Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

372

INTERPELACE

poslankyně Hany Orgoníkové

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci platné právní úpravy nájmu bytů

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pane předsedo,

byla jsem seznámena s problematikou týkající se platné právní úpravy nájmu bytů. Tato úprava se snaží řešit jak problémy pronajímatelů tak i problémy nájemců. Přesto však je nájemní problematika řešena nedůsledně. Existují totiž nájemní vztahy, které se dotýkají majetku fyzických osob nabytého zcela legálním způsobem např. i v období od roku 1948 do roku 1989. Obdobné problémy existují i v restitučním procesu. Jedná se o to, že vlastníci či restituenti jsou podle občanského zákoníku vázáni v nájemních vztazích, které vznikly mimo jakýkoliv projev vůle vlastníků domů a přesto jsou v současné době vlastníci vázáni povinností strpět nájemníky, které oni sami nenajímali a nemohou právně relevantně rozvázat nájemní vztah bez souhlasu soudu. Taková situace je pitoreskní zejména v případech, kdy vlastníci domů potřebují bytové prostory pro účely vlastního bydlení či pro účely bydlení svých rodinných příslušníků. Vlastníci o kterých hovořím mají podle stávající právní úprav; povinnost nejenom získat souhlas soudu k výpovědi, ale i zajistit pro uživatele bytu náhradní byt. Domnívám se, že se jedná v tomto konkrétním případě o přílišnou tvrdost plynoucí přímo ze zákona, neboť většina takových vlastníků nemá reálnou možnost náhradní byt sehnat.

Jako optimální řešení mi připadá, aby stát či obec převzala tuto povinnost, která je ve své podstatě diskriminační. Navíc tím subjektem, který dosadil současnému vlastníku nájemníka byl právě stát či ten, kdo spravoval místní záležitosti, tj. v nové terminologii obec.

Ze všech uvedených důvodů Vás, pane předsedo, žádám formou interpelace o odpověď na dotaz zda bude tato situace nějakým způsobem legislativně řešena. Jako optimální mi připadá řešení formou novely občanského zákoníku, která v taxativně vymezených případech stanoví povinnost k zajištění náhradních bytů nikoliv pro vlastníka objektu s byty, ale pro stát či obec. To jsou totiž subjekty, které disponují v současné době bytovým fondem, který není ve vlastnictví soukromých osob.

Ing. Hana Orogníková

poslankyně Poslanecké

sněmovny Parlamentu




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP