Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1449

Interpelace

poslance SL S. Floriána na ministra hospodářství ČSFR Ing. V. Dlouhého, CSc., ve věci poskytování státních dotací do zemědělství

 

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

dr. Stanislav FLORIÁN

 

INTERPELACE

federálního ministra hospodářství Ing. Vladimíra DLOUHÉHO, CSc.

Vážený pane ministře,

využívám svého ústavního práva interpelovat členy vlády ČSFR a vzhledem ke skutečnostem, že problematika zemědělství byla již třikrát stažena z programu jednání předcházejících společných schůzí obou sněmoven FS ČSFR a pro nadměrně nepřiměřeně vysoký počet návrhů k projednání na 22. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů je její řádné projednání značně problematické, obracím se na Vás s touto žádostí o Vaši laskavou odpověď.

Vláda ČR svým usnesením č. 42 ze dne 22. ledna 1992 schválila "Zásady státní hospodářské agrární politiky" a "Zaměření, principy a pravidla dotační politiky v agropotravinářském komplexu, v lesním a vodním hospodářství ČR pro rok 1992". Obracím se proto na Vás se žádostí, abyste alespoň částečně revidoval a přehodnotil rozhodnutí o dotacích z titulu 2. 1. 1. "Podpora převedení orné půdy do travních porostů a trvalých travních porostů (TTP)". Svou žádost odůvodňuji těmito skutečnostmi:

Dne 31. 7. 1991 byl schválen projekt "Pastevní odchov jalovic jako základní faktor ozdravení skotu ČR" v rámci "Programu výzkumu, rozvoje techniky a technologií" do programu "Zdraví lidu a zdravá výživa" v konkursu vyhlášeném MHPR ČR dne 24. 4. 1991. S ohledem na finanční náročnost a časový horizont jeho řešení byl projekt převeden v měsíci srpnu do burzy projektů FMH ČSFR odboru zemědělské politiky p. Ing. J. Zákrejsovi, CSc.

V tomto projektu se řeší mimo jiné výroba biologicky nezávadných potravin, v první řadě mléka a hovězího masa. Jak už naznačuje název tohoto projektu, strategický význam pro získání těchto zdravých potravin má pastva jalovic jako potencionálních dojnic v relativně čistých (nekontaminovaných) lokalitách v podhorské a horské oblasti ČR.

Byl vytypovány zemědělské podniky, ve kterých byla provedena analýza vybraných cizorodých látek v krmivech a zdrojích pitné vody, aby se v časovém horizontu do r. 2000 vytvořil zárodek zdravého - nekontaminovaného stáda dojnic, které by se účelově lokalizovalo v oblastech předem vytypovaných monitoringem, a to tak, aby bylo možno v budoucnu produkovat veškeré potraviny pouze v oblastech se zjištěnými podprahovými hodnotami kontaminantů ve vodě, půdě, krmivu a ovzduší. Právě z těchto důvodů není možné zatravnit a zalesnit podhorské a horské oblasti bez přihlédnutí ke stupni znečistění a tím i vhodnosti pro pastevní odchov zdravého biologického materiálu - jalovic, dojnic - pro zajištění nejen pro obyvatele našeho státu, ale také pro získání konkurenční schopnosti našich potravin na budoucích zemědělských trzích ES po r. 2000.

O spolupráci na tomto projektu projevila zájem Zemědělská univerzita Justuse Liebiga v Giessenu, a to zvláště na komplexním monitoringu podhorských a horských oblastí Českomoravské vysočiny a Krkonoš jako prameništi evropských řek.

Vzhledem k tomu, že se na tomto projektu vědecky podílí také Vysoká škola zemědělská v Brně, bylo dne 28. 1. 1992 uskutečněno v Giessenu jednání za účasti vládního zmocněnce pro kontinentální agrární a hospodářský výzkum SRN p. prof. Breburdy, prorektora VŠZ Brno p. prof. Dr. Procházky, DrSc., a autora projektu p. Ing. Máši, ze kterého byla zaslána konkrétní písemná dohoda Federálnímu ministerstvu hospodářství a strategie ČSFR o společném postupu řešené problematiky.

Začíná zemědělský rok, začíná se zelenat tráva zvoucí k pastvě stáda jalovic a skotu. Na monitoring jsou připraveni naši partneři v Giessenu a na pastevní odchov jsou připravena vytypovaná zemědělská družstva i samostatně hospodařící zemědělci. Bylo by k obecné škodě promarnit začínající zemědělský rok a přerušit rozeběhnutou spolupráci institucí a družstev. Žádám Vás proto, pane ministře, abyste se k daným skutečnostem vyjádřil a resp. i přehodnotil v těchto souvislostech otázky poskytování státních dotací z pohledu výše uvedených skutečností.

Věřím, pane ministře, že Vámi řízené ministerstvo bude s to na danou problematiku jasně odpovědět, Vám děkuji za laskavost a jsem s projevy úcty

V Praze dne 1. 4. 1992


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP