Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

167

INTERPELACE

poslance Miloše Skočovského

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

a na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci financování výstavby druhého stupně chemického čištění kouřových plynů ve spalovně Brno - Líšeň

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující písemnou interpelaci poslance Miloše Skočovského na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka a na ministra životního prostředí Františka Bendu. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. března 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

poslance PS PČR Miloše Skočovského

na místopředsedu vlády a ministra financí České republiky

Ivana Kočárníka

a ministra životního prostředí České republiky

Františka Bendu

ve věci financování výstavby druhého stupně chemického čištění kouřových plynů ve spalovně Brno - Líšeň

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás s interpelací ve věci financování výstavby druhého stupně chemického čištění kouřových plynů ve spalovně v Brně - Líšni.

Při projednávání státního rozpočtu České republiky na rok 1993 se m. j. také schválilo finanční zajištění investic pro výstavbu spalovny Praha - Malešice ve výši 3/4 mld. Kč. Tuto částku jsem podpořil i já v naivním přesvědčení, že ostatní rozestavěné spalovny již nepotřebují žádné krytí investic ze státního rozpočtu. Teprve v lednu t. r. jsem zjistil, že jsem se mýlil, a že zatím největší spalovna v České republice - v Brně - Líšni - vlivem toho, že zatím neobdržela žádnou dotaci ze státního rozpočtu na dostavbu druhého stupně čištění spalin se dostala do nejvážnějších finančních obtíží.

Nechci věřit, že tvůrci rozpočtu úmyslně chtějí trvale ponechat statisíce obyvatel okolí spalovny dýchat vzduch znečištěný spalinami a myslím si, že jen opominutím byla tato položka ze seznamu účelových investic vynechána, stejně jako jen omylem se zapomnělo v letech 1991 až 1992 odeslat do Brna dotaci na výstavbu spalovny ve výši 80 milionů Kčs schválenou vládou počátkem května 1990.

Aby práce mohly pokračovat, musela si příspěvková organizace Magistrátu města Brna fa SaKO (Spalovny a komunální odpad) na překlenutí doby do poskytnutí dotace ze státního rozpočtu vypůjčit u Komerční banky a Státního fondu životního prostředí ČR po 108 milionech Kčs.

Celková cena investičního celku druhého stupně čištění kouřových plynů má činit včetně DPH cca 299,5 mil. Kč. Pro informaci uvádím porovnání rozestavěných spaloven Malešice oproti Líšni: Plánovaná kapacita o cca 35% vyšší (4 kotle versus 3 kotle), celková investice včetně druhého stupně čištění o 80% vyšší (980 vers. 550 mil. Kč). Tyto údaje svědčí o tom, že investice na jednotku výkonu jsou v Líšni o cca 1/4 nižší než v Malešicích a tedy potřebné investice nejsou nijak přehnané, v současné době i při nedostatečném čištění spalin se v Líšni již spaluje denně okolo 120 t komunálního odpadu z Pražského regionu, jehož produkty ve spalinách dýchají brněnští obyvatelé.

Doufám, že jsou již pryč doby různých "metrů" pro preferované a diskriminované oblasti. Je-li spalovna věcí "nadměstskou" svou působností i financováním v jedné oblasti, platí to pak snad i všude v České republice.

Žádám Vás proto, aby státní rozpočet České republiky pro rok 1993 a 1994 byl doplněn o účelovou investici na dostavbu druhého stupně čištění kouřových plynů ve spalovně Líšeň ve výši 299,5 mil. Kč, z toho v letošním roce minimálně 108 mil. Kč. Pokud by výstavba měla být financována prostřednictvím rozpočtu města Brna, je pak třeba o shora uvedené částky posílit státní dotaci do rozpočtu města Brna.

Brno, 1. 3. 1993

 
Ing. Miloš SKOČOVSKÝ CSc.
 
poslanec PS PČR


















Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP