Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1428

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. V. Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslancem SN I. Fišerou ve věci přezkoumání rozhodnutí otvírkových lomových prací s. p. České lupkové a uhelné doly (tisk 1283)

 

Příloha k č. j. 10 934/92

K Vaší interpelaci ve věci přezkoumání rozhodnutí otvírkových lomových prací s. p. České lupkové a uhelné závody /ČLUZ/ v Novém Strašecí je třeba zásadně uvést, že tento státní podnik je v kompetenci českých orgánů, konkrétně ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR. Do kompetence FMH tedy zmíněný problém nepatří.

K věcné problematice možno uvést toto:

S. p. ČLUZ těží a vyrábí cca 50 % pálených lupků v ČSFR, které jsou využívány jako základní surovina pro výrobu šamotu. S. p. ČLUZ zaměstnává v současné době necelých 1000 pracovníků.

K bodu 1 interpelace

Každá průmyslová činnost má určité negativní dopady na životní prostředí. V tomto případě však rozhodně nejde o devastaci krajiny, zvláště když se provádí následná rekultivace. Rovněž vysoce účinné odprašovací zařízení /fy Lurgi - SRN/ redukuje již několik let spad prachu /ne popílku/.

K bodu 2

Část obce Rynholec byla asanována. Asanovaná zástavba z důvodu důlní těžby byla řádně vykoupena a zajištěna ubytovací náhrada.

K bodu 3

Plán otvírky, přípravy a dobývání ložiska pro období 1992-2025 obsahuje řadu opatření ke snížení negativních dopadů na obec Rynholec. Jde zejména:

- lomová těžba se bude pohybovat ve vzdálenosti cca 220 - 250 m od výběžku obce cca 2 roky a pak se bude od obce stále vzdalovat

- těžba v lomu bude prováděna těžebním mechanismem s vyloučením trhacích prací velkého rozsahu a minimalizací trhacích prací malého rozsahu a to pouze přes den

- pozicí lomu, redukcí stavu technických prostředků, vybudováním protihlukové a protiprašné bariéry, skrápěním atp. se hluková hladina i prašnost zredukuje na minimum, trhací práce jsou již dnes dimenzovány tak, že zaručují nepoškození stavebních objektů. Od roku 1992 budou dále minimalizovány.

K bodu 4

Uváděná halda v blízkosti obce je patrně odval bývalého dolu ČSA /nepatří tedy ČLUZ/. Podle stanoviska krajské hygienické stanice nemá emanace radonu odvalu žádné dopady na životní prostředí.

Novela Horního zákona ukládá úhrady za provádění hornické činnosti a jejich výše bude tak vysoká, že by pro obec Rynholec neměl být problém vybudovat v dohledné době kanalizaci, čistírnu odpadních vod a řízenou skládku odpadů.

Všechny výše uvedené pozitivní a negativní faktory je pak třeba komplexně zvážit a na úrovni MHPR ČR rozhodnout.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP