Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

401 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Nováka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci jeho návštěvy ve Španělsku

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Nováka dopisem ze dne 24. června 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jaroslava Nováka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 2. července 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha






PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ REPUBLIKY

V Praze dne 24. června 1993

Č.j.: 28186/93-KPV

Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Vaši interpelaci ze dne 2. června 1993, ve které se kriticky vyjadřujete ke smyslu a výsledkům mé návštěvy Španělska uskutečněné ve dnech 9. až 11. května 1993 a vyjadřujete názor, že slova španělského premiéra Gonzálese o vysoké úrovni pochopení mezi Českou republikou a Španělskem, o připravenosti Španělska nebránit začlenění ČR do evropských struktur a o zájmu Španělska o vývoj v ČR, který vysoce oceňuje, byla pouhou diplomatickou zdvořilostí.

Nechápu, na jakém základě snižujete hodnověrnost a serióznost tak mezinárodně vysoce uznávané po litické osobnosti, jakou premiér Gonzáles bezpochyby je. Právě slova takto renomovaného vrcholného představitele státu vyslovená v oficiálním jednání se svým partnerem jsou zárukou, že se politika Španělska bude naznačeným směrem ubírat. Dosažení takovýchto závěrů, které přinesla má návštěva ve Španělsku, je smyslem všech vrcholných jednání státních představitelů. Proto se uskutečňují státní návštěvy, summity atd.

Váš výběr zahraničního tisku, který jste ve své interpelaci blíže nespecifikoval, je zřejmě velmi tendenční. Španělský tisk věnoval mé návštěvě značnou pozornost, jež se projevila jak na tiskových konferencích, tak v rozhovorech, které jsem předním španělským sdělovacím prostředkům poskytl. Pokud si přečtete hlavní španělské deníky z těch dnů, přesvědčíte se, že Vaše tvrzení o nepříznivém hodnocení mé návštěvy Španělska je nepravdivé.

Ptáte-li se na konkrétní přínos návštěvy, mohu Vám sdělit, že v návaznosti na ni a jako potvrzení serióznosti postoje premiéra Gonzálese se v posledních týdnech změnil původně velmi rezervovaný postoj španělských zástupců v orgánech ES k některým aspektům přidružení ČR k ES v orgánech ES, což je velmi významný posun v náš prospěch, neboť méně rozvinuté členské země ES, k nimž se Španělsko počítá, dávaly mnohokrát najevo obavy z nové konkurence, jež na trzích ES přichází s naším přidružením.

V průběhu návštěvy jsem jednal s ministrem financí Španělska a setkal jsem se s představiteli španělských a katalánských podnikatelů, což umožnilo jednak projednat některé problémy našich obchodních vztahů a na druhé straně dalo příležitost poskytnout španělským podnikatelským kruhům potřebné informace o hospodářské situaci v ČR a možnostech spolupráce.

Korunové ocenění těchto výsledků ponechám na Vás, mohu Vás však ubezpečit, že náklady mého pobytu v Madridu byly hrazeny španělskou stranou, pobyt v Barceloně hradili pořadatelé mezinárodni konference "Financial Leadership in Managing Recovery and Growth beyond 1992" organizované časopisem The Economist, na níž jsem přednesl projev, v němž jsem zásadně kritizoval protekcionistické tendence v evropském obchodě.

Španělsko je velmi významnou jednou z největších evropských zemí, členským státem ES, NATO a dalších mezinárodních organizací a velmi zajímavým partnerem pro naše hospodářství. Zcela odmítám Vaše představy, že by naše zahraniční politika mohla takovýto evropský stát ignorovat a omezovat se pouze na jakési "geograficky a jinak blízké země". Tato "koncepce" zahraniční politiky u nás dominovala čtyřicet let a přivedla bývalou ČSSR do trvalé mezinárodní izolace.

S pozdravem

Vážený pan

MUDr. Jaroslav Novák

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP