Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1301

Interpelace

poslance SL V. Niedoby na předsedu vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfu ve věci financování národnostního tisku

 

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Vladislav NIEDOBA

Praha dne 18. 2. 1992

Vážený pane předsedo,

dovoluji si využít svého ústavního práva a v souladu s příslušnými ustanoveními jednacího řádu FS, obracím se na Vás s interpelací po té, co se již delší čas snaží sekretariát poslaneckého klubu Coexistentia dohodnout termín osobního jednání s Vámi. Moje interpelace se týká financování národnostního tisku v České republice. Tento problém jsem přednesl ve svém vystoupení na společné schůzi FS při schvalování státního rozpočtu ČSFR v prosinci minulého roku a též jsem přednesl k této tematice pozměňovací návrhy. S politováním musím konstatovat, že někteří kolegové poslanci nevěnovali patřičnou pozornost mým pozměňovacím návrhům a neschválili vyčlenění potřebné finanční částky na financování národnostního tisku z federálního rozpočtu přesto, že jsem upozorni l, že tato částka není zajištěna z rozpočtu ČR.

Při projednávání kompetenčního zákona byla právní otázka zajišťování práv národnostních menšin přijatá jako úkol federální vlády. Otázka poskytování finančních prostředků na rozvoj národnostních a etnických menšin byla projednávána na poradě zástupců orgánů státní správy federace obou republik a Úřadu vlády ČSFR dne 10. 7. 1991. Jako důkaz potřebný k této interpelace dokládám opis dopisu FMF č. j. IV/4-30 378/91 ze dne 2. 1. 1992, kde poslední odstavec jednoznačně hovoří o legislativním vakuu a kompetenci federální vlády. Je proto nepochopitelné, že federální vláda neprojednala otázku doplňkových zdrojů na rok 1992, financování tisku národnostních a etnických menšin, jak vyplývá z dopisu Úřadu vlády ČSFR ze dne 21. 1. 1992, ministerstvu kultury, jehož opis přikládám. Jsem znepokojen tímto postojem federální vlády, tím více, že např. pokud se týká polské národnostní menšiny, ve smlouvě o kulturní a vědecké spolupráci mezi vládou ČSFR a vládou Polské republiky přijaté dne 16. září 1991 v článku 6, odst. f), se jednoznačně hovoří: "Možnost působení společenských a kulturních organizací národnostních menších, zvláště vydavatelskou a nakladatelskou činnost v jejich jazycích prostřednictvím vytváření příslušných legislativních podmínek, jakož i materiální a finanční podporu".

Z titulu nezajištění financování je u polské národnostní menšiny ohroženo vydáván deníku "Glos Ludu", kulturně-osvětového měsíčníku "Zwrot" a čtrnáctideníku pro děti a mládež "Nasza Gazetka".

Obdobná situace je u německé menšiny a u Rómů. Maďarská menšina, žijící v České republice zatím nemůže z finančních důvodů vydávat žádný svůj tisk.

Předpokládám, že moje interpelace bude Vámi, pane předsedo vlády, přijatá jako podnět federální vládě k neodkladnému rozhodnutí o finančním zajištěn národnostního a etnického tisku v České republice z rezervy federálního rozpočtu.

Vážený pane předsedo, využívám tuto příležitost k tomu, abych Vás ještě jednou požádal jménem poslaneckého klubu "Coexistencia" o audienci, na které bychom projednali naléhavé problémy, týkající se národnostních menšin.

Děkuji a zůstávám s pozdravem

Příloha: dle textu

JUDr. Marián ČALFA

 

OPIS

Úřad vlády

České a Slovenské Federativní Republiky

125 09 Praha 1 - Malá Strana, nábř. kpt. Jaroše 4.

Tel.: 2102

Odbor společenskopolitických vztahů a humanitárních otázek

 

V Prahe dňa 21. januára 1992

Č. j. 77/92-20

Vážená pani riaditeľka,

dostala som Váš list zo dňa 9. januára 1992, v ktorom ma žiadate o informáciu o možnosti poskytnutia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu federácie v roku 1992 na vydávanie národnostnej tlače.

V predmetnej veci prichodí uvesť, že z okruhu vydavateľov národnostního tlače v ČR sa zatím písemně obrátili na podpredsedu vlády ČSFR p. RNDr. J. Mikloška, DrSc., iba zástupcovia rómskeho časopisu Romano kurko. Vláda ČSFR nateraz však neprijala nijaké rozhodnutie o prípadnej finančnej podpore vydavateľom národnostnej tlače v roku 1992 a vzhľadom na to, že doposiaľ nebol prerokovaný ani pripravený návrh Zásad politiky vlády ČSFR voči národnostným a etnickým menšinám, chýba i rozhodnutie o možných doplnkových zdrojoch financovania tlače národnostných a etnických menšín.

S pozdravom

JUDr. Ludvíka Čížkovská

poverená riadením odboru

Vážená pani

PhDr. Zuzana Malcová

riaditeľka odboru osvety

Ministerstvo kultúry ČR

Praha

 

OPIS

Federální ministerstvo financí

V Praze, 2. ledna 1992

Věc: Žádost o přidělení fin. prostředků na provoz redakce časopisů Jutrzenka a Ogniwo.

 

Vážený pán

Prof. PhDr. J. Hubáček, CSc.,

rektor Ostravské univerzity

Dvořákova 7.

701 03 Ostrava 1

 

Vážený pane redaktore,

k Vašemu dopisu ze dne 13. 12. 1991 ve věci přidělení finančních prostředků na provoz redakcí dětských časopisů "Jutrzenka" a "Ogniwo" Vám sděluji, že FMF nemůže Vaši žádosti vyhovět a požadovanou částku uvolnit.

Důvodem je skutečnost, že potřeby resortu školství spadají plně do kompetence republik a jsou z jejich státních rozpočtů finančně zabezpečovány.

Pokud svůj požadavek na uvolnění finančních prostředků ze státního rozpočtu federace vyvozujete z dotace, kterou pro zmíněné časopisy obdržela Ostravská univerzita v roce 1991, je nutno poznamenat, že šlo o mimořádné a.jednorázové opatření vlády ČSFR na pomoc národnostnímu tisku, jehož vydávání bylo změněnými ekonomickými podmínkami ohroženo.

O mimořádné a jednorázové opatření se jednalo proto, že vztahy federace k problematice národností nebyly upraveny legislativní normou. Protože tento stav nebyl doposud změněn, musí do doby vydání příslušných právních předpisů o každém uvolnění finančních prostředků ze státního rozpočtu federace pro potřeby národnostních menšin rozhodovat vláda ČSFR.

S pozdravem

Ing. Ladislav Aubrecht

ředitel odboru veřejné spotřeby


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP