těmto úmluvám se odkládalo.

Federální výbor pro životní prostředí, vědom si naléhavosti řešení této problematiky nejen na mezinárodní úrovni, ale i v podmínkách ČSFR, v současné době přijímá celou řadu opatření jak tuto mezeru v co nejkratší době odstranit. Vzniklou situaci nelze však odstranit okamžitě a jednorázově. Z tohoto důvodu jsou podle důležitosti řešení doporučovány vládě ČSFR úmluvy a protokoly k přístupu. V současné době se jedná především o Úmluvu o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin CITES (k materiálu proběhlo řádné připomínkové řízení a je předložen na jednání republikových vlád a federální vlády). Dále se připravuje do připomínkového řízení Úmluva o zachování evropské volně žijící zvěře a jejich přírodních stanovišť. Současně se pod gestorstvím ministerstva zemědělství ČR připravuje návrh zákona ČNR na ochranu zvířat proti týrání. Rychlejší realizaci přístupu k úmluvám na ochranu přírody, tedy i zvířat, komplikuje kompetenční otázka, která na jedné straně svěřuje uzavírání mezinárodních smluv do působnosti federace (včetně přístupu k nim), na druhé straně vzhledem k tomu, že se jedná o problematiku spadající do působnosti republik, dochází k časově náročnému projednávání vnitrostátních opatření k jejich provádění. Z tohoto důvodu by měl Ústavní zákon o čs. federaci upravovat i přijímání vnitrostátních opatření (zákonů) v jejich kontinuitě na smluvní dokument.

S pozdravem

Federální shromáždění

skupina poslanců - skautů

PRAHA

Na vědomí:

předseda SL

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP