Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1386

Odpověď

předsedy vlády ČSFR JUDr. M. Čalfy na interpelaci podanou poslancem SN P. Dostálem ve věci a. s. Zlín (tisk 1230)

 

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze dne 28. února 1992

Č. j. 14/I/92

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci ze dne 23. ledna t. r. ve věci složité situace podniku Svit a. s. Zlín.

Na základě Vaší interpelace a dopisu ředitele a. s. Svit Vladimíra Lukavského jsem se podrobně informoval o situaci a. s. Svit Zlín, která je podnikem řízeným ministerstvem průmyslu ČR a vládou České republiky. Jeho situaci, způsobenou nezaplacením pohledávek za obuv, dodanou v roce 1991 do bývalého SSSR společně s Vámi hodnotím jako velmi vážnou jak z hlediska vlastního podniku, kooperujícího průmyslu, tak i Zlínského regionu. Není vsak zaviněna neschopností federální a české vlády a ministerstva průmyslu ČR, jak konstatujete. V situaci rozpadu politického a hospodářského systému bývalého SSSR, ke kterému došlo v polovině minulého roku, se ve styku s ním nepodařilo žádnému ze států zajistit dodržování ve světové ekonomice běžných postupů o relativní úspěšnosti naší hospodářské politiky vůči SSSR a Společenství nezávislých států v minulém roce svědčí naše podstatně lepší výsledky ve výměně zboží i platbách pohledávek, ve srovnání s Polskou a Maďarskou republikou. V každém případě však nemá vláda ČSFR, kromě jednání, v rukou žádný prostředek, kterým by ovlivnila způsob, jimž SNS řeší své velmi vážné hospodářské problémy.

Jedním z pozitivních opatření v našich hospodářských vztazích se SSSR bylo uzavření dohod o přechodu na nové podmínky provádění obchodně ekonomických vztahů a obchodně ekonomických vztazích v roce 1991. Nedílnou součástí Dohody pro rok 1991, uzavřené v prosinci 1990 byly indikativní seznamy zboží, obsahující výčet komodit, o které mají obě strany zájem. Na rozdíl od bývalých smluv, uzavíraných v rámci RVHP však neměl tento dokument na obou stranách charakter obchodní smlouvy, neposkytoval vládní garance skutečného odběru a plateb a vytvářel pouze prostor pro usnadnění uzavření kontraktů na podnikové úrovni.

Důsledky této formy hospodářských vztahů se u dodávek obuvi do SSSR projevily již v prvém pololetí 1991, kdy PZO Raznoexport a Vněšekonombanka zadržovala platby pro Svit, což umožňovala i zvolená forma kontraktu, dodávek na dokumentární inkaso. Dílčí nápravy bylo dosaženo společným působením místopředsedy vlády ČSFR V. Valeše a FMZO v květnu 1991. V červnu byly platby opět zablokovány. Je mi známo, že a.s. Svit vyvinula řadu vlastních aktivit k získání plateb ze SSSR a ovlivněna ojedinělou splátkou 3 mil. USD v září 1991 se rozhodla, v rámci svého podnikatelského rizika, nezastavit výrobu a dodávky do SSSR i přes velký nárůst nezaplacených pohledávek. Učinila tak až po dosažení úrovně dluhů 1,3 mld. Kčs v listopadu 1991.

Případ platební neschopnosti a.s. Svit z důvodu nedodržení sjednaných podmínek platby v bývalém SSSR za zboží, dodané na kontrakty, uzavřené podniky v rámci Indikativního seznamu není ojediněle a i při určité výjimečnosti nemůže být řešen odtrženě.

Pro Vaši informaci uvádím, že vedle našeho dlouhodobého úvěru bývalému SSSR činí pohledávky za dodané nezaplacené zboží z roku 1991 cca 520 mil. USD a týkají se více než 40 podniků v ČSFR, jimž působí obdobné problémy, jako Svitu.

Proto bych Vás chtěl dále informovat o opatření prováděných k nápravě.

FMZO na jednáních v roce 1991 a opakovaně při uzavírání Protokolu o obchodní výměně mezi ČSFR a Ruskou federací na rok 1992 intervenovalo ve věci nezaplacených pohledávek čs. organizacím a požádalo o provedení úhrady.

Na základě jednání představitelů FMZO s Vněšekonombankou SSSR v prosinci 1991 se Vněšekonombanka obrátila s podrobným rozborem stavu k účtování dodávek s ČSFR za rok 1991 na náměstka předsedy vlády Ruské federace pana E. T. Gajdara, který uložil 3. ledna t. r. Výboru pro vnější ekonomické vztahy při ministerstvu zahraničních věcí Ruské federace a ministerstvu ekonomiky a financí Ruské federace, aby problém projednaly s Vněšekonombankou a na nejbližším zasedání devizově ekonomické rady informovaly o přijatých opatřeních. Konečné rozhodnutí zatím nebylo vydáno.

Současně s uzavřením Protokolu o obchodně ekonomických vztazích v roce 1992 s Ruskou federací byl podepsán 16. ledna t. r. též výměnný dopis, na základě kterého má být urychleně ustavena pracovní skupina ze zástupců kompetentních orgánů obou zemí, která se pod vedením náměstků ministrů financí a hospodářství bude zabývat rozborem a řešením problémů celkové zadluženosti a prioritně bude řešit otázku pohledávek za vývoz československých podniků v roce 1991. Jednání pracovní skupiny se uskuteční v týdnu od 2. března t. r. v Praze.

Dne 18. února 1991 jsem uskutečnil oficiální návštěvu Ruské federace k projednání zejména hospodářských vztahů na další období. Jednání o celkově zadluženosti bývalého SSSR vůči ČSFR, podíl Ruské federace a pohledávky čs. podniků za vývoz zboží v roce 1991 byl jedním z hlavních problémů mého jednání s prezidentem Ruské federace Borisem Jelcinem i jednání členů čs. delegace s partnery na jejich úrovni. Členy delegace byli i ministři průmyslu ČR a SR, Jan Vrba a Ján Holčík. Přísliby, které jsem v tomto ohledu získali od nejvyšších představitelů jsou nadějné. V Moskvě současně jednal i ředitel a. s. Svit, Vladimír Lukavský.

K okamžitému řešení problému a.s. Svit je třeba umožnit otevření překlenovacího úvěru k zabezpečení výroby obuvi na uzavřené kontrakty na 1. čtvrtletí 1992, směřující převážně do oblasti volných měn. Osobním dopisem jsem požádal dne 7. 2. 1992 místopředsedu vlády ČSFR a ministra financí V. Klause o zvážení možnosti poskytnout vládní garanci na tento úvěr.

S panem místopředsedou vlády ČSFR V. Klausem jsme dospěli ke společnému názoru, že z důvodu hospodářských kompetencí i z důvodu možného politického precedentu je třeba, aby nezbytný překlenovací úvěr byl garantován především ministerstvem financí i a vládou České republiky. O tomto stanovisku jsem následně informoval předsedu vlády České republiky Petra Pitharta v posledních dnech svým dopisem.

Na závěr Vás, vážený pane poslanče, chci informovat, že Protokol o obchodně ekonomických vztazích mezi vládou ČSFR a Ruskou federací v roce 1992 obsahuje pouze komodity strategicky důležité pro hospodářství obou států, přičemž ruská strana do komodit dodávaných z ČSFR obuv jmenovitě nezařadila. Tudíž případné vývozy obuvi do Ruska v roce 1992 bude možné uskutečňovat nadále jen na základě garantovaných smluv uzavíraných mezi čs. vývozci a ruskými odběrateli.

S pozdravem

Vážený pan

Pavel Dostál

poslanec Sněmovny národů FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP