Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1190

Interpelace

místopředsedy vlády ČSFR RNDr. J. Mikloška, DrSc. podaná poslanci FS

 

FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

INTERPELACE

místopředsedy vlády ČSFR pana Dr. Jozefa Mikloška podaná poslanci Mahulenou Čejkovou, Jiřím Burešem, Bohumilem Jančou, Jiřím Lacinou, Františkem Magyarem, Jiřím Musílkem, Pavlem Šebkem, Janem Šolce, Ladislavem Žáčkem, Vlastimilem Valtrem, Miroslavem Richterem

Vážený pane místopředsedo!

Konec monopolu Pionýra a SSM v zájmové oblasti dětí a mládeže, vznik nových a obnovení dřívějších organizací dětí a mládeže vyžaduje nový pohled na jejich existenci, strukturu i zajištění činnosti, co se neobejde bez pomoci státu. V obou republikách jsou k tomu vyčleněny částky, ale zdá se, že ne vždy jsou efektivním způsobem využity. Podle našeho názoru by měly být především použity k zabezpečení pravidelných aktivit, k zajištění kluboven a jejich celoročního provozu, k výchově, vzdělávání a v neposlední řadě i k pravidelnému pobytu v přírodě, případně k uskutečňování letních táborů.

Poněvadž rozdělování finančních prostředků se zatím řídí jinými zásadami, prosíme o odpovědi na následující otázky:

- Pionýr a SSM - dnes Svaz mladých - se po celou dobu totality těšily maximální podpoře všech vládních institucí. Vybudovaly si zařízení, která v průběhu uplynulých čtyřiceti let obohatily o majetek zakázaných organizací a dodnes jej využívají. Jak se při rozdělování prostředků zohledňují tyto skutečnosti, zejména ve vztahu k nově vzniklým nebo nástupnickým organizacím, především k Junáku, Lize lesní moudrosti, České tábornické unii a k seskupením YMCA a YWCA?

- Jednotlivé organizace se dotují převážně podle počtu členů. Tento počet by však měl být ověřován, aby nemohl být zkreslen nebo zveličen. Jak se tato kontrola provádí?

- Některé organizace vzniklé z bývalého SSM, kteří dnes již nikoho nereprezentují, dál zneužívali prostředky určené dětem a mládeži?

- Jako zcela pochybený a nespravedlivý vidíme systém, vypracovaný pro rozdělování dotací v roce 1992. Možnost přihlášení "Programů" do konkurzního řízení vyhlášeného MŠMT ČR je zcela administrativní, nekontrolovatelný a s podporou celoroční práce dětí a mládeže má pramálo společného. Statisícové částky rozdávané spolkům, klubům a nejrůznějším institucím by byly daleko lépe využity, kdyby je dostaly organizace, které činnost naší nejmladší a mladé generace systematicky a pravidelně zajišťují. Uvažuje se o takových kriteriích rozdělování peněžních částek, které by odpovídaly potřebám aktivně pracujících dětských a mládežnických subjektů?

Mahulena Čejková

Jiří Bureš

Bohumil Janča

Jiří Lacina

František Magyar

Jiří Musílek

Pavel Šebek

Jan Šolc

Vlastimil Valtr

Ladislav Žáček

Miroslav Richter


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP