Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

334 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jozefa Wagnera

na ministra zdravotnictví Petra Loma

ve véci zastavení provozu jeslí v Litoměřicích, Plešivecká ulice

Ministr zdravotnictví Petr Lom zaslal odpověď na interpelaci poslance Jozefa Wagnera dopisem ze dne 26. května 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zdravotnictví Petra Loma na interpelaci poslance Jozefa Wagnera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 4. června 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

ministr zdravotnictví České republiky

Petr LOM

 V Praze dne 26. května 1993
 č. j. KM 33426

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci zastavení provozu jeslí v Litoměřicích, Plešivecká ul., Vám sděluji:

Jesle jsou podle vyhlášky č. 242/1991 Sb., o soustavě zdravotnických zařízení zřizovaných okresními úřady a obcemi, zřizovány okresními nebo obecními úřady a péče poskytovaná v těchto zařízeních je hrazena z rozpočtů zřizovatelů (viz nařízení vlády ČR č. 50/1993, kterým se mění a doplňuje nařízení vlády ČR č. 216/1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád provádějí některá ustanovení zákona ČNR č. 550/1991 Sb.; o všeobecném zdravotním pojištění).

Podle čl. II zákona ČNR č. 548/1991 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon 20/1996 Sb., o péči o zdraví lidu ve znění pozdějších předpisů; bylo rušení zdravotnických zařízení zřizovaných okresními úřady nebo obcemi vázáno na souhlas ministerstva zdravotnictví ČR pouze do 31. 12. 1992. V současné době tedy rozhodují o zrušení těchto zdravotnických zařízení pouze okresní úřady a obce a ministerstvo zdravotnictví ČR nemá k dispozici přesné informace o počtu zrušených jeslí.

Přestože jedním z hlavních zájmů ministerstva zdravotnictví ČR je péče o zdraví dětí z ekologicky postižených oblastí, není v kompetenci ministerstva zasahovat do rozhodování okresního nebo obecního úřadu.

Co se týče konkrétního případu zrušení jeslí v Litoměřicích, Plešivecká ul., bylo dotazem u vedoucího zdravotního referátu Okresního úřadu v Litoměřicích zjištěno, že tyto jesle byly závodním zařízením Severočeských chemických závodů Lovosice. Závod neměl další zájem na provozování jeslí a nabídl je k využití Okresnímu úřadu v Litoměřicích. Vzhledem k 65% využitelnosti stávajících jeselských zařízení neměl o ně městský úřad zájem, a proto bylo toto zařízení zrušeno. Na základě snahy o zachování péče o zdravotně postižené děti a s ohledem na nedostatek finančních prostředků, kterými disponuje městský a okresní úřad, bylo Českým červeným křížem v Litoměřicích zřízeno nestátní zdravotnické zařízení - stacionář v Tylově ulici v Litoměřicích, do kterého byly děti z jeslí v Plešivecké ulici přemístěny. Toto zařízení začalo pracovat 1. 4. 1993.

S pozdravem

Petr Lom

Vážený pan

Jozef Wagner

poslanec

Poslanecká sněmovna

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4

Praha 1


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP