ZÁPIS

z 5. schůze zemědělského výboru České národní rady, která

se konala dne 19. srpna 1992

 

Přítomni poslanci výboru:

MVDr. Jan Černý, ing. Ivan Bečvář, ing. Vojtěch Čechák, ing. Josef Červinka, ing. Jiří Faifr, RNDr. Čestmír Hofhanzl, doc. ing. Josef Hurta, CSc., ing. Josef Křížek, Milan Loukota, ing. Karel Mach, ing. Josef Mandík, ing. Luboš Němec, ing. Jaroslav Palas, ing. Pavel Pešek, ing. Jaroslav Sýkora, ing. Vlastimil, Tlustý,CSc., JUDr. ing. Jan Jegla a ing. Jiří Uřičář

/Prezenční listina příloha č. 1/

 

Přizvaní hosté:

podle přiložených prezenčních listin

 

/Přílohy č. 2, č. 3, č. 4, č. 5, č. 6 a č. 7/

 

SCHVÁLENÝ POŘAD JEDNÁNÍ:

1/ Zahájení

2/ Informace předsedy výboru

3/ Různé

4/ Problematika transformace zemědělských družstev a privatizace státních statků a státních potravinářských podniků

 

K bodu 1/

Jednání výboru řídil jeho předseda MVDr. Jan Černý, nechal schválit pořad jednání.

/Pozvánka-příloha č. 8/

Pořad byl schválen jednomyslně.

K bodu 2/

Před započetím jednání informoval předseda ZeV MVDr. Jan Černý a předseda HV ing. Vladimír Budinský o stavu přípravy rozpočtu Pozemkového fondu České republiky, který dosud neprojednala vláda ČR, nebude tedy na programu 3. schůze ČNR (plenární) v srpnu 1992.

- Předseda výboru MVDr. Jan Černý doplnil nejprve informaci ohledně rozpočtu Pozemkového fondu ČR.

- Předseda výboru MVDr. J. Černý seznámil ZeV s výzvou - Agrární iniciativou.

- Výbor byl dále seznámen s několika dopisy Českého zahrádkářského svazu: Okresní výbor Strakonice

Okresní výbor Kladno

Okresní výbor Most

Okresní výbor Bruntál se sídlem v Krnově

Výbor po rozpravě přijal závěr, v němž se doporučuje Pozemkovém fondu ČR řešit požadavky zahrádkářů buď odprodejem půdy, pokud je vlastníkem stát nebo dohodou, pokud se jedná o půdu ve vlastnictví jiných právnických nebo fyzických osob. Poslanec ing. J. Faifr doporučil toto stanovisko sdělit v tisku.

Předseda výboru dále podal informaci o jednání předsednictva ČNR.

 

K bodu 3/

Tajemník výboru ing. F. Holík připomenul konání výstavy Země živitelka 92, pozvánky pro členy výboru jsou u něj k dispozici.

Tajemník výboru ing. F. Holík připomenul úkoly, které si vzali členové výboru a dosud na nich pracují.

 

K bodu 4/

Protože se protáhlo jednání vlády ČR a na zahájení tohto bodu nemohli být členové vlády ČR přítomni, zahájil jednání k tomuto bodu předseda výboru Dr. Jan Černý a předal úvodní slovo nám. ministra zemědělství ČR ing. V. Tlustému,CSc.

Ing. V. Tlustý, CSc. informoval poslance o přípravě druhé vlny privatizace státních zemědělských podniků. Vstupuje do ní 441 státních podniků s celkovou hodnotou majetku 182 miliardy korun, které bylo nutno na základě podaných konkurenčních projektů rozčlenit na 7436 samostatných částí. Z posuzovaných projektů bylo 1377 subjektů vyčleněno k přímému prodeji, 180 na veřejnou soutěž, 73 na veřejné dražby a 295 projektů akciových společností. I v druhé vlně privatizace tak převažuje přímý prodej nad veřejnými způsoby privatizace. Ing. V. Tlustý informoval, že ministerstvo zemědělství ČR změnilo systém posuzování privatizačních projektů.

V průběhu úvodnímu vystoupení nám. ministra zemědělství ČR ing. V. Tlustého se dostavil přímo z jednájí vlády ČR místopředseda vlády a min. zemědělství ČR ing. Josef Lux. Ve svém vystoupení uvedl, že mezi zemědělskou veřejností není vždy ostatně známo, že stát do průběhu transformace družstev nezasahuje. Rozhodují o ní oprávněné osoby, které jsou přesně definovány v transformačním zákoně. Ing. Josef Lux upozornil na skutečnost, že některá družstva se při výpočtu čistého jmění a majetkových podílů touto legislativní normou neřídí, což je nepřípustné. Některá družstva kladou překážky oprávněným osobám, které v družstvu nepracují, ale mají nárok na podíl na majetku. Za klíčový subjekt při procesu transformace označil ing. Josef Lux transformační rady, jež však jsou v některých družstvech takřka totožné s vedením, což je nesprávné.

Výsledkem transformace nemá být likvidace družstev, ale vytvoření konkurenceschopných subjektů.

K této části bodu 4/ proběhla rozprava a dotazy,na které odpovídal mpř. vlády a ministr zemědělství ČR ing. Lux a nám. ministra zemědělství ČR ing. Lux a nám. min. zemědělství ČR ing. V. Tlustý.

V rozpravě vystoupili posl.: JUDr. ing. Jegla, ing. Palas, ing. Křížek, Jaroslav Matjka (HV), ing. Uřičář, ing. Sýkora, Dr. Hofhanzl a pan Hořejší ze Svazu vlastníků půdy Český Krumlov.

Po přestávce jednání přivítal předseda výboru MVDr. Jan Černý ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR ing. Jiřího Skalického. Ten ve svém vystoupení upozornil na citlivou otázku kapitálového propojení zemědělské prvovýroby se zpracovatelským průmyslem. 20 až 30 % akcií zpracovatelských podniků bylo rezervováno ve fondu národního majetku pro prvovýrobu. Fond se však může chovat jako vlastník či jako výkonná ruka státní moci. Zatím se většinou ministerstvo obrací na původní zakladatele, aby zajišťovali správu tohoto majetku. S možnou pomocí tohoto fondu při splátkách dlouhodobých úvěrů lze počítat pouze výjimečně, neboť jeho možnosti budou omezené. Po vystoupení ministra ing. Skalického následovala rozprava a další dotazy na oba členy vlády ČR, jíž se zúčastnili posl. JUDr. ing. Jegla, ing. Červinka, Ota Fejfa (HV), Vl. Procházka (HV), Fr. Novák (FS ČSFR), ing. Bečvář a Jiří Vačkář (RV). Dále vystoupili hosté pan Hořejší, Bůžek, Pivoňka a Lindauer z Českokrumlovska a ing. Patřičný, předseda zemědělského družstsva. V závěru vystoupili oba členové vlády ing. Josef Lux i ing. Jiří Skalický. Poté poděkoval předseda výboru hostům za účast, diskutujícím za aktivitu a konstatoval, že projednání tohoto bodu v zemědělském výboru ČNR přispělo k větší informovanosti nejen poslanců ČNR, ale široké veřejnosti.

Jednání výboru potom ukončil.

 

MVDr. Jan Černý

JUDr. ing. Jan Jegla

předseda výboru

1. ověřovatel výboru

 

Za správnost:

ing. F. Holík

tajemník výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP