ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992
VII. volební období
výbor pro právní ochranu a bezpečnost
Usnesení č. 88/1992
ze dne 18. prosince 1992
k vládnímu návrhu zákona ČNR, kterým se mění a doplňují některé zákony v oblasti vnitřního pořádku a bezpečnosti, a o opatřeních s tím souvisejících /tisk 206/
Po úvodním slově ředitele Policie České republiky JUDr. Vylety a ředitele legislativního odboru MV ČR JUDr. Kramáře a po rozpravě
výbor ČNR pro právní ochranu a bezpečnost:
I. ruší své usnesení č. 86/1992 z 11. prosince 1992 a usnesl se, jak dále uvedeno,
II. doporučuje České národní radě, aby vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňují některé zákony v oblasti vnitřního pořádku a bezpečnosti, a o opatřeních s tím souvisejících /tisk 206/ schválila s těmito připomínkami:
V článku I:
K bodu 2
§ 2 odst. 2 - slovo "předpis" nahradit slovem "zákon"
K bodu 3
§ 3 odst. 2 - poslední větu vypustit
K bodu 6
§ 13 odst. 1 - doplnit větu: "Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti s níž se zjištění provádí."
§ 13 odst. 2 - za slovo "spáchání" doplnit text "trestného činu nebo"
§ 13 odst. 2 - za písmeno d) doplnit nové písm. e): "e) která má na místě veřejně přístupném zbraň (§ 17 odst. 2) a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím"
Dosavadní písmeno e) označit jako písmeno f).
Za dosavadní bod 12 vložit nový bod 13, který zní:
"13. V § 33 odst. 1 a 2 text: "je služba kriminální policie a služba ochrany ekonomických zájmů oprávněna", nahradit textem: "jsou služba kriminální policie, služba ochrany ekonomických zájmů a útvar policie pro odhalování trestných činů spáchaných policisty, zřízené ministerstvem, oprávněny"
Následující body 13 až 23 označit jako body 14 až 24.
K bodu 13
§ 35 zní:
§35
Operativní technika
Operativní technikou se pro účely tohoto zákona rozumí zejména elektrotechnické, radiotechnické, fototechnické, optické, mechanické a jiné technické prostředky a zařízení anebo jejich soubory používané utajovaným způsobem při
a) vyhledávání, otevírání a zkoumání dopravovaných zásilek a provádění jejich vyhodnocení za využití kriminalistických metod,
b) odposlouchávání a zaznamenávání telekomunikačního provozu,
c) pořizování obrazových, zvukových nebo jiných záznamů
v případech, že jsou užívány způsobem, kterým je zasahováno do ústavních práv občana.
K bodu 14
§ 36 odst. 1 ukončit větu za slovem "nutnou" a vypustit slova "nejdéle však na šest měsíců".
K bodu 16
Za odstavec 8 se připojuje tento text:
"Dosavadní odstavec 4 se označuje jako nový odstavec 9 a slovo "ministra" se v něm nahrazuje slovem "prokurátora". Dosavadní odstavec 9 se vypouští. Dosavadní odstavec 5 se označuje jako nový odstavec 10.
Dosavadní odstavec 6 až 8 se označují jako § 36a odst. 1 až 3."
K bodu 20
§ 39a odst. 1 - za slovem "používat" změnit text takto:
" ... speciálních donucovacích prostředků a speciálních zbraní při zákrocích k ochraně životů a zdraví osob a k ochraně majetku, pokud tento zákon nestanoví jinak"
K bodu 21
§ 42c odst. 2 zní: "Policisté zařazení v zásahových jednotkách a v zásahové jednotce rychlého nasazení jsou oprávněni používat speciální donucovací prostředky a speciální zbraně podle tohoto zákona pouze při zákrocích podle § 42b, odst. 1"
za článek V doplnit nový článek VI, ostatní přečíslovat
Čl. VI zní:
Čl. VI
Zákon č. 232/1992 Sb., o policejních vysokých školách a o zřízení Policejní akademie, se s účinností pro Českou republiku mění a doplňuje takto:
1. Za § 4 se vkládá nový § 4a, který včetně poznámky zní:
§ 4a
Policejní vysoká škola uskutečňuje obsahově ucelenou část vysokoškolského studia, po jehož ukončení vydává vysvědčení, popřípadě přiznává titul "bakalář" (ve zkratce "Bc").
doplnit nový článek VII
Čl. VII zní:
Čl. VII
/1/ Zřizují se na dobu 6 měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona vojska ministerstva vnitra České republiky jako část ozbrojených sil České republiky.
/2/ Voják vojsk ministerstva vnitra, který byl do 31. prosince 1992 ve služebním poměru vojáka z povolání v útvarech umístěných na území České republiky, se dnem účinnosti tohoto zákona stává vojákem z povolání vojsk ministersva vnitra České republiky; služební poměr vojáků z povolání se řídí zvláštním zákonem.
/3/ Vojáci, kteří ke dni účinnosti tohoto zákona vykonávali základní službu u útvarů vojsk ministerstva vnitra umístěných na území České republiky, dokončí tuto službu v délce stanovené zvláštním zákonem u útvarů vojsk ministerstva vnitra České republiky nebo útvarů Armády České republiky.
/4/ Pro vojáka z povolání vojsk ministerstva vnitra České republiky, který bude přijat bezprostředně po dni zániku vojsk ministerstva vnitra České republiky do služebního poměru příslušníka Policie České republiky, platí ustanovení čl. III přiměřeně.
/5/ Vojáci, kteří ke dni účinnosti tohoto zákona vykonávali základní službu u útvarů služby cizinecké a pohraniční policie Federálního policejního sboru umístěných na území České republiky, dokončí tuto službu v délce stanovené zvláštním zákonem u útvarů služby cizinecké a pohraniční policie Policie České republiky.
Dosavadní čl. VI. a VII. se označují jako články VIII. a IX.
Na konec původního čl. VII doplnit slova: "... , s vyjímkou bodu 3 čl. VI, který nabývá účinnosti dnem 31.prosince 1993."
III. zmocňuje zpravodaje, aby s přihlédnutím k uvedeným změnám a změnám navrhovaným ostatními výbory ČNR, které vládní návrh projednaly, vypracovali spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů ČNR společnou zprávu s tím, že bude předložena schůzi České národní rady.
IV. volí poslance ing. Oldřicha Kužílka zpravodajem k tomuto zákonu na schůzi České národní rady.
ing. Jan Klas |
ing. Vladimír Šuman |
ověřovatel výboru ČNR |
předseda výboru ČNR |
pro právní ochranu a bezpečnost |
pro právní ochranu a bezpečnost |