Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

313

NÁVRH

poslanců V. Řezáče a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 527/1992 Sb., o Bezpečnostní informační službě České republiky

Návrh

ZÁKON

ze dne..........,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 527/1992 Sb., o Bezpečnostní informační službě České republiky

Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

Čl. I

Zákon č. 527/1992 Sb., o Bezpečnostní informační službě České republiky, se mění a doplňuje takto:

1. V § 17 odst. 1 se slovo "prokurátorem" nahrazuje slovy "krajským soudem".

2. V § 18 odst. 1 se slovo "prokurátorovi" nahrazuje slovy "krajskému soudu".

3. § 19 odst. 1 zní"

"/1/ O vydání povolení rozhoduje krajský soud samosoudcem. Proti jeho razhodnutí se opravný prostředek nepřipouští."

4. V § 20 odst. 1 a 2 se slova "prokurátor" a "prokurátora' nahrazuji slovy "krajský soud".

Čl. II

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

V. Řezáč v. r.

M. Čapek v. r.

J. Ortman v. r.


Odůvodnění

Do 31.12. 1992 byla prokuratura samostatný ústavní orgán, do jehož pravomoci náležela ochrana práv a oprávněných zájmů fyzických a právnických osob (čl. 97 Ústavy ČSFR. Prokuratuře příslušel výkon ústavního dozoru nad dodržováním zákonů a jiných právních předpisů (čl. 104 Ústavy ČSFR ve znění úst. zák. č. 493/1992 Sb.). Generální prokurátor byl ústavním činitelem, nezávislým na vládě a odpovědným zákonodárnému sboru.

S účinností od 1, ledna 1993 byla prokuratura změněna v orgán výkonné moci, který pod označením státní zastupitelství zastupuje veřejnou žalobu v trestním řízení (čl. 80 Ústavy). Rovněž její další zákonem stanovené úkoly nesmějí mít jiný než výkonný charakter, neboť podle přechodných ustanovení Ústavy smí prokuratura do doby zřízení státního zastupitelství vykonávat pouze jeho funkce, tj. funkce v trestním řízení (čl. 109 Ústavy).

Ústava svěřila ochranu základních práv a svobod výhradně soudní mocí, a to bez jakékoli výjimky (čl. 4).

Používáním zpravodajské techniky v oboru působnosti BIS se zasahuje do základních práv a svobod jednotlivců, zejména do nedotknutelnosti obydlí, listovního tajemství, tajemství dopravovaných zpráv a práva na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého života.

Podle dosud platných ustanovení § 17, 18, 19 a 20 zákona o BIS ČR vydávají povolení k použití zpravodajské techniky generální prokurátor a jím určení prokurátoři. Zákonné zmocnění prokurátorů k zásahům do základních práv a svobod je však neústavní.

Navrhuje se, aby úkony, které do 31.12.1992 byli oprávněni provádět prokurátoři, byly podle čl. 4 Ústavy svěřeny krajským soudům. Protože jde o speciální pravomoc podle zák. č. 527/1992 Sb., není třeba novelizovat zákony upravující pravomoc soudů a řízení před nimi.

V Praze dne 5. května 1993


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP