Česká národní rada
1992
(VII. volební období ČNR)
výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Zápis
z 16. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu,
konané dne 28. 12. 1992 od 10.00 hod. v budově České národní rady, Sněmovní 4, Praha 1,
v místnosti č. 106/I. patro
Prosinec
Zápis z 16. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, konané dne 28. 12. 1992.
Program: dle přiložené pozvánky
Přítomno: dle přiložené prezenční listiny
Jednání 16. schůze výboru zahajuje předseda výboru v 14.10 hod.
K bodu 1 - Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje jednací řád ČNR
Zpravodaj posl. KARAS konstatuje, že novela navazuje na přijetí Ústavy ČR, která z ústavního systému odstranila předsednictvo ČNR. Připomíná návrh na zřízení organizačního výboru a nesouhlasí, aby v organizačním výboru nebyl promítnut počet členů klubu. Nesouhlasí rovněž s rozšířením kompetencí předsedy ČNR v oblasti disciplinární. Pokud jde o politické grémium, nepovažuje za správné, aby v organizačním výboru oproti grémiu nezasedali rovněž místopředsedové ČNR. I oni by měli v organizačním výboru zasedat. Absurdně působí, že se v návrhu i nadále hovoří o "socialistické" republice. Přes tyto výhrady doporučuje návrh přijmout bez pozměňovacích návrhů, protože jde o úpravu toliko přechodnou.
Přerušeno pro nepřítomnost posl. Bendy a vzat bod různé, kdy předseda výboru informuje o dopisu Svazu rehabilitovaných pracovníků ve školství Nosála, dány informace o zasedání VPOB stran soudců, žádosti obce Veltrusy o převod veltrusského zámku do majetku obce adresované MK ČR a o dalším postupu při volbě členů Dozorčí rady Grantové agentury ČR.
Poté se dostavil zástupce navrhovatelů tisku č. 291 posl. BENDA, který odůvodňuje návrh především ústavními změnami.
V rozpravě posl. HIRŠ navrhuje namísto termínu "organizační" termín "řídící" výbor, není jasná funkce politického grémia a navrhuje, aby platnost zákona byla omezena do 30. 6. 1993. Doporučuje odlišovat komise pléna od komisí výborů.
Posl. BENDA si je vědom nutnosti zpracovat nový jednací řád, nicméně některé otázky je třeba řešit již nyní. Nesouhlasí, aby jednací řád musel být přijat do konkrétního termínu, půjde o velmi složitou záležitost, navíc jde o otázku legislativně neschůdnou. Připomíná, že působnost politického grémia se nemění.
Posl. KARAS se přidává k posl. Hiršovi a navrhuje, aby byla přijata novela účinná pouze do 30. 6. 1993.
Posl. HUBOVÁ se táže, zda se podle § 93 výsledky šetření mandátového a imunitního výboru skutečně předkládají předsedovi ČNR.
Posl. BENDA vysvětluje, že jde jen o disciplinární přestupky a poslanci musí být dána další instance.
Posl. HIRŠ upřesňuje, že usnesení má doporučit přípravu nového jednacího řádu tak, aby nabyl účinnosti 1. 7. 1993 a dále upřesňuje v § 99 doplnit odstavec 2, který zní: Tento zákon pozbývá účinnosti dnem 30. 6. 1993.".
Posl. KORONTHALY navrhuje, aby se výbor usnesl doporučit ČNR zřídit komisi pro přípravu nového jednacího řádu. Posl. HIRŠ původní návrhy stahuje a ztotožňuje se s návrhem posl. KORONTHALYHO.
Přijato usnesení, kterým se doporučuje návrh schválit a usnesení, kterým se doporučuje zřídit komisi pro přípravu nového jednacího řádu poslanecké sněmovny.
Znovu k různému.
Posl. KOUCKÝ doporučuje uvážit, zda by odpověď Svazu rehabilitovaných neměla být koncipována jako odpověď výboru. Předseda výboru připomíná, že týden začínající 5. 1. 1993 bude "volným" týdnem. Uzavřeno s tím, že věc bude uvážena po seznámení se s osobní odpovědí předsedy výboru.
Zapsal: JUDr. Aleš Dvouletý
PhDr. Marta Hubová |
PhDr. František Kozel |
ověřovatelka |
předseda |
výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, |
výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, |
mládež a tělovýchovu |
mládež a tělovýchovu |