Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

355

INTERPELACE

poslance Jaroslava Ungera

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci přidělování státního občanství České republiky přesídleným volyňským Čechům

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jaroslava Ungera na ministra vnitra Jana Rumla. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Věc: Interpelace na ministra vnitra ČR Jana Rumla ve věci přidělování Českého státního občanství přesídleným volyňským Čechům.

Vážený pane ministře,

Z podmětu městské rady v Rokytnici O. h. se na Vás obracím se žádostí o prověření možnosti doplnění nebo novely zákona č. 40 ze dne 29. 12. 1992 o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky. Dle par. 11 není možno udělit výjimku z podmínky 5 let trvalého pobytu na území ČR.

Městské radě v Rokytnici jde o možnost přidělení státního občanství přesídlením volyňským Čechům z černobylské oblasti na Ukrajině.

K přesídlení těchto občanů došlo na podzim roku 1991 výjimka při udělování státního občanství je přiložena.

Máme zato, že v uvedeném: zákonu došlo k opomenutí této skutečnosti a je potřeba uvést věc na pravou míru.

Někteří přesídlenci v jiných lokalitách již byli propuštěni ze svazku a dostávají se do pozice kdy přestávají být občany bývalého státu a výše uvedený zákon jim neumožňuje v dohledné době stát se občany státu nového.

Poslanec Jaroslav Unger v.r

Příloha

Informace o postupu při udělování čs. státního občanství sovětským státním občanům českého původu z oblasti Černobylu, kteří se přistěhovali do ČSFR

Mezi ČSFR a SSSR byla uzavřena Smlouva v zamezeni vzniku dvojího státního občanství, vyhl. č. 71/1981 Sb., která v čl. 5 stanoví, že nabytí státního občanství jedné smluvní strany je vázáno na předložení dokladu o propuštění ze státního svazku druhé smluvní strany. Podmínkou pro udělení čs. státního občanství státním občanům SSSR je proto předložení dokladu o pozbytí sovětského státního občanství. Druhou podmínkou pro kladné vyřízení žádosti je pětiletý trvalý pobyt v ČSFR. Pětiletou lhůtu lze však v souladu s ustanovením § 10 odst. 3 zákona č. 39/1969 Sb. z důvodů hodných zvláštního zřetele zkrátit.

S přihlédnutím k uvedené právní úpravě je třeba, aby sovětští státní občané, kteří přesídlili k trvalému pobytu do ČSFR,

a) požádali nejprve u místně příslušného zastupitelského orgánu SSSR v ČSFR (tj. velvyslanectví SSSR v Praze, generální konzulát SSSR v Brně, generální konzulát SSSR v Karlových Varech) o propuštění ze státního svazku SSSR,

b) jakmile tento doklad od sovětských orgánů obdrží, mohou podat prostřednictvím referátu vnitřních věcí okresního úřadu v místě svého trvalého pobytu žádost o udělení čs. státního občanství. Pokud by nesplňovali podmínku pětiletého trvalého pobytu v ČSFR, požádali by a její prominutí. Důvody pro prominutí této podmínky by byly v jejich případě splněny. K žádosti by dále museli předložit matriční doklady (rodný list, oddací list, rodné listy dětí, pokud budou pojaty do žádosti, úmrtní list manžela). Spis po kompletaci postoupí okresní úřad k vyřízení ministerstvu vnitra České republiky

Veškeré matriční doklady musí být opatřeny úředním českým překladem.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP