ZÁPIS

z 2. schůze zahraničního výboru České národní rady

která se konala ve dnech 13.-14. července 1992

Přítomni: 13. 7. 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Přítomni: 14. 7. 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: posl. M. Stiborová (13. a 14. 7. 92)

Hosté: 13. 7. 1992

p. J. Pancíř - náměstek MZO, p. Konečný protokolár. taj. MZO, p. Dvořák - leg. odbor MZO, p. Větrovský - FMF, p. Petrus - FMF, p. Máša - FMZV, p. Dufek - FMZV.

Hosté: 14. 7. 1992

ministr mezinárodních vztahů p. Josef Zieleniec

Návrh programu:

1. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Dodatek k Dohodě o obchodních vztazích mezi vládou České a Slovenské Federativní republiky a vládou Spojených států amerických, podepsané ve Washingtonu dne 12. dubna 1990, sjednaný výměnou nót ze dne 25. února 1992 a 7. května 1992 (tisk FS 15)

2. Vládní návrh, kterým se předkládají k vyslovení souhlasu FS ČSFR Dohoda mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spojenými státy americkými o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná ve Washingtonu dne 22. října 1991 a Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Čínské lidové republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Pekingu dne 4. prosince 1991

(tisk FS 17)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Bulharskou republikou, podepsaná v Sofii dne 6. dubna 1992 (tisk FS 14)

4. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, podepsaná v Moskvě dne 1. dubna 1992 (tisk FS 18)

5. Zahraniční cesta posl. ČNR na zasedání Středoevropské iniciativy

6. Programové prohlášení vlády České republiky

7. Sdělení předsedy

8. Připomínky a podněty poslanců

9. Různé

Schůzi zahájil dne 13. 7. 1992 v 9.00 hodin předseda posl. Jiří Payne. Seznámil přítomné s návrhem rozšířeného pořadu jednání o bod "Zahraniční cesta poslance ČNR na zasedání Středoevropské iniciativy", který byl zařazen jako 5. Členové výboru jednomyslně souhlasili s programem schůze.

 

1.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Dodatek k Dohodě o obchodních vztazích mezi vládou České a Slovenské Federativní republiky a vládou Spojených států amerických, podepsané ve Washingtonu dne 12. dubna 1990, sjednaný výměnou nót ze dne 25. února 1992 a 7. května 1992 (tisk FS 15)

Úvodní výklad podal zástupce federálního ministerstva zahraničního obchodu náměstek ing. J. Pancíř. Zdůraznil, že tento vládní návrh doplňuje obchodní dohodu z dubna roku 1990 a tak umožňuje aplikovat v plném rozsahu doložku nejvyšších výhod. Tento dodatek byl sjednáván formou výměny nót a který vstoupí v platnost dnem, kdy si obě strany oznámí, že byly splněny podmínky stanovené právními řády obou zemí. Navrhované ujednání je významným krokem k normalizaci obchodních vztahů mezi ČSFR a USA. Je projevem důvěry vlády USA v posledním období a čs. straně aplikace tohoto ujednání zabezpečí stejné zacházení jakého se dostává jiným zemím na americkém trhu.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaromír Kalus. Zejména vyzvedl skutečnost, že již v tomto dodatku se plně aplikuje doložka nejvyšších výhod a doporučil výboru přijmout souhlasné usnesení.

V rozpravě vystoupil předseda výboru posl. J. Payne. Uvedl, že přijetím dodatku k obchodní smlouvě s USA je jakákoli diskriminace ze strany USA eliminována. Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 3 (11:1).

 

2.

Vládní návrh, kterým se předkládají k vyslovení souhlasu FS ČSFR Dohoda mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spojenými státy americkými o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná ve Washingtonu dne 22. října 1991 a Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Čínské lidové republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Pekingu dne 4. prosince 1991 (tisk FS 17)

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jan Kryčer. Uvedl, že jak v případě dohody s USA, tak v případě dohody s Čínou se jedná o rozvíjení spolupráce s mimoevropskými státy, ale je zde možno vysledovat určité rozdíly. Zatímco dohoda s USA podporuje zahraniční investice ČSFR, dohoda s Čínou podporuje naší investiční politiku vůči této zemi. Obě dohody jsou sjednávány na dobu deseti let.

Za předkladatele vystoupil zástupce federálního ministerstva financí Ing. Větrovský. Zdůraznil, že ČSFR má již sjednány obdobné dohody s 22 státy. Sjednávání těchto dohod podporuje zejména příliv zahraničního kapitálu do ČSFR. Vzhledem ke specifickým podmínkám na čínském trhu byl v dohodě s Čínou řešen i způsob přístupu čs. strany na burzu, což umožní konverzi zisku v čínské měně do volné měny.

V rozpravě vystoupil předseda posl. J. Payne, který poukázal na existenci určitých nesrovnalostí v tisku předloženém poslancům a v tisku podepsaném. Posl. J. Kryčer upozornil na to, že v jednom tisku jsou předkládány dvě dohody, které by bylo lépe projednávat samostatně. Dále vystoupili posl. P. Nečas a O. Vychodil.

V reakci na rozpravu vystoupil p. Ing. Větrovský a zdůraznil, že tyto dohody upravují vztahy, které nejsou upraveny jinými dohodami. Vzájemná investiční politika musí být vždy v souladu s domácím právním řádem.

Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 4 (12:0).

 

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Bulharskou republikou, podepsaná v Sofii dne 6. dubna 1992 (tisk FS 14)

Úvodní výklad podal zástupce federálního ministerstva zahraničních věcí ředitel legislativního odboru dr. Dufek. Uvedl, že v důsledku změn po roce 1989 a zejména v důsledku zrušení Varšavského paktu v ČSFR uzavírá nové smlouvy s bývalými socialistickými zeměmi, které zejména řeší vzájemnou bezpečnostní politiku a spolupráci v jednotlivých oblastech. Dodatkem k této smlouvě je výměna dopisů mezi ministry zahraničních věcí obou zemí, kterými potvrzují shodu o neplatnosti mnichovské dohody od samého počátku.

Zpravodajskou zprávu podal posl. Michal Lobkowicz,, který uvedl, že smlouva se zabývá kolektivní i bilaterální bezpečností. V článku 5 a 6 smlouva upravuje spolupráci ve všech oblastech. V článku 9 a 15 upravuje již konkrétní spolupráci v některých vybraných oblastech. Není zde článek, který by připravoval vztah k národnostním menšinám.

V rozpravě vystoupili poslanci J. Kalus, J. Payne a M. Lobkowicz.

V reakci na rozpravu vystoupil dr. Dufek a ředitel 2. teritoriálního odboru FMZV dr. Máša.

Na závěr rozpravy bylo přijato usnesení č. 5 (9:0).

 

4.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, podepsaná v Moskvě dne 1. dubna 1992 (tisk FS 18)

Úvodní výklad podal dr. Dufek. Uvedl, že nejde o smlouvu spojeneckou, ale o smlouvu o spolupráci a přátelských vztazích. Tato smlouva by měla nahradit smlouvu z roku 1970. Původně byla smlouva projednávána se SSSR, později po rozpadu SSSR s Ruskou federací jako s nástupnickým státem. Tím lze zdůvodnit i určitý charakter této smlouvy.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. I. Janů. Zejména upozornila na články 7 a 8 smlouvy, které by zasluhovaly hlubší rozbor. Zdůraznila, že tisk tohoto vládního návrhu poslanci obdrželi 9. 7. 1992 a tak byl dán velmi malý prostor poslancům pro prostudování této smlouvy.

Předseda výboru posl. J. Payne otevřel rozpravu o tom, zda z časových důvodů je možné tento tisk projednávat. Většina poslanců se shodla na tom, že by Federální shromáždění mělo oddálit projednávání této smlouvy, a tím by byl dán větší prostor pro projednávání této smlouvy v České národní radě. V tomto smyslu bylo přijato usnesení č. 6 (9:0).

 

5.

Zahraniční cesta posl. ČNR na zasedání Středoevropské iniciativy

Předseda posl. J. Payne informoval zahraniční výbor o zasedání Středoevropské iniciativy, které se uskuteční na úrovni šéfů vlád ve Vídni dne 17.-18. 7. 1992. V rámci tohoto zasedání se uskuteční i jednání zástupců parlamentů. Dle informace Úřadu vlády ČSFR se účastní ze SNR předseda zahraničního výboru posl. Laluha.

V rozpravě posl. I. Janů navrhla, aby se této akce účastnil místopředseda ČNR Jan Kasal, který již má zkušenosti z obdobných jednání. Jako náhradník byl navržen předseda výboru. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 7 (7:0, 1 se zdržel).

Schůze byla přerušena ve 12.30 hodin, s tím, že bude pokračovat v úterý dne 14. 7. 92 v 9.00 hodin.

14. července 1992

Přerušenou schůzi zahájil místopředseda výboru posl. M. Lobkowicz v 9.30 hodin. Vyzval přítomné poslance k rozpravě o Programovém prohlášení vlády České republiky s tím, že v 10.00 hodin na schůzi výboru přijde ministr mezinárodních vztahů České republiky J. Zieleniec, který bude reagovat na vznesené dotazy a připomínky.

 

6.

Programové prohlášení vlády České republiky

V rozpravě vystoupili poslanci J. Ježek, O. Vychodil, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas. Během rozpravy se řízení schůze ujal předseda výboru posl. J. Payne. V 10.00 hod. se do výboru dostavil ministr mezinárodních vztahů ČR J. Zieleniec. Po úvodním vzájemném představení ministra a členů výboru, ministr uvedl hlavní bod pořadu jednání. Zdůraznil, že vytváření koncepce zahraniční politiky a její realizace je neodmyslitelnou součástí výstavby České republiky jako svébytného státního celku. Vláda České republiky bude usilovat o soulad se zahraniční politikou federace a v případě vzniku samostatného Českého státu tuto politiku po nezbytné modifikaci převezme.

V rozpravě vystoupil posl. J. Ježek, který konstatoval, že je velmi důležité, aby vláda se snažila o zviditelnění České republiky v rámci jejich kompetenci. Posl. I. Janů velmi kladně hodnotila příslib vlády, že v případě rozdělení ČSFR převezme zahraniční závazky. Současně upozornila na skutečnost, že ze strany slovenských pracovníků zastupitelských úřadů v zahraničí dochází k obcházení FMZV. Posl. V. Grulich projevil názor, že Programové prohlášení Slovenské vlády je konkrétnější, zatímco Programové prohlášení České vlády zůstává v poloze deklarativní. Posl. M. Lobkowicz se zmínil o nutnosti vytvoření koncepce ministerstva mezinárodních vztahů České republiky, s kterou by měl být seznámen co nejdříve i zahraniční výbor. Posl. J. Kalus, I. Janů, J. Ježek a J. Payne se vyjádřili k otázce vytváření euroregionů. Je nutné co nejdříve vypracovat veškeré zákony související s veřejnou správou a tak bude mít možnost Česká republika čelit tlaku sousedních zemí.

V reakci na rozpravu zodpověděl ministr mezinárodních vztahů ČR J. Zieleniec vznesené dotazy a uvedl, že nástin koncepce ministerstva mezinárodních vztahů bude schopen předložit zahraničnímu výboru koncem září 1992.

V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 8 (13:0, 1 poslanec se zdržel hlasování).

 

7.

Sdělení předsedy

- předseda výboru posl. J. Payne informoval zahraniční výbor o pozvání pro předsedu ČNR a předsedu zahraničního výboru na XXV. spolkové setkání sudetoněmecké organizace Ackermann-Gemeinde, které se uskuteční dne 1. srpna 1992 v Pasově. Současně sdělil, že předseda ČNR se této akce účastnit nemůže. Náklady spojené s pobytem hradí účastníkům zahraniční strana, dopravu ČNR.

V rozpravě vystoupil posl. J. Ježek, který zdůraznil, že je nutno v zájmu rozvíjení dobrých sousedských vztahů věnovat této akci větší pozornost. Tato sudetoněmecká organizace patří mezi nejméně militantní sudetoněmecké organizace a spolky. Právě zde by mohl být navázán konstruktivní dialog. Navrhl, aby kromě předsedy zahraničního výboru se akce zúčastnil i další člen zahraničního výboru. Předseda posl. J. Payne navrhl, aby vzhledem k dosavadním zkušenostem z obdobných jednání se této akce zúčastnil posl. J. Ježek.

V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 9 (10:0, 2 poslanci se zdrželi hlasování).

- dále předseda výboru informoval zahraniční výbor, že posl. K. Lojdová obdržela pozvání do Francie na akci "Čas publika", kterou organizuje Letní univerzita komunikace v Crasans-Maubuisson v termínu 31. 8.-4. 9. 1992.

V rozpravě posl. K. Lojdová sdělila, že tohoto setkání se zúčastní řada významných osobností jako např. ministr kultury Francie Jack Lang, ministři komunikací Francie, Kanady, prezident Rady pro rozhlas a televizi Francie Jacques Boutet a další odborníci z oblasti mass-meédií z celého světa. Náklady spojené s dopravou a pobytem si uhradí sama. Bude zde velmi mnoho možností pro navázání kontaktů, které by se mohly využít v činnosti zahraničního výboru i v činnosti komise pro sdělovací prostředky, která bude v nejbližší době ustavena při výboru ČNR pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, kde by měla být členkou. Požádala výbor o souhlas, aby při této akci mohla oficiálně vystupovat jako poslankyně ČNR.

Na závěr rozpravy bylo přijato usnesení č. 10 (11:0, 1 poslanec se zdržel hlasování).

- na závěr předseda podal poslancům informaci o pozvání, které obdržel místopředseda ČNR J. Vlach od Československého olympijského výboru, a kterým ho zve jako ústavního činitele na druhou část XXV. olympijských her do Barcelony. Náklady spojené s pobytem a s dopravou hradí pořadatel. Cesta by se měla uskutečnit v termínu 4.-13. 8. 1992. Dále sdělil, že oficiální pozvání na tuto významnou sportovní akci též obdržel předseda ČNR, který se však zúčastnit nemůže. Navrhl cestu místopředsedy J. Vlacha do Španělska doporučit předsednictvu ke schválení i z toho důvodu, že místopředseda J. Vlach zde bude moci jednat i jménem předsedy ČNR s řadou významných politických osobností.

Po krátké rozpravě bylo přijato usnesení č. 11 (11:0, 1 poslanec se zdržel hlasování).

 

Schůze skončila ve 12.15 hodin.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová

tajemnice výboru

 

Jiří Payne

Josef Ježek

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP