Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

256 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Šolera na vládu České republiky

ve věci maření průběhu parlamentních voleb a zneužití pravomoci veřejného činitele ve prospěch Občanské demokratické strany

(interpelace byla zároveň podnětem na generálního prokurátora Jiřího Šetinu)

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Šolera dopisem ze dne 28. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jiřího Šolera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha





 V Praze dne 28. dubna 1993
 Čj. 25624/93-OVA

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci vznesenou na vládu České republiky ve věci maření průběhu parlamentních voleb a zneužití pravomoci veřejných činitelů ve prospěch občanské demokratické strany, vydanou jako sněmovní tisk č. 256.

Plzeňská oblastní organizace Občanské demokratické strany se v dubnu minulého roku obrátila na firmu Pressfil s požadavkem na zabezpečení 20 - 30 kusů propagačních štočků s textem propagujícím tuto politickou stranu. Tyto točky měly být použity na orážecích strojích na poštách převážně v západočeském regionu. Divize České pošty Správy pošt a komunikací Praha se dne 23. dubna 1992 obrátila na ústřední volební komisi s žádostí o rozhodnutí, zda použitím štočků nedojde k porušení § 27 zákona č. 60/1992 Sb., o volbách do Federálního shromáždění, v úplném znění. S obdobným dotazem se na Ústřední volební komisi obrátila i firma Pressfil. Na základě obou dotazů navrhla komise pro právní otázky k vyřízení stížnosti a podání adresovaných ÚVK Ústřední volební komisi tento závěr: "ÚVK souhlasí s tím, aby orgány spojů vycházely vstříc požadavkům politických stran na používání propagačních razítek s tím, že nesmí být zvýhodněn žádný politický subjekt a že použiti těchto razítek bude ukončeno dnem 2. června 1992." Tento závěr Ústřední volební komise na svém 3. zasedání dne 29. dubna 1992 schválila. Se závěrem byli seznámeni ředitel divize České pošty a firma Pressfil.

V Ústřední volební komisi byli zastoupeni představitelé všech politických stran kandidujících ve volbách, tedy i představitelé SPR-RSČ. Zmíněné rozhodnutí Ústřední volební komise bylo v rámci jejího oprávnění, v zákonné lhůtě proti němu nikdo neprotestoval a nelze se k němu vracet. Vaše interpelace je tedy jen opožděným vyjádřením nesouhlasu s tímto rozhodnutím.

Skutečnost, že vládu České republiky nepřímo obviňujete z trestného činu, svědčí o Vaší malé znalosti příslušných ustanovení trestního zákona č. 140/1961 Sb., v platném znění, zejména § 177 tohoto zákona. Propagační štočky nelze považovat za lest, která brání ve výkonu volebního práva a jejich používání nemaří hrubým způsobem průběh voleb a nemůže tedy naplňovat skutkovou podstatu trestného činu o němž se zmiňujete.

Na závěr podotýkám, že k Vaší interpelaci přiložený "corpus delicti" má poštovní razítko s datem 16. června 1992, tedy z doby více než týden po uskutečnění voleb. Jedná se sice o maličkost, ale svědčí to o Vašem přístupu k problému, jehož se vznesená interpelace týká.

S pozdravem


 Václav Klaus


Vážený pan

RNDr. Jiří. Šoler. CSc.

poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu

České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP