ZÁPIS

z 10. schůze zahraničního výboru České národní rady,

která se konala dne 9. listopadu 1992

Přítomni: 9. listopadu

posl. J. Payne, V. Čundrle, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: posl. V. Grulich, J. Kryčer

Hosté: 9. listopadu 1992

JUDr. J. Složil - FMV

JUDr J. Pešek - MV ČR

dr. Handlíř - FMV

dr. A. Čečrdle - FMV

dr. P. Dvořák - FMZV

p. Pospíšil - SBČS

JUDr. K. Kos - MPSV ČR

Ing. Dostál - MPSV ČR

dr. V. Šmolcnop - MPSV ČR

MUDr. J. Šťasný - MZ ČR

JUDr. Vorlová - MZ ČR

JUDr. S. Mlčoch - MŽP ČR

RNDr. Z. Suchánek - MŽP ČR

JUDr. Konbloch - MS ČR

JUDr. Král - MS ČR

dr. Hlaveš - MŠMT ČR

dr. Koťátková - MŠMT ČR

JUDr. T. Jurečka - MV ČR

JUDr. I. Knoček - MV ČR

p. Kodl - MV ČR

p. Mráz - MV ČR

dr. Karlovec - MV ČR

Ing. Cink - MV ČR

dr. Rada - MV ČR

p. Putyera - MV ČR

p. Průcha - FMO

NÁVRH POŘADU:

1. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o společném postupu v otázkách pobytu cizinců ze třetích států na území České republiky a na území Slovenské republiky

2. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o zrušení vízové povinnosti

3. Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o generelním vymezení společných státních hranic

4. Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích

5. Dohoda o vytvoření celní unie mezi Českou a Slovenskou republikou

6. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o měnovém uspořádání

7. Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení

8. Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném zaměstnávání občanů

9. Dohoda mezi Českou republikou a Slovenskou republikou pro oblast zdravotní péče

10. Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti ochrany a tvorby životního prostředí

11. Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech

12. Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti vzdělávání

13. Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání a dokladů o vědeckých hodnostech a titulech vydávaných v České republice a v Slovenské republice

14. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o společném využívání stanovených informačních a archivních fondů vzniklých z činnosti ministerstev vnitra v oblasti vnitřního pořádku a bezpečnosti

15. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti telekomunikačních služeb ministerstev vnitra a šifrové služby

16. Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o řešení právních účinků vzniku dvou samostatných států ve věcech osobních dokladů, cestovních dokladů, řidičských průkazů, evidence vozidel, zbraní a střeliva

Schůzi zahájil v 10.00 hod. předseda výboru posl. J. Payne. Seznámil členy výboru s pořadem schůze. Dne 29. 10. 1992 byly podepsány předsedy vlád České republiky a Slovenské republiky smlouvy mezi ČR a SR, které mají být odsouhlaseny Českou národní radou. Zahraniční výbor bude projednávat všechny tyto smlouvy a dohody, tj. celkem 16 dokumentů.

 

1.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o společném postupu v otázkách pobytu cizinců ze třetích států na území České republiky a na území Slovenské republiky

Výklad k této smlouvě podal zástupce ministerstva vnitra ČR JUDr. J. Složil. Konstatoval, že tato smlouva vychází z obdobné smlouvy, kterou má ČSFR uzavřenou s Rakouskem a již též existuje obdobný návrh smlouvy s Německem. U těchto smluv je nutno vycházet z mezinárodních zvyklostí. Ke smlouvě bude vypracován prováděcí protokol, který bude podepsán příslušnými ministry vnitra.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Michal Lobkowicz. Upozornil na redakční chyby, které se v textu vyskytují.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek, J. Payne, M. Lobkowicz. Na závěr rozpravy bylo přijato usnesení č. 54 /8:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

2.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o zrušení vízové povinnosti

Výklad podal zástupce ministerstva vnitra ČR JUDr. J. Složil.

V krátké rozpravě vyjádřili posl. J. Ježek. J. Payne, P. Nečas potřebu uzavření takovéto smlouvy mezi ČR a SR. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 55 /7:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

3.

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o generelním vymezení společných státních hranic

 

Výklad podal zástupce ministerstva vnitra ČR JUDr. J. Pešek. Uvedl, že společná hranice by měla být přesně vymezena asi v r. 1995. Proto tato smlouva by měla mít dočasný charakter.

Zpravodajskou zprávu podal posl. J Ježek.

V rozpravě JUDr. J. Pešek zodpověděl dotazy poslanců a seznámil je některými typy map, kterých je používáno při vytyčování společné hranice mezi ČR a SR. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 56 /7:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

4.

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích

Výklad podali zástupci pohraniční policie JUDr. F. Handlíř a JUDr. A. Čečrdle. Informovali poslance, že budou jmenování hraniční zmocněnci, budou vypracovány podrobné jednací řády.

Zpravodajskou zprávu podal posl. J. Kalus.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek, J. Payne, J. Kalus. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 57 /7:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

5.

Dohoda o vytvoření celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou

Podrobný výklad podal zástupce federálního ministerstva zahraničních věcí JUDr. P. Dvořák. Konstatoval, že tato dohoda je velmi důležitá z hladiska našeho vztahu vůči zemím Evropských společenství. Vytvoření celní unie mezi ČR a SR je předpokladem pro uzavření tzv. "Prozatimní dohody" ČR a SR s Evropskými společenstvími, která je velmi důležitá pro rozvoj vztahů ČR a SR se zeměmi Evropských společenství. Představuje společnou politiku obou republik vůči třetím zemím. Je nezbytným předpokladem pro uzavření asociační dohody ČR a SR s Evropskými společenstvími. Vytvoření celní unie je nutné i z hlediska členství ČR a SR v GATTU.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. O. Vychodil. Zejména upozornil na určité problémy, spojené se zemědělskou politikou v zemích Evropských společenství.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek. O. Vychodi, P. Nečas, J. Payne. JUDr. P. Dvořák zejména objasnil důvody, které vedly k tomu, že v této dohodě byla sjednána 12ti měsíční výpovědní lhůta. Mají-li se vytvořit úzké vztahy, musí existovat delší lhůta pro jejich zpřetrhání. I za předpokladu, že bude existovat v jednotlivých republikách odlišné daňové systémy, může dobře celní unie existovat. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 58 /8:0; 4 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

6.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o měnovém uspořádání

Výklad podal zástupce Státní banky československé p. Pospíšil. Konstatoval, že lze předpokládat, že tato dohoda bude platit pouze po určitou dobu. Upozornil na dodatek ke smlouvě, který taxativně vyjmenovává případy a situace, kdy může každá ze smluvních stran odstoupit od této smlouvy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas, který charakterizoval tuto smlouvu jako určitý výraz solidarity obou republik.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek, J. Payne, M. Lobkowicz. Posl. M. Stiborová uvedla, že nelze všeobecně s formou těchto smluv souhlasit. Obě vlády sjednaly tuto smlouvu, ale stále platí zákon o Státní bance československé. Dr. Pospíšil informoval o tom, že je již zpracován návrh zákona o ústřední bance České republiky, který by měl být obdobný jako připravovaný zákon o ústřední bance Slovenské republiky. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 59 /10:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

7.

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení

Výklad podali zástupci ministerstva práce a sociálních věcí JUDr. K. Kos a Ing. Dostál.

Po krátké rozpravě, ve které většina poslanců vyjádřila své souhlasné stanovisko k této dohodě, bylo přijato usnesení č. 60 /9:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

8.

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném zaměstnávání občanů

Výklad podal zástupce ministerstva práce a sociálních věcí ČR Dr. V. Šmolcnop.

Po krátké rozpravě, ve které zástupce MPSV ČR zodpověděl řadu dotazů týkající se budoucí vzájemné spolupráci v této oblasti, bylo přijato usnesení č. 61 /9:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

9.

Dohoda mezi Českou republikou a Slovenskou republikou pro oblast zdravotní péče

Stručný výklad podali zástupci ministerstva zdravotnictví ČR MUDr. J. Štastný a JUDr. Vorlová, zpravodajskou zprávu přednesl posl. T. Štěrba. V krátké rozpravě poslanci konstatovali, že takováto dohoda je nutná a vyjádřili souhlas s touto dohodou. Bylo přijato usnesení č. 62 /8:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

10.

Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti ochrany a tvorby životního prostředí

Výklad podali zástupci ministerstva životního prostředí ČR JUDr. S. Mlčoch a RNDr. Z. Suchánek, zpravodajskou zprávu přednesla posl. M. Stiborová.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek, J. Payne, zdůraznili, že tato dohoda je velmi důležitá a potřebná. Posl. M. Stiborová v závěru rozpravy doporučila zahraničnímu výboru vzít tuto dohodu na vědomí a doporučit ČNR, aby podporovala vládu ČR v tom, aby uzavřela tuto dohodu s vládou SR. Tento návrh usnesení nebyl přijat /3:0; 10 poslanců se zdrželo hlasování/. Na návrh posl. J. Ježka bylo přijato usnesení č. 63 /10:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

11.

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech

Výklad k textu dohody podali zástupci ministerstva spravedlnosti ČR

JUDr. Knobloch a JUDr. Král. Informovali členy výboru, že smlouva je doplněna závěrečným protokolem, který obsahuje řešení otázek přechodného charakteru. Zpravodajskou zprávu přednesla posl. I. Janů, navrhla k textu smlouvy včetně závěrečného protokolu vyslovit souhlas.

Po krátké rozpravě bylo přijato usnesení č. 64 /10:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

12.

Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v

oblasti vzdělávání

Výklad podali zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR dr. Hlaveš a dr. Koťátková. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. V. Votava. Po krátké rozpravě doporučil posl. V. Votava zahraničnímu výboru, aby přijal usnesení, ve kterém doporučuje ČNR vzít tento text na vědomí. Tento návrh nebyl přijat /3:0; 9 poslanců se zdrželo hlasování/. Na návrh posl. P. Nečase bylo přijato usnesení č. 65 /9:0; 3 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

13.

Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání a dokladů o vědeckých hodnostech a titulech vydávaných v České republice a v Slovenské republice

 

Podrobný výklad podali zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR dr. Hlaveš a dr. Koťátková. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Novák. Po krátké rozpravě bylo přijato usnesení č. 66 /9:0; 2 poslanci se zdrželi hlasování/.

 

14.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o společném využívání stanovených informačních a archivních fondů vzniklých z činnosti ministerstev vnitra v oblasti vnitřního pořádku a bezpečnosti

Podrobný výklad podali zástupci ministerstva vnitra ČR JUDr. T. Jurečka

a JUDr. I. Knoček. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Payne.

V rozpravě vystoupili posl. J. Ježek, O. Vychodil, M. Lobkowicz a K. Lojdová. Posl. J. Ježek doporučil, aby byla prováděna určitá osvěta při seznamování veřejnosti s obsahem této smlouvy. Je zde určité nebezpečí, že z neznalosti odborné problematiky by obsah smlouvy mohl vzbudit dojem, že naše veřejnost je nadále sledována.

JUDr. T. Jurečka vysvětlil, že řada fondů je již tzv. "mrtvá", ale informace v nich obsažené podávají důležité informace i ke skutečnostem nyní aktuálním. Uvedl, že smlouva bude doplněna prováděcím protokolem sjednaným ministry vnitra obou republik. Na návrh posl. J. Paynea bylo přijato usnesení č. 67 /9:0; 1 poslanec se zdržel hlasování/.

 

15.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti telekomunikačních služeb ministerstev vnitra a šifrové služby

Stručný výklad podali zástupci ministerstva vnitra ČR p. Kodl, p. Mráz, Ing. Cink a dr. Karlovec. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. V. Čundrle. Po krátké rozpravě bylo přijato usnesení č. 68 /8:0; 1 poslanec se zdržel hlasování/.

 

16.

Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o řešení právních účinků vzniku dvou samostatných států ve věcech osobních dokladů, cestovních dokladů, řidičských průkazů, evidence vozidel, zbraní a střeliva

Stručný výklad k textu smlouvy podali zástupci ministerstva vnitra ČR dr. Rada a p. Putyera. Informovali poslance o tom, že by v průběhu příštího roku mělo dojít k výměně občanských průkazů a jejich nahrazení identifikačními kartami. Konstatovali, že v textu není dostatečně řešena problematika uznávání zbrojních průkazů.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Payne. S ohledem na usnesení výboru pro právní ochranu a bezpečnost, který s touto smlouvou nevyslovil souhlas právě z důvodu nedostatečného řešení uznávání zbrojních průkazů doporučil výboru tuto smlouvu zatím neprojednávat. Všichni přítomní členové výboru souhlasili s tím, že projednávání tohoto bodu bude přerušeno a výbor se k jednání o této smlouvě vrátí, až mu bude předložen upravený text smlouvy.

 

Schůze skončila v 20.30 hod.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová

tajemnice výboru

 

Jiří Payne

Josef Ježek

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP