Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1474

Odpověď

předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy na interpelaci podanou poslancem SN M. Zemanem (tisk interpelace 949, tisk I. odpovědi 1044)

 

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze dne 1. dubna 1992

K č. j. 178/I/91

Vážený pane poslanče,

v souvislosti s usnesením Federálního shromáždění č. 264/1992 se vracím k Vaší interpelaci týkající se vysvětlení důvodů, které vedly ke krytí schodku státního závěrečného účtu Slovenské republiky za rok 1990 z federálního rozpočtu (tisk č. 949) a svou odpověď ze dne 12. listopadu 1991, ke které jste měl výhrady, doplňuji takto:

Úhradu schodku rozpočtového hospodaření Slovenské republiky za rok 1990 je především třeba posuzovat ve světle tehdy platného zákona č. 129/1989 Sb., o rozpočtových pravidlech federace, podle tohoto zákona plnil státní rozpočet federace "integrující funkci" v rámci celé čs. rozpočtové soustavy, což se projevovalo především v rozsahu dotací ze státního rozpočtu federace do státních rozpočtů republik.

Celkový objem globálních i účelových dotací poskytnutých z federálního rozpočtu do státních rozpočtů republik v průběhu roku 1990 a v rámci vypořádání finančních vztahů za rok 1990 počátkem roku 1991 dosáhl řádově 60 mld Kčs, tj. o cca 4,5 mld Kčs více, než bylo rozpočtováno. Důvodem pro zvýšení dotací byla některá celostátní finanční opatření (například centrální úpravy cen pohonných hmot, důsledky devalvace kursu čs. koruny, odstranění záporné daně z obratu u potravin) a částečné řešení finančních důsledků nových zákonů (například v oblasti sociálního zabezpečení).

I přes poskytnuté zvýšené dotace skončilo rozpočtové hospodaření Slovenské republiky schodkem ve výši 468 mil. Kčs. Za hlavní příčinu tohoto schodku lze považovat nesplnění rozpočtovaných příjmů, především daně z obratu a odvodu z mezd, kde se již projevily důsledky konverze zbrojních výrob, spojené s uvolňováním pracovníků.

K úhradě vzniklého schodku nebylo reálné využít státních finančních aktiv (depozit) Slovenské republiky, neboť jejich výše byla tak omezená, že by to znamenalo jejich praktickou likvidaci. Proto bylo uvažováno o jeho finančním krytí buď úvěrem nebo úhradou ze státních finančních aktiv federace. Po posouzení těchto možností, a také s ohledem na to, že od roku 1991 vstupovaly všechny rozpočty do zcela nových ekonomických podmínek, nakonec přijala vláda ČSFR společný návrh všech tří ministerstev financí, aby rozpočtový schodek Slovenské republiky byl uhrazen z federálních státních finančních aktiv. K úhradě nebylo použito státních finančních rezerv, jejichž použití je vázáno na souhlas Federálního shromáždění, ale ostatních aktiv.

Řešení obdobných otázek dnes i v budoucnu musí vycházet z nových zákonných ustanovení. Již novelizovaný článek 11 ústavního zákona o čs. federaci (úplné znění č. 103/1991 Sb.) uvádí, že státní rozpočty jsou "samostatné". Stejná dikce je použita v novém zákoně č. 563/1990 Sb., o rozpočtových pravidlech federace, kterým se také nahradil dřívější režim federálních dotací režimem podílů federace a republik na výnosu vybraných společných daní. Byly také vytvořeny základní legislativní předpoklady pro vydávání státních a obecních dluhopisů.

Principiálně by proto měly nadále nést finanční důsledky svých případných rozpočtových schodků federace i obě republiky samostatně v plné výši. Nynější zákony ovšem nevylučují ani případné použití části rozpočtového přebytku jednoho ze státních rozpočtů ve prospěch jiného. Musel by však o tom rozhodnout příslušný zákonodárný sbor. Pokud by například vláda ČSFR a Federální shromáždění chtěly z přebytek federálního státního rozpočtu uhradit část schodku některé z republik (nebo v příštích letech i některého z nově vzniklých federálních účelových fondů), postupovalo by se podle ustanovení § 19 zákona č. 563/1990 Sb., o rozpočtových pravidlech federace.

Závěrem bych chtěl vyjádřit naději, že po tomto doplňujícím vysvětlení, budete považovat svou interpelaci za zodpovězenou.

S pozdravem

Vážený pan

ing. Miloš Zeman

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění

Praha

 

Vážený pan

Milan Šútovec, CSc.

předseda Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

Na vědomí


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP