Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

200

INTERPELACE

poslance Karla Hrdého na vládu České republiky, zejména na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizace státního podniku Elektro-Praga Jablonec nad Nisou

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Karla Hrdého na vládu České republiky, zejména na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pane ministře,

dovoluji si Vás oslovit a požádat Vás o vysvětlení průběhu privatizace s.p. Elektro-Praga Jablonec (IČO 008443). Průběh privatizace tohoto podniku je předmětem kritiky široké veřejnosti, zejména však samotných zaměstnanců podniku a má také patřičný ohlas jak v regionálním tak celostátním tisku. Elektroinstalační materiál, který je hlavním výrobním oborem s. p. Elektro-Praga Jablonec, je průřezově obsažen jak v průmyslové tak stavební výrobě a je i předmětem široké spotřeby na našem trhu. Celý podnik prošel v minulosti rozsáhlou modernizací, jeho výrobky jsou vyráběny špičkovou technologií a vyrobené materiály jsou srovnatelné s obdobnými materiály světových výrobků při zhruba pětinové ceně oproti srovnatelným materiálům.

Průběh privatizace:

1) Základní privatizační projekt /dále jen ZPP/ byl podán vedením s. p. Elektro-Praga Jablonec /dále jen EPJ/ v říjnu 1991. Byl koncipován jako stroprocentní odprodej firmě Busch Jaeger Elektro GmbH ze SRN, která byla údajně vybrána formou veřejné soutěže. Vzhledem k formálním i věcným nedostatkům byl tento ZPP ministerstvem pro privatizaci zamítnut, jak je zřejmé z dopisu ministra Dlouhého ze dne 27. 10. 1992. Současně bylo uloženo ministerstvu průmyslu a obchodu, z titulu zakladatele, zpracovat nový privatizační projekt, ve kterém by byly odstraněny zmíněné nedostatky a respektován původní návrh na přímý odprodej firmě Busch-Jaeger.

2) Na základě podnětu zaměstnanců podniku byl vypracován a včas předložen konkurenční privatizační projekt /dále jen KPP/, jehož základem byl odprodej společnosti s ručením omezeným Elektro-Praga se sídlem v Tanvaldě. Tato společnost byla zaregistrována Okresním soudem v Ústí nad Labem v obchodním rejstříku C vložka 2220 dne 24. 4. 1992. Na základě předkládaného KPP byl společnosti přislíben potřebný úvěr od Investiční banky.

Také odvětvovou komisí MP ČR byl KPP dne 4. 2. 1992 shledán jako úplný a vyhovující. Souhrnné stanovisko MP ČR ze dne 12. 2. 1992 sice konstatovalo totéž, ale realizaci KPP doporučilo pouze v případě, že nebudou úspěšně ukončena jednání o přímém odprodeji firmě Busch Jaeger. Na základě tohoto vyjádření předložili předkladatelé KPP další doplnění, ve kterém dokazovali zjevnou výhodnost jimi navrhovaného řešení. Není však jasné, zda uvedené doplňky byly vůbec brány v úvahu, zda byly vůbec k ZPP přiloženy. Ministerstvem pro privatizaci byl KPP zamítnut dne 4. 9. 1992 bez udání důvodů. Na podaná odvolání zúčastněná ministerstva reagovala monotoně uváděným výrokem o výhodnosti odprodeje zahraničnímu zájemci.

3) Přesto dne 18. 12. 1992 byl KPP znovu posuzován na dohadovacím řízení ekonomických ministrů vlády proti zakladatelem /MPO/ přepracovaném ZPP. Podle dopisu ministerstva pro privatizaci ze dne 14. 1. 1993 byl KPP zamítnut definitivně.

Tímto postupem při privatizaci se cítí zpracovatelé KPP poškozeni a proto podali v této věci oznámení okresnímu prokurátorovi v Jablonci nad Nisou pro podezření ze vzniku lobby mající za cíl prodej s. p. Elektro-Praga Jablonec zahraniční firmě za podmínek pro ní výhodných.

Dovoluji si Vás požádat, abyste celou privatizační causu s. p. Elektro-Praga Jablonec prověřil s tím, že vezmete v úvahu základní i konkurenční projekt včetně všech doplňků a dodatků.

Jde o to, aby podnik, který v dnešní ekonomické situaci je bez větších potíží, který ve svých komoditách produkuje 1 DEM maximálně za 4,- Kč, který je výrazným sociálním faktorem v tanvaldské oblasti, nebyl zbytečně vydán do cizích rukou.


 
Ing. Karel Hrdý,
 
poslanec PČR

V Hrádku nad Nisou, 22. 3. 1993


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP