Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

/VII. volební období České národní rady/

12

INTERPELACE

poslance Jiřího Šolera

na ministra práce a sociálních věcí České republiky Jindřicha Vodičku ve věci týrání mentálně postižených dětí v Ústavu sociální péče Lochovice

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující písemnou interpelaci poslance Jiřího Šolera na ministra práce a sociálních věcí České republiky Jindřicha Vodičku. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 15. ledna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Příloha k sněmovnímu tisku č. 12

Sdružení pro republiku - Republikánská stran československa

RNDr. Jiří Šoler CSc., poslanec České národní rady

Uranová 393, 156 00 Praha - Zbraslav, tel. (02) 401 00 96

v odpovědi uveďte prosím čj. 025/92

Vážený pán

ing. Jindřich Vodička

ministr práce a sociálních věcí České republiky

Zbraslav, 18. prosince 1992

INTERPELACE

ve věci týrání mentálně postižených dětí v Ústavu sociální péče Lochovice.

Vážený pane ministře,

na místní organizaci SPR-RSČ v Hořovicích se obrátily pracovnice Ústavu, následující po nástupu nového ředitele PaeDr. Milana Juříčka, narozeného 3. 11. 1945 v Opavě. Hlavní příčinou stížnosti bylo týrání 16-letého chovance Víta Kopeckého dne 5. června 1991, který byl ředitelem přivázán ke stromu a tam ponechán pod dozorem nekvalifikované osoby, jeho syna, po několik hodin. Další výhrady jsou proti jednání ředitele, který údajně zneužívá svého postavení, z peněz věnovaných rozvoji ústavu nakupuje zboží pro vlastní potřebu, zdarma používá služební byt a zneužívá služební automobil.

Celá záležitost byla oznámena 15. dubna 1992 Okresní prokuratuře Beroun a 32. 10. 1992 podala bývalá vychovatelka paní Alena Radovičová podání středočeské Krajské prokuratuře v Praze, Husova 11. Zde mi JUDr. Vodička podal o celém případu informace. Vzhledem k přehlcení naší prokuratury a justice jinými případy se obávám, že vyřizování případu bude ještě trvat značnou dobu. Situace v Ústavu je vyhrocená, stálí zaměstnanci pracoviště opouštějí, ať už na základě výpovědí ředitele nebo z vlastního rozhodnutí. Rodiče postupně převádějí chovance jinam, od zmíněného případu údajně poklesl počet chovanců z 45 na 37. Tato situace určitě nepřináší nic dobrého pracovníkům, ale zejména bezbranným chovancům této humanitární instituce.

Jsem si vědom, že moje informace je jednostranná, i když podle informací z Prokuratury ani ředitel nepopírá skutkovou podstatu věci, pouze fakta jinak interpretuje. Nechci proto navrhovat nějaké konkrétní řešení, to plně ponechám na příslušných orgánech. Apeluji pouze na urychlené řešení situace, které zabrání dalšímu utrpení těch sociálně nejslabších. V rámci deklarované humanity je to to nejmenší, co může naše společnost pro postižené děti učinit.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP