Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

15 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Evy Fischerové

na místopředsedu vlády a ministra financí České republiky Ivana Kočárníka a na ministra zdravotnictví České republiky Petra Loma

ve věci dofinancování roku 1992 a způsobu financování zdravotnických zařízení na začátku roku 1993

Místopředseda vlády a ministr financí České republiky Ivan Kočárník zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Evy Fischerové dopisem ze dne 8. února 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra financí České republiky Ivana Kočárníka na interpelaci poslankyně Evy Fischerové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. února 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

a ministr financí

Ing. Ivan Kočárník. CSc.

V Praze dne 8. února 1993

Čj. 143/ 2 868 /1993

Vážená paní poslankyně,

dopisem ze dne 11. ledna 1993 č.j. 5118/92 mi byla zaslána Vaše interpelace ve věci dofinancování roku 1992 a způsobu financování zdravotnických zařízení v počátku roku 1993. K této problematice Vám sděluji:

1. Ministerstvo financí ČR v roce 1992 poskytlo zdravotnickým zařízením napojeným na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu částku 32,6 mld Kčs. Kromě začátku roku, kdy došlo k některým problémům při uvolňování větších částek ze státního rozpočtu, ministerstvo financí pravidelně zasílalo přes ministerstvo zdravotnictví ČR Všeobecné zdravotní pojišťovně částku cca 2,5 mld Kčs měsíčně. Ze strany ministerstva financí považuji tedy financování zdravotnických zařízení za zajištěné.

Prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu Všeobecné zdravotní pojišťovně v roce 1992 je nutno vyúčtovat v rozsahu a termínech stanovených ministerstvem financí pro zúčtování neinvestičních dotací se státním rozpočtem. Na základě těchto výsledků teprve může být přistoupeno k systémovým řešením u těch zdravotnických organizací, u kterých se hodnota jejich výkonů pohybuje vysoce nad stanovenou a pojišťovnou proplácenou cenou bodu.

2. K výrazným problémům při financování zdravotnických zařízení došlo ve III. čtvrtletí, kdy od 1.8.1992 Všeobecná zdravotní pojišťovna přešla na systém financování podle Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Na tyto výkony poskytovala zálohy, které v některých případech nepokrývaly celé výdaje zdravotnických zařízení. Podstatu problému vidíme v tom, že vyúčtování skutečně uvedených výkonů se značně opozdilo a za III. čtvrtletí bylo provedeno těsně před koncem roku 1992. Totéž platí i za IV. čtvrtletí 1992. Urychlení zúčtování provedených výkonů zdravotnických zařízení je však plně v kompetenci Všeobecné zdravotní pojišťovny.

3. V roce 1993 se financování zdravotnických zařízení zásadně mění. Od 1.1.1993 je státní rozpočet plátcem pojistného jen za vybrané skupiny neproduktivního obyvatelstva ve výši 77% z minimálních mezd v celkové výši cca 1,5 mld Kčs ročně. Z celkové bilance zdravotnictví financovaného přes Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (53,5 mld Kčs) činí tato částka 29,9%. Ostatní pojistné musí zdravotní pojišťovny vybrat od zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Pro zajištění plynulého přechodu na nový způsob financování zdravotnictví poskytlo ministerstvo financí Všeobecné zdravotní pojišťovně 22. prosince 1 mld Kčs. Dne 3. ledna 1993 následovala platba státu za zákonem určené skupiny obyvatel ve výši 1,5 mld Kčs a 15. ledna 1993 platbu za tyto obyvatele za únor ve výši 1 mld Kčs. Za ministerstvo financí považuji tedy úkoly i v této oblasti za splněné.

S pozdravem

Ivan Kočárník

Vážená paní

Eva Fischerová

poslankyně Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4

Praha 1


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP