Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

204 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Nováka

na ministra obrany Antonína Baudyše

ve věci ochrany České republiky proti špionáži

Ministr obrany Antonín Baudyš zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Nováka dopisem ze dne 13. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra obrany Antonína Baudyše na interpelaci poslance Jaroslava Nováka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR OBRANY
 
České republiky
 

Č.j. 1667-84


 V Praze dne 13. dubna 1993

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 24. března 1993 obecně sděluji, že její podstatná část není v působnosti mnou řízeného resortu.

V současné době jsou v České republice konstituovány dvě defenzivní zpravodajské služby zabývající se ochranou před činností cizích zpravodajských služeb. Jedná se o Bezpečnostní informační službu České republiky a Vojenské obranné zpravodajství ministerstva obrany.

Podle § 4 zákona ČNR čís. 527/1992 Sb., o BIS ČR:

"(1) Bezpečnostní informační služba získává, soustřeďuje a vyhodnocuje informace

a) o činnosti cizích zpravodajských služeb,

b) týkající se organizovaného terorismu,

c) důležité pro ochranu ústavního zřízení,

d) o činnosti proti bezpečnosti státu,

e) důležité pro ochranu významných ekonomických zájmů státu.

(2) Bezpečnostní informační služba spolupůsobí při ochraně státního tajemství.

(3) Bezpečnostní informační služba v oboru své působnosti plní další úkoly, pokud tak stanoví mezinárodní smlouva, jíž je Česká republika vázána, pokud tak určí vláda České republiky."

Podle zákona čís. 67/1992 Sb., o VOZ:

§ 1, odst. 1

"(1) Vojenské obranné zpravodajství je zpravodajskou službou ministerstva obrany, která plní úkoly zpravodajské ochrany v oblasti působnosti ministerstva obrany v rozsahu vymezeném tímto zákonem."

§ 2

"(1) Vojenské obranné zpravodajství získává, soustřeďuje a vyhodnocuje informace důležité pro ochranu vymezenou v § 1, odst. 1 před

a) činností cizích zpravodajských služeb,

b) pácháním trestné činnosti zaměřené proti základům, bezpečnosti a obraně a obraně republiky.

(2) Vojenské obranné zpravodajství spolupůsobí při ochraně státního tajemství v oblasti působnosti ministerstva obrany."

K Vaší otázce "kolik bylo v minulém roce zatčeno osob, nebo sledováno osob pro podezření ze špionáže pro cizí stát" sděluji, že poskytování informací uvedeného charakteru řeší § 6 uvedeného zákona o VOZ jen ve směru k zvláštnímu kontrolnímu orgánu parlamentu, a ve stanoveném rozsahu. Například ministr obrany předkládá kontrolnímu orgánu na jeho žádost zprávu o použití zpravodajských prostředků ve věcech a případech, ve kterých VOZ svou činnost již ukončilo, a souhrnnou informaci obsahující počet případů a věcí, v nichž je VOZ činné. Obdobná oprávnění má zvláštní kontrolní orgán parlamentu zřizovaný pro kontrolu BIS ČR.

Vaše další otázky (počet odsouzených osob, jaké tresty jim byly uloženy, kolik bylo zadrženo osob na státní hranici, jaké byly důvody jejich nelegálního přechodu atd.) přesahují působnost ministerstva obrany. Uvedené oblasti jsou v kompetenci ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra.


 
Antonín BAUDYŠ

Vážený pan

Jaroslav NOVÁK

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky













Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP