ZÁPIS

ze 7. schůze zahraničního výboru České národní rady,

která se konala ve dnech 7. a 8. října 1992

Přítomni: 7. října 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni:

Přítomni: 8. října 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, O. Vychodil

Omluveni: posl. V. Votava

Hosté: 7. října 1992

Roman Hronek - vedoucí odboru evropské bezpečnosti FMZV

Jaroslav Richter - odbor evropské bezpečnosti FMZV

dr. Jan Čapek - 1. tajemník SM u RE Štrasburk

ing. Vladimír Mikan - bývalý poslanec FS

PhDr Jan Kobylka - bývalý poslanec FS

Dr. Franta - MF ČR

dr. Tůma - FMF

dr. Václav Mikulka - mezinárodně právní odbor FMZV

8. října 1992

P. Bratinka - náměstek ministra mzn. vztahů ČR

zástupci sdělovacích prostředků (viz prezenční listina hostů)

NÁVRH POŘADU:

7. října 1992

1. Rada Evropy

2. Zahraniční cesty

3. Sdělení předsedy

4. Připomínky a podněty poslanců

5. Vládní návrh zákona České národní rady o emisi státních dluhopisů ČR na krytí schodku státního rozpočtu České republiky za rok 1991 (tisk 48)

6. Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Korejskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Soulu dne 27. dubna 1992 /FS 107/

7. Sukcese států

8. října 1992

8. Koncepce české zahraniční politiky a aktivity ministerstva mezinárodních vztahů České republiky v období předcházejícím vzniku samostatné České republiky

Schůzi zahájil dne 7. 10. 1992 v 9.00 hodin předseda výboru posl. Jiří Payne. Seznámil přítomné s návrhem pořadu jednání. Poslanci navržený pořad schválili /11:0/.

 

1.

Rada Evropy

Vedoucí odboru evropské bezpečnosti a spolupráce FMZV p. Roman Hronek seznámil poslance s historií, cíly a činností Rady Evropy. Podrobně vysvětlil úkoly jednotlivých orgánů Rady Evropy. V další části svého vystoupení se zabýval vztahem ČSFR k Radě Evropy. ČSFR se stala 21. 2. 1991 25. členem Rady Evropy. ČSFR přistoupila k Evropské konvenci o lidských právech, je členem Evropského soudu pro lidská práva, ratifikovala sociální chartu apod. Členský příspěvek do Rady Evropy hradí ČSFR začátkem roku, účast našich zástupců na jednáních komisí a dalších orgánů Rady Evropy je bezplatná. Informoval o některých činnostech Rady Evropy, které jsou nyní pro ČSFR aktuální, jako např. o aktivitách Benátské komise. Krátce se zmínil o problematice tzv. "Lustračního zákona" a o názorech některých představitelů Rady Evropy na něj. 1. tajemník Čsl. stálé mise při Radě Evropy dr. Jan Čapek uvedl, že reálnou možností převodu členství ČSFR v Radě Evropy na ČR a SR je stanovisko Výboru ministrů RE, které by podmínilo kontinuitu mezi členstvím ČSFR a jeho nástupnických států souhlasem z parlamentního shromáždění Rady Evropy. Členství v Radě Evropy je nezbytnou podmínkou pro uzavření asociační dohody s ES. Na druhé straně může nastat případ, kdy se žádost o členství v Radě Evropy bude projednávat od začátku, a to trvá nejméně 1 rok. Dále oba zástupci FMZV doporučili ČNR, aby si vyžádala stanovisko expertů Rady Evropy k návrhu české ústavy. Slovensko bude mít díky své ústavě při začleňování do Rady Evropy určité problémy.

Dále o svých zkušenostech z jednáních v Radě Evropy pohovořili bývalí poslanci FS ČSFR ing. Vladimír Mikan a PhDr Jan Kobylka. Zdůraznili, že vedle jazykových a odborných znalostí je nutno umět využívat osobních kontaktů, umět navazovat kontakty nové. Řada problémů se řeší i zde, v parlamentním shromáždění mimo sněmovnu.

V rozpravě reagovali hosté na dotazy poslanců, které se nejvíce týkaly možností, které ČNR má k navázání užších kontaktů s Radou Evropy. Jednoznačně doporučili již nyní, bez čekání na to, co se stane po 1. 1. 1993, využít každou příležitost k jednání s Radou Evropy. V případě, že se členové zahraničního výboru dostanou do Štrasburku, určitě budou přijati představiteli Rady Evropy bez ohledu na protokolární zvyklosti. Toto přijetí může být neoficiální. Dr. J. Čapek přislíbil pomoc zahraničnímu výboru ČNR s organizací pobytu jeho členů ve Štrasburku.

 

2.

Zahraniční cesty

Předseda výboru posl. J. Payne informoval poslance, že zahraniční výbor se již na své mimořádné schůzi dne 24. září zabýval návrhem zemědělského výboru na cestu do Bavorska /Regensburg/, kde se členové zemědělského výboru účastní jednodenního tématického semináře na téma Projektování, navrhování, projednávání a způsob provádění pozemkových úprav v Bavorsku. Na základě dohody s předsedou zemědělského výboru posl. J. Černým bylo zahr. oddělení požádáno o protokolární zajištění této cesty. Celkem se zúčastní 5 členů zemědělského výboru a l člen výboru hospodářského. ČNR hradí ubytování / na našem území / diety a cesta bude zajištěna mikrobusem ČNR. Posl. T. Štěrba navrhl hlasovat o předloženém návrhu na tuto zahraniční cestu. Bylo přijato usnesení č. 27 /11:0/.

Předseda výboru posl. J. Payne o pozvání, které obdržel posl. Ježek a které se týká jeho účasti na výroční konferenci Asociace evropských hraničních regionů, která se koná ve dnech 15.-17. 10. 1992 v Irsku /v Carrickmacrossu/. Pobyt i diety by hradila ČNR. V krátké rozpravě většina poslanců vyjádřila nutnost těchto konferencí se účastnit, neboť zkušenosti a kontakty, které zde může účastník získat, mohou být využity při řešení obdobných problémů v ČR. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 28 /11:0, l poslanec se zdržel hlasování.

Dále v rámci projednávání tohoto bodu podal předseda výboru posl. J. Payne zprávu ze zahraniční cesty v SRN, kde se zúčastnil akce pořádané Nadací K. Adenaura v Žitavě. Účast hodnotil za zajímavou, poznatky mohou být využity v další činnosti zahraničního výboru. Cestovní zpráva bude k dispozici členům výboru v sekretariátu zahraničního výboru.

Posl. P. Nečas informoval členy výboru o stavu přípravy zahraniční cesty delegace ČNR do Itálie, Rakouska a Slovinska, na které se podílel společně s posl. M. Lobkowiczem. /viz příloha /

 

3.

Sdělení předsedy

Předseda výboru posl. J. Payne informoval o tom, že na příští schůzi zahraničního výboru by se měl projednávat návrh novely zákona o státním rozpočtu ČR na r. 1992. Po krátké rozpravě byl za zpravodaje tohoto návrhu určen posl. J. Kryčer.

Dále předseda výboru informoval o obsahu jednání 12. schůze předsednictva ČNR ze dne 17. 9. 1992, 13. schůze předsednictva ČNR ze dne 23. 9. 1992 a 14. schůze předsednictva konané konané dne 24. 9. 1992.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval o obsahu jednání při přijetí velvyslanců Čínské republiky, Spolkové republiky Německo a Evropských společenství.

Na základě požadavku předsedy výboru informoval posl. I. Janů o průběhu kolokvia Rady Evropy "Regionalizace v Československu", které se uskutečnilo v Praze dne 25. září 1992.

 

5.

Vládní návrh zákona České národní rady o emisi státních dluhopisů ČR na

krytí schodku státního rozpočtu České republiky za rok 1991 (tisk 48)

Návrh zákona stručně uvedl zástupce ministerstva financí České republiky ing. Jiří Franta ve smyslu důvodové zprávy. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

V obecné rozpravě ing. J. Franta zodpověděl dotazy poslanců, týkající se mechanismu vydávání státních dluhopisů a jejich prodeje. Zdůraznil, že MF ČR se bude snažit čelit monopolnímu postavení Komerční banky a bude dbát, aby se na této akci mohl podílet co největší počet bank.

V podrobné rozpravě byly schváleny v navrhovaném znění všechny paragrafy tohoto zákona a v závěru bylo přijato usnesení č. 29 /8:0/.

 

6.

Vládní návrh, kterým se předkládá FS ČSFR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Korejskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Soulu dne 27. dubna 1992 /FS 107/

 

Návrh zákona uvedl zástupce předkladatele tj. federálního ministerstva financí dr. Jan Tůma. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. O. Vychodil.

V obecné rozpravě dr. Jan Tůma zodpověděl dotazy poslanců týkající se především přehledu o uzavřených nebo rozpracovaných obdobných smluv o v tomto teritoriu. Uvedl, že uzavření smlouvy tohoto typu je časově dosti náročné /1-1,5 roku/. V současné době je již parafována smlouva s Indonésií a Malajsií, 1. kolo jednání proběhlo s Thajskem. zahájení jednání nabídl Singapur, s Austrálií je již zahájeno jednání a s Japonskem tuto smlouvu již máme.

V závěru rozpravy bylo příjato usnesení č. 30 /10:0/.

 

7.

Sukcese států

Předseda výboru posl. J. Payne požádal přizvaného hosta, pracovníka mezinárodně právního oddělení FMZV, dr. Václava Mikulku, o výklad k problematice sukcese států. Dr. V. Mikulka seznámil členy výboru v současné době s aktuálními články tzv. Vídeňských smluv /viz příloha/, které řeší základní právní problémy související s rozpadem státu.

V rozpravě reagoval dr. V. Mikulka zejména na dotazy členů výboru týkající se aktuálních problémů souvisejících s vývojem politické situace v ČSFR. Nastínil stručně problémy, které Českou republiku čekají v případě rozpadu ČSFR. Mimo řešení základních vztahů se Slovenskou republikou čeká oba státy velmi zdlouhavá práce související s revizí mezinárodních smluv, s jejich obnovou a pod. Již nyní se zpracovávají přehledy uzavřených mzn. smluv. Velmi složitou otázkou se jeví i rozdělení čsl. majetku v zahraničí. Naznačil několik možností řešení, ale v zásadě bude záležet na všech zúčastněných stranách, jaký způsob dohody zvolí.

 

Schůze byla přerušena v 18.00 hod. s tím že bude pokračovat dne 8. 10. v 9.00 hod.

 

čtvrtek 8. října 1992

Schůzi zahájil v 9.00 hod. předseda zahr. výboru posl. J. Payne, s tím že zahraniční výbor v závěru své schůze bude se muset ještě zabývat 2 návrhy na zahraniční cestu poslanců ČNR.

 

8.

Koncepce české zahraniční politiky a aktivity ministerstva mezinárodních vztahů České republiky v období předcházejícím vzniku samostatné

České republiky

Materiál předložený ministerstvem mezinárodních vztahů Koncepce zahraniční politiky a aktivity mezinárodních vztahů České republiky v období předcházejícím vzniku samostatné České republiky uvedl náměstek ministra mzn. vztahů ČR Pavel Bratinka. Omluvil z důvodu důležitých jednání ve FS ČSFR neúčast ministra mzn. vztahů ČR Ve svém vystoupení se zejména soustředil na budoucí vztah České republiky k mezinárodním organizacím a to zejména k Radě Evropy a Evropským společenstvím. Česká republika by se mohla stát členem Rady Evropy již v únoru příštího roku. V únoru by se mělo sejít parlamentní shromáždění Rady Evropy, které by mělo rozhodnout o příjetí ČR do Rady Evropy. Případné současné přijetí Slovenské republiky bude záviset na tom, jak dlouho bude Rada Evropy vyšetřovat, zda jsou na Slovensku dodržována práva národnostních menšin. K tzv. asociačním dohodám s Evropskými společenstvími P. Bratinka uvedl, že Evropská společenství podmiňují jednodušší a rychlejší průběh asociačních procesů vytvořením celní unie ČR se SR. Konstatoval, že lze tuto podmínku považovat za určitou formu drobného nátlaku ze strany Evropských společenství, ale je nutné, aby dohody vstoupily v platnost ve stejnou chvíli. Pokud by jedna část unie byla asociována dříve než druhá, platily by v ní výhodnější tarify a kvóty a zboží by proudilo je přes tuto část. Problém je ale v tom, že celní unie předpokládá společnou dotační a do do značné míry i zahraniční politiku. Dále P. Bratinka konstatoval, že přijetí ČR do Evropských společenství do konce tisíciletí není nemístným optimismem. Přijetí do OSN je formální věcí a otázkou několika týdnů. Pokud jde o Západoevropskou unii a NATO, které sdružuje výlučně demokratické státy nebo státy které mají k demokracii blízko, vypadá členství ČR nadějně.

V rozpravě reagoval P. Bratinka na dotazy posl. J. Kaluse, M. Stiborové, I. Janů, J. Ježka, J. Paynea, V. Grulicha, týkající se především zaměření zahraniční politiky v jednotlivých teritoriích. Na dotaz posl. J. Paynea, jak á je představa MMV ČR o řešení problémů vzniklých rozpadem ČSFR v oblasti mzn. smluv, P. Bratinka informoval zahraniční výbor o tom, že gestorem tohoto úkolu je úřad vedený mpř. vlády J. Kalvodou.

V závěru rozpravy většina poslanců vyjádřila požadavek, aby příští schůze zahraničního výboru se zúčastnil osobně ministr mzn. vztahů ČR. Zahraniční výbor zejména bude zajímat představa MMV ČR o zastoupení ČR v zahraničí, o smlouvách, které ČR neprodleně uzavřít se Slovenskou republikou a o sukcesi ČR do mzn. smluv.

 

2.

Zahraniční cesty / pokračování /

Předseda výboru posl. J. Payne seznámil členy výboru s pozváním, které obdržela ČNR a které se týká semináře pořádaným Rakouským institutem pro lidská práva v Salzburku na téma "Ombusman a ochrana lidských práv" v termínu 18.-20. 10. 1992. Posl. J. Ježek navrhl účast posl. Viktora Dobala, člena ústavně právního výboru ČNR. Bylo přijato usnesení č. 31 /10.0/

Předseda výboru informoval o možnosti účasti poslance ČNR na konferenci věnované problematice vztahu televize a rozhlasu k umění, která se koná ve dnech 27.-29. 10. 1992 v Brightonu ve V. Británii. Informoval, že výbor ČNR pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu navrhl účast posl. Tomáše Svobodu, člena výboru ČNR pro právní ochranu a bezpečnost. Posl. K. Lojdová uvedla, že komise pro sdělovací prostředky, které by příslušelo někoho navrhnout tuto informaci neobdržela a proto se tímto i nezabývala. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 32 /9:0; 2 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

Schůze skončila v 11,45 hod.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová

tajemnice výboru

 

Jiří Payne

Josef Ježek

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP