ZÁPIS

z 8. schůze zahraničního výboru České národní rady,

která se konala ve dnech 14. a 15. října 1992

Přítomni: 14. října 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: posl. I. Janů, J. Ježek

Přítomni: 15. října 1992

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: posl. T. Štěrba

Hosté: 14. října 1992

Ing. Karel Ježek - odbor mzn. ekonomické spolupráce FMZV

Daniel Borzuk - Mzn. ústav řízení T. G. M.

Michal Krejza - zastoupení ES v Praze

Ing. Rudolf Prokop - ředitel odboru územních rozpočtů MF ČR

Ing. Eduard Janota - ředitel odboru státního rozpočtu MF ČR

Ing. Jan Čeněk - min. rada FMZO

Ing. P. Husár - FMZO

Ing. V. Kudlík - FMF

15. října 1992

J. Zieleniec - náměstek ministra mzn. vztahů ČR

Dr. R. Polášek - ředitel mzn. právního odboru MMV ČR

Lucie Pilipová - tisková mluvčí MMV ČR

zástupci sdělovacích prostředků (viz prezenční listina hostů)

NÁVRH POŘADU:

1. Evropská společenství

2. Zahraniční cesty

3. Sdělení předsedy

4. Připomínky a podněty poslanců

5. Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 159/1991 Sb.,o státním rozpočtu ČR na r. 1992 a o změně a doplnění zákona ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice /tisk ČNR 51/

6. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda o vzájemném obchodu a platbách mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Albánské republiky, podepsané v Tiraně dne 23. ledna 1992 /tisk FS 111/

7. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Vietnamské socialistické republiky o vzájemném obchodě a platbách, podepsaná v Hanoji dne 20. února 1992 /tisk FS 112/

8. Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky k vyslovení souhlasu Protokol ke Smlouvě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaný v Praze dne 11. září 1992 (tisk FS 118)

9. Vládní návrh výborů hospodářských Sněmovny lidu a Sněmovny národů zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění zákona č. 92/1992 /tisk FS 116/

10. Koncepce české zahraniční politiky a aktivity MMV ČR v období předcházejícím vznik samostatné ČR

Schůzi zahájil dne 14. 10. 1992 v 9.00 hodin předseda výboru posl. Jiří Payne. Seznámil přítomné s návrhem pořadu, který byl rozšířen oproti návrhu pořadu uvedeném v pozvánce o bod 8 a 9. Poslanci navržený pořad schválili.

 

1.

Evropská společenství

S historií, činností a základními cíly Evropských společenství seznámil členy zahraničního výboru p. Daniel Borzuk, ředitel Mezinárodního ústavu řízení T. G. Masaryka ve Frenštátě pod Radhoštěm. K aktuální problematice poté vystoupil ing. Karel Ježek, pracovník odboru mezinárodní ekonomické spolupráce FMZV. Apeloval především na to, že prozatimní dohoda o obchodu s ES platí pouze do konce tohoto roku. Je tedy nutné prodloužit její platnost. Podmínkou hladkosti tohoto prodloužení je vytvoření celní unie mezi ČR a SR , což bude pro ES signál, že oba státy pojme jako jedno celní území s tím, že se zachovají vývozní kvóty. Je ovšem na ČR a SR, aby se technicky dohodly o tisících položkách, repsektive o jejich výši, které bude ta či ona republika vyvážet a u nichž platí zmíněné kvóty. Prozatimní dohoda o obchodu obsahuje také kapitoly o platbách a ochraně duševního vlastnictví - i zde musí dojít ke sladění mezi ČR a SR. Ing. K. Ježek hovořil i o riziku ČR, které souvisí s tím, že pokud bude mít Slovensko problémy v Radě Evropy, zejména pokud jde o ústavu a speciálně o její část zaručující práva národnostním menšinám, pak ES mohou težko se SR podepsat evropskou dohodu o přidružení, dokud se zmíněný problém nevyřeší. Pro Českou republiku z toho vyplývá, že tato dohoda nebude moci vstoupit v platnost pouze na české části celního území ČR, tedy ČR bude muset čekat, až si Slovensko své možné problémy vyřeší ve Štrasburku.

Dále vystoupil p. Michal Krejza, pracovník zastoupení Evropských společenství v Praze. Zejména informoval poslance o systému informací, které ES poskytuje. Stručně je seznámil se systémem CELEX, který má k dispozici v anglické verzi i ČNR. Doporučil na základě svých zkušeností ze svého působení v informačním odboru ČNR vytvořit specializované pracoviště, které by bylo např. schopno vypracovávat odborné expertízy k návrhům českých zákonů z hlediska právních norem ES apod. Jednou z možností, jak takové pracoviště vytvořit, vidí ve využítí programu PHARE. Za předpokladu, že bude co nejdříve vypracován projekt a včas se předloží k posouzení, je možno získat finanční prostředky na vybavení takového pracoviště a finanční prostředky ke krytí provozu na 2 roky. Dle jeho názoru je toto možné realizovat do 6 měsíců.

V rozpravě hosté reagovali na dotazy poslanců. Předseda výboru posl. J. Payne zdůraznil, že potřeba vybudování odborného pracoviště zabývajícího se právními normami ES je naléhavá. Do přípravných prací by se měli zapojit poslanci zahraničního výboru, např. posl. V. Čundrle, který je členem Komise pro činnost Kanceláře ČNR apod.

Na závěr projednávání tohoto bodu p. M. Krejza předal předsedovi zahraničního výboru odborné materiály ES.

 

2.

Zahraniční cesty

Předseda výboru posl. J. Payne informoval poslance o návrhu předsedy rozpočtového výboru ČNR posl. T. Ježka na zahraniční cestu členů rozpočtového výboru a i člena národohospodářského výboru do SRN za účelem seznámení se se způsobem a podmínkami stavebního spoření v SRN. Náklady spojené s touto cestou měla hradit Družstevní unie ČSFR, ale většina poslanců doporučila, aby náklady hradila ČNR. Bylo přijato usnesení č. 33 /10:0/.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o pozvání na mezinárodní konferenci nových osobností, která se má konat u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky začátkem prosince v USA. Výbor doporučil tuto informaci předat poslaneckým klubům, které by měly zvážit případnou účast svého člena.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval členy výboru, že po konzultaci se s FMZV se připravovaná cesta předsedy ČNR do Rakouska, Itálie a popř. Slovinska v tomto roce konat nebude. Naopak velmi aktuální se jeví zahraniční cesta na úrovni zahraničního výboru do Štrasburku za účelem jednání v Evropském parlamentu a v Radě Evropy. Tato cesta by mohla být zkombinována s návštěvou některého parlamentu zemí Beneluxu. Přípravou byli pověření posl. J. Ježek, I. Janů, J. Payne a zahraniční oddělení K ČNR.

Posl. M. Lobkowicz stručně referoval o své zahraniční cestě do Rumunska, jejímž cílem bylo sledování řádného průběhu voleb.

 

3.

Sdělení předsedy

Předseda výboru posl. J. Payne seznámil poslance s informací, kterou zahraniční výbor obdržel z 3. teritoriálního odboru FMZV. Norský Nobelův výbor sděluje, že do 1. února 1993 mohou oprávněné osoby nebo instituce navrhnout svého kandidáta na Nobelovu cenu míru. Posl. T. Štěrba navrhl za svou osobu bývalého prezidenta ČSFR Václava Havla, s tím, že bude-li většina přítomných souhlasit, může tento návrh podat zahraniční výbor ČNR. Bylo přijato usnesení č. 34 /7:3//.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval poslance o akci pořádané velvyslanectvím SRN a agenturou PRAGENT v Mariánských Lázních, kde mají být položeny za přítomnosti zástupců zahraničního výboru, velvyslance SRN a dalších osobností věnce u hrobů německých vojaků. Většina členů výboru doporučila, aby se této akce zúčastnila místopředsedkyně zahraničního výboru posl. I. Janů, která zde jménem zahraničního výboru promluví a položí věnec.

Předseda výboru informoval o jednání předsednictva ČNR dne 8. 10. 1992 /15. schůze/.

 

5.

Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 159/1991 Sb.,o státním rozpočtu ČR na r. 1992 a o změně a doplnění zákona ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice /tisk ČNR 51/

Návrh zákona velmi podrobně uvedli zástupci předkladatele ing. Rudolf Prokop, ředitel odboru územních rozpočtů MF ČR a ing. Eduard Janota, ředitel odboru státního rozpočtu MF ČR.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Kryčer. Uvedl, že podklady, které si mohl vyžádat z některých obecních úřadů nasvědčují tomu, že schválením novely zákona o státním rozpočtu by se obce dostaly do velmi problematické finanční situace a jejich rozpočet by skončil deficitem. V tomto návrhu vidí určitý záměr vlády přenést zodpovědnost za udržení vyrovnaného rozpočtu na obce.

V obecné rozpravě reagoval posl. P. Nečas na zpravodajskou zprávu posl. J. Kryčera. Konstatoval, že on si též vyžádal podklady z některých obecních úřadů a zjistil, že krácení dotací je v souladu s tímto návrhem nesprávně interpretováno a tudíž se jeví vůči obcím jako velmi přísné. Ing. E. Janota uvedl přesně o jaké částky jde a též uvedl částky, které obce obdržely mimo rozpočet, takže v celkovém součtu nejde o zásadní krácení rozpočtů. Současně uvedl, že většina jiných výdajových položek státního rozpočtu nelze krátit, a proto pro předkladatele je zde velmi malý manipulační prostor pro úpravu rozpočtu. Posl. M. Stiborová poukázala na to, že již samotný rozpočet na r. 1992 byl nesprávně koncipován a nyní se to ukazuje. Dále vystoupili posl. P. Nečas, J. Kryčer, T. Štěrba.

Po podrobné rozpravě navrhl posl. J. Kryčer doporučit ČNR návrh zákona neschválit /5:5; 1 posl. se zdržel hlasování/. Posl. P. Nečas navrhl doporučit ČNR návrh zákona schválit /5:1; poslanec se zdržel hlasování/. Na návrh předsedy výboru posl. J. Paynea bylo přijato usnesení č. 35 /6:0; 5 poslanců se zdrželo hlasování/.

 

6.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda o vzájemném obchodu a platbách mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Albánské republiky, podepsaná v Tiraně dne 23. ledna 1992

/tisk FS 111/

Návrh uvedl zástupce předkladatele tj. FMZO, ing. Jan Čeněk, ve smyslu důvodové zprávy. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

V obecné rozpravě vystoupili posl. P. Nečas, J. Kryčer, O. Vychodil. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 36 /9:0/.

 

7.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Vietnamské socialistické republiky o vzájemném obchodě a platbách, podepsaná v Hanoji dne 20. února 1992 /tisk FS 112/

Návrh uvedl zástupce předkladatele tj. FMZO, ing. P. Husár. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

Po krátké obecné rozpravě zahraniční výbor přijal usnesení č. 37 /9:0/.

 

8.

Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky k vyslovení souhlasu Protokol ke Smlouvě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaný v Praze dne 11. září 1992 (tisk FS 118)

Návrh uvedl zástupce předkladatele, tj. FMF, ing. V. Kudlík. Vzhledem k tomu, že tisk FS 118 byl přikázán zahraničnímu výboru 1 den před zahájením schůze, nebyl určen zpravodaj a zpravodajská zpráva nebyla přednesena. Po krátké obecné rozpravě zahraniční výbor přijal usnesení č. 38 /9:0/.

 

9.

Vládní návrh výborů hospodářských Sněmovny lidu a Sněmovny národů zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění zákona č. 92/1992 /tisk FS 116/

Vzhledem k tomu, že se nedostavil zástupce předkladatele a vzhledem ke krátkosti lhůty určené k projednání tohoto návrhu zahraniční výbor přijal usnesení č. 39 /9:0/.

Schůze byla přerušena v 16.00 hod. s tím že bude pokračovat dne 15. 10.

v 9.00 hod.

čtvrtek 15. října 1992

Schůzi zahájil v 9.00 hod. předseda zahr. výboru posl. J. Payne, s tím že zahraniční výbor v závěru své schůze bude se muset ještě zabývat 1 návrhem na zahraniční cestu poslanců ČNR.

 

10.

Koncepce české zahraniční politiky a aktivity ministerstva mezinárodních vztahů České republiky v období předcházajícím vzniku samostatné

České republiky

V úvodu svého vystoupení informoval ministr mezinárodních vztahů ČR J. Zieleniec o tom, že zahraničnímu výboru již 14. října bylo zasláno stručné vyjádření k otázkám, které vznesl zahraniční výbor vůči MMV ČR na své poslední schůzi. Dále ve svém vystoupení uvedl, že MMV ČR připravuje seznam zemí, kde bude chtít Česká republika zřídit zastupitelské úřady. Bylo ustaveno 6 komisí, které na této věci pracují a jedna z nich připravuje teritoriální rozvahu. Konstatoval, že jde o věc velmi citlivou, např. Australie v Praze zrušila svůj zastupitelský úřad a dotklo se to i ČR. Proto není tato problematika ještě dořešena. Je pravděpodobné, že asi 10-15 % čs. zastupitelských úřadů se bude muset zrušit z důvodů politických, neboť v řadě případů se jednalo o úřady, které byly jakousi odbočkou sovětské sítě. Zcela jistě bude nutno otevírat zastupitelské úřady tam, kde má ČR obchodní zájem., např. v Singapuru, který má obrovskou exportní a importní schopnost. Ambasády by měly být menší, odpovídající velkosti státu a také levnější.

K problematice uzavření smluv se Slovenskou republikou ministr mzn. vztahů ČR J. Zieleniec uvedl, že jednotlivé smlouvy jsou zatím připravovány jednotlivými rezorty, ministerstvo mezinárodních vztahů bude zajišťovat zastřešení těchto smluv. Připravované smlouvy budou mít dvě úrovně - jednak se bude jednat o technické dohody, které lze dohadovat bez ratifikace parlamentů a budou mít úroveň politických dohod.

V oblasti mezinárodních struktur existují 2 subproblémy, akutním je pro ČR otázka přidružení k Evropským společenstvím. Například Rakousko je nespokojeno s asociačními dohodami přijatými po listopadu 1989, což je pro ČR celkem lichotivé. Poslední vývoje směřuje k tou, že země západu chtějí přejít na normální politiku zájmu. Ministr mzn. vztahů ČR J. Zieleniec se zmínil též o přípravě memoranda mezi vládami ČR a SR., které by mělo být 28. října předloženo na schůzce s představiteli ES.

K otázce sukcese České republiky do mezinárodních smluv se vyjádřil vedoucí mezinárodně právního odboru MMV ČR dr. R. Polášek. Uvedl, že sukcese ČR do všech závazků by měla být ukončena do 4 let. Během prvního roku by měla ČR dokončit expertní jednání se subjekty mezinárodního práva.

K otázce přijímání ČR do ES se vyjádřil ministr J. Zieleniec v tom smyslu, že tento problém není na pořadu dne a nebude ještě několik let. Do roku 1996 by měl být stanoven určitý přijímací harmonogram, podle kterého se pak bude postupovat. Teprve pak můžeme hovořit o tom, že ČR se ve stádiu přijímání. ČR by si měla zatím budovat svou pozici, neboť zatím není součástí evropské rodiny a z tohoto pohledu by se měly vést další diskuse. Ale to neznamená, že by ČR neměla mít vlastní konkrétní představu. Až nastane ta chvíle, a ČR bude si "podávat přihlášku" do ES, Evropa bude už mít jasno a ČR též bude vědět, jaký postoj máme zaujmout. V závěru svého vystoupení ministr J. Zieleniec zdůraznil, že Evropa postupuje směrem, který se zdá být pro ČR přijatelný.

Po krátké rozpravě, ve které vystoupili posl. J. Kalus a J. Payne, přijal zahraniční výbor usnesení č. 40 /8:0; 4 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

2.

Zahraniční cesty / pokračování /

Předseda výboru posl. J. Payne seznámil členy výboru s návrhem na zahraniční cestu, který předložil zahraničnímu výboru posl. I. Mašek. Jde o zahraniční cestu do Spolkové republiky Německo, kde se mají poslanci ČNR zúčastnit diskuse na téma "Československo 92 - Na konci nebo na začátku?", která má proběhnout v rámci akce OPUS BONUM ve Frankenu v termínu 6.-8. listopadu 1992. Předseda výboru posl. J. Payne navrhl účast rozšířit s tím, že by se měl zúčastnit i člen zahraničního výboru. Bylo schváleno usnesení č. 41 /13:0/.

 

Schůze skončila v 11.30 hod.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová

tajemnice výboru

 

Jiří Payne

Václav Grulich

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP