Zápis
z 34. schůze ústavně právního výboru České národní rady,
která se konala 21. prosince 1992
Přítomni: |
posl. JUDr. Jiří BÍLÝ, ing. Viktor DOBAL, JUDr. František KAČENKA, Petr KOHÁČEK, ing. Ivan MAŠEK, Eva MATOUŠKOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, ing. Ladislav NEDOROST, JUDr. Libor NOVÁK, Miroslav NOVOTNÝ, JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK, JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, ing. Jan VRANÝ, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, JUDr. Jiří VYVADIL, JUDr. Ondřej ZEMINA |
Omluveni: |
posl. Marek BENDA, MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Jan NAVRÁTIL |
Hosté: |
JUDr. Otakar MOTEJL - předseda Nejvyššího soudu ČSFR |
JUDr. VELETA - I. náměstek generálního prokurátora ČSFR |
Schůzi výboru v 8.30 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.
Schválený pořad schůze:
Návrh ústavně právního výboru ČNR na vydání ústavního zákona ČNR o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky
K bodu 1:
Úvodní slovo k návrhu ústavně právního výboru ČNR na vydání ústavního zákona ČNR o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky přednesl předseda výboru poslanec JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.
K návrhu se vyjádřili předseda Nejvyššího soudu ČSFR JUDr. Otakar MOTEJL a I. náměstek generálního prokurátora ČSFR JUDr. VELETA.
Zpravodajskou zprávu přednesla posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ.
Po rozpravě výbor předložil České národní rady návrh zákona, který je uveden v usnesení výboru č. 190.
Usnesení č. 190
ústavně právního výboru České národní rady
z 21. prosince 1992
k návrhu ústavně právního výboru ČNR na vydání ústavního zákona ČNR o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky
Po úvodním slově předsedy výboru posl. JUDr. Miloslava Výborného, vyjádřeních předsedy Nejvyššího soudu ČSFR JUDr. Otakara Motejla, I. náměstka generálního prokurátora ČSFR JUDr. Velety, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě
ústavně právní výbor
I. předkládá České národní radě:
"Návrh
Ústavně právního výboru České národní rady
na vydání
ústavního zákona
České národní rady
ze dne ............................
o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky
Česká národní rada se usnesla na tomto ústavním zákoně:
Čl. 1
Dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona se stávají soudci přidělenými k výkonu funkce k Nejvyššímu soudu České republiky, pokud s tím souhlasí, ti soudci Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky, kteří jimi byli ke dni 31. prosince 1992.
Čl. 2
(1) Dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona se stávají soudci vojenských soudů České republiky, pokud s tím souhlasí, ti soudci vojenských soudů České a Slovenské Federativní Republiky, kteří jimi byli ke dni 31. prosince 1992.
(2) Soudci uvedeni v odstavci 1 se k výkonu funkce přidělují:
a) |
k vyšším vojenským soudům České republiky v sídlech vyšších vojenských soudů České a Slovenské Federativní Republiky, u nichž vykonávali funkci soudce, |
b) |
k vojenským obvodovým soudům České republiky v sídlech vojenských obvodových soudů České a Slovenské Federativní Republiky, u nichž vykonávali funkci soudce. |
Čl. 3
Soudci Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky a vojenských soudů České a Slovenské Federativní Republiky, kteří se stali soudci soudů České republiky podle čl. 1 a 2 se považují za soudce jmenované podle Ústavy České republiky.
Čl. 4
Byl-li soudci, který se stal soudcem soudu České republiky podle článků 1 a 2, vyplacen příspěvek podle zvláštního předpisu), je povinen tento příspěvek vrátit.
Čl. 5
Dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona se stávají prokurátory a vyšetřovateli prokuratury přidělenými k výkonu funkce k prokuratuře České republiky, pokud s tím souhlasí, ti prokurátoři a vyšetřovatelé prokuratury Generální prokuratury České a Slovenské Federativní Republiky, kteří jimi byli ke dni 31. prosince 1992.
Čl. 6
(1) Dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona se stávají prokurátory a vyšetřovateli prokuratury vojenských prokuratur České republiky, pokud s tím souhlasí, ti prokurátoři a vyšetřovatelé vojenských prokuratur České a Slovenské Federativní Republiky, kteří jimi byli ke dni 31. prosince 1992.
(2) Prokurátoři a vyšetřovatelé prokuratury uvedení v odstavci 1 se k výkonu funkce přidělují
a) |
k vyšším vojenských prokuraturám České republiky v sídlech vyšších vojenských prokuratur České a Slovenské Federativní Republiky, u nichž vykonávali funkci prokurátora a vyšetřovatele prokuratury, |
b) |
k vojenských obvodovým prokuraturám České republiky v sídlech vojenských obvodových prokuratur České a Slovenské Federativní Republiky, u nichž vykonávali funkci prokurátora a vyšetřovatele prokuratury. |
Čl. 7
Pracovníci, kteří byli ke dni 31. prosince 1992 pracovníky Kanceláře Ústavního soudu České a Slovenské Federativní Republiky, se stávají dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona, pokud s tím souhlasí, pracovníky Nejvyššího soudu České republiky.
Čl. 8
Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1993.
Důvodová zpráva
Obecná část:
V návaznosti na přijetí ústavního zákona o zániku funkcí soudců a o skončení pracovních a služebních poměrů v souvislosti se zánikem ČSFR dne 17. 12. 1992 vyvstala naléhavá potřeba přijetí ústavního zákona České národní rady o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem ČSFR.
Návrh tohoto ústavního zákona ČNR především reaguje na skutečnost, že uplynutím dne 31. 12. 1992 zanikají funkce soudců Nejvyššího soudu ČSFR a soudců vojenských soudů ČSFR a prokurátorů a vyšetřovatelů prokuratury Generální prokuratury ČSFR a vojenských prokuratur.
Dále návrh tohoto ústavního zákona řeší i otázky dalšího pracovního poměru Kanceláře Ústavního soudu ČSFR, jejímž pracovníkům rovněž pracovní poměr zaniká dnem 31. 12. 1992.
Návrh tohoto ústavního zákona konečně řeší i otázky příspěvku soudcům federálních soudů.
Zvláštní část:
K článku 1:
V zájmu zachování kontinuity soudnictví je nezbytné, aby ti soudci Nejvyššího soudu ČSFR, kteří jimi byli ke dni zániku federace, se ze zákona stali soudci České republiky přidělenými k výkonu funkce k Nejvyššímu soudu ČR. Podmínkou je jejich souhlas.
K článku 2:
Obdobné řešení je nutno zvolit pro další skupinu soudců federálních soudů, jimiž jsou soudci vojenských soudů ČSFR. Také tito soudci se dnem nabytí účinnosti tohoto ústavního zákona stávají soudci vojenských soudů ČR, jestliže s tím vysloví souhlas. K výkonu funkce se přidělují k těm soudům, u nichž dosud vykonávali funkci soudce, tedy buď k vyšším vojenským soudům ČR, nebo k vojenským obvodovým soudům ČR.
K článku 3:
Poněvadž Ústava České republiky stanoví v čl. 111, že soudci všech soudů, kteří vykonávají funkci soudce ke dni nabytí účinnosti této Ústavy se považují za soudce jmenované podle Ústavy, bylo nutné do tohoto ústavního zákona včlenit tento článek.
K článku 4:
Podle čl. 3 odst. 3 ústavního zákona ze dne 17. 12. 1992 náleží soudcům federálních soudů příspěvek ve výši šestinásobku jejich platů. Pokud podle článků 1 a 2 vzniká soudcům federálních soudů ze zákona nárok na funkci soudce soudu České republiky, není důvod k tomu, aby ještě navíc měli nárok na šestinásobek svých platů, neboť ihned od počátku r. 1993 budou pobírat soudcovský plat. V tomto případě by tedy příspěvek neplnil funkci, která je sledována ústavním zákonem ze dne 17. 12. 1992. Navrhuje se, aby takovým soudcům byla stanovena povinnost příspěvek, pokud jim byl vyplacen, vrátit.
K článkům 5 a 6:
Stejné řešení jako v čl. 1 a 2 je nutné zvolit i pro prokurátory a vyšetřovatele prokuratury Generální prokuratury ČSFR a vojenských prokuratur.
K článku 7:
Ústava České republiky, která nabývá účinnosti dnem 1. 1. 1993, předpokládá zřízení Ústavního soudu ČR. Tento Ústavní soud ČR bude nutně zřízen s určitým časovým odstupem. Považuje se však za nezbytné, aby pro činnost tohoto Ústavního soudu ČR byli zachováni pracovníci dosavadní Kanceláře Ústavního soudu ČSFR. Proto se ze zákona tito pracovníci stanou pracovníky Nejvyššího soudu ČR se sídlem v Brně. Podmínkou je opět souhlas těchto pracovníků.
K článku 8:
Je nezbytné, aby tento ústavní zákon nabyl účinnosti dnem 1. ledna 1993.",
II. zmocňuje předsedu výboru, aby požádal předsednictvo České národní rady
- |
o vyslovení souhlasu s upuštěním od projednávání zásad tohoto ústavního zákona, |
- |
aby navrhlo České národní radě, aby návrh ústavního zákona projednala před uplynutím zákonem stanovené šedesátidenní lhůty od rozeslání návrhů poslancům, |
- |
o zařazení návrhu ústavně právního výboru ČNR na vydání ústavního zákona ČNR o některých dalších opatřeních souvisejících se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky do návrhu programu schůze České národní rady do konce roku 1992. |
JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK v.r. |
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r. |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |
/Schůze výboru byla ukončena v 10.15 hod./
JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK |
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |