Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

371

INTERPELACE

poslankyně Hany Orgoníkové

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci nabývání a pozbývání státního občanství České republiky

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové na ministra vnitra Jana Rumla. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha




Vážený pan 
Jiří Ruml 
ministr vnitra ČR 
prostřednictvím pan Milana Uhdeho  
předsedy Poslanecké sněmovny  
Parlamentu ČR 
  
 V Praze dne 19. 5. 1993

Vážený pane ministře,

přestože jsem opoziční poslankyní plně souhlasím s tím, že bylo nutné vymezit nově proces nabývání a pozbývání státního občanství České republiky. Jedná se a jednalo se o řešení situace související s rozpadem České a Slovenské Federativní Republiky.

Obrátilo se však na mne množství lidí, které neváhám nazývat svými spoluobčany s tím, že není důsledně dořešen jeden problém, který osobně pokládám za klíčový. Paragraf 18 stávající právní úpravy upravuje institut volby státního občanství. Je zde řečeno, že státní občan Slovenské republiky si může zvolit státní občanství České republiky prohlášením učiněným nejpozději do 31.12.1993. K takové volbě jsou v tomtéž ustanovení dány podmínky, které je nutné splnit. Těmito podmínkami lze zásadně souhlasit, ovšem jsou stanoveny bez ohledu na určité společenské skutečnosti a právě z tohoto důvodu jsou v některých případech až příliš tvrdé. Mnoho našich spoluobčanů se narodilo na Slovensku, jedním z jejich rodičů je občan slovenské národnosti, spolu s celou rodinou byli v raném věku vyhnáni v roce 1939 ze Slovenského štátu a v podstatě většinu svého života prožili coby Češi. V současné době jsou podrobeni nedůstojnému procesu volby státního občanství. Téměř to samé platí i pro případy rodin založených na základě sňatku osob disponujících rozdílným statním občanstvím (ČR a SR). Tyto rodiny žijí i na území České republiky a úspěšně fungují.

Řešení této situace není z hlediska legislativního příliš složité a lze v jeho rámci zachovat původní záměr zákonodárce. Podle mho názoru by bylo možné rozšířit ustanovení § 18 odst. 1 písm. b) o novou právní úpravu, která by umožnila zvolit státní občanství pouze na základě prohlášení o vzdání se státního občanství Slovenské republiky při stanovení podmínky trvalého pobytu na zemí České republiky po dobu nejméně pěti let. Ostatní požadavky stanovené § 18 odst. 1 by mohly být zachovány

Z uvedených důvodů se na Vás, pane ministře, obracím s touto interpelací a žádám, aby Vaše ministerstvo projevilo v co nejbližší době zákonodárnou iniciativu, která by směřovala vyřešení toho to problému.

Na první pohled se může zdát, že k řešení může dojít ryze parlamentní cestou. domnívám se však, že existuje eminentní společenský zájem vyžadující vyřešení těchto vztahů. Poslanecký návrh na novelu tohoto zákona nebyl zařazen na program probíhající schůze a je tedy velmi žádoucí, aby vláda uskutečnila iniciativu směřující k nápravě nežádoucího stavu. Je pochopitelné, že jestliže se v dohledné době bude projednávat poslanecký návrh novely podám příslušný pozměňovací návrh.


 
Ing. Hana Orgoníková
 
poslankyně Poslanecké
 
sněmovny Parlamentu



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP