Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1993

I. volební období

(VII. volební období ČNR)

457

Návrh

zahraničního výboru,

kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

STATUT ČESKÉ NÁRODNÍ SKUPINY MEZIPARLAMENTNÍ UNIE


STATUT ČESKÉ NÁRODNÍ SKUPINY MEZIPARLAMENTNÍ UNIE

I. Vytvoření skupiny

1. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky tvoří Českou národní skupinu Meziparlamentní unie.

2. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlasí s cílem Meziparlamentní unie, které jsou definovány v článku 1. Statutu Meziparlamentní unie takto:

Cílem Meziparlamentní unie je prohlubovat osobní styky mezi členy všech parlamentů, kteří se ustavují do národních skupin, a spojovat je společnou akcí k zabezpečení a udržení plné účasti jejich států při zřizování a rozvoji demokratických institucí a prohlubování práce pro mezinárodní mír a spolupráci. S tímto cílem na zřeteli bude Meziparlamentní unie také studovat a hledat řešení pro všechny otázky mezinárodního charakteru, které mohou být řešeny parlamentní cestou a bude navrhovat způsoby rozvoje parlamentních institucí s cílem zlepšit práci těchto institucí a zvýšit jejich prestiž. Unie sdílí cíle Organizace spojených národů, podporuje její snahy a úzce s ní spolupracuje, stejně jako s dalšími regionálními meziparlamentními institucemi a mezivládními i nevládními organizacemi, které se řídí ideály OSN.

II. Orgány skupiny

3. Činnost národní skupiny řídí osmičlenné předsednictvo, které tvoří členové stálé delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, volení na schůzi Poslanecké sněmovny.

4. Funkční období předsednictva národní skupiny MPU je shodné s funkčním obdobím Poslanecké sněmovny.

5. Předsednictvo řídí činnost národní skupiny MPU po všech stránkách v tuzemsku i zahraničí, zejména zajišťuje styky s národními skupinami ostatních parlamentů, s Radou MPU, Výkonným výborem a sekretariátem MPU. Řídí přípravy národní skupiny na zasedání Rady MPU a na Konferenci MPU, provádí výběr delegátů na zasedání Rady MPU a na Konferenci MPU, zajišťuje jejich vysílání, schvaluje zásady pro vystupování delegátů skupiny při těchto příležitostech a projednává a schvaluje kandidáty členů národní skupiny MPU na funkce v orgánech MPU.

Předsednictvo svolává plenární schůze národní skupiny dle potřeby, nejméně však jednou za rok. Problematika národní skupiny MPU může být projednávána i na řádném zasedání Poslanecké sněmovny v souladu s jejím jednacín řádem.

6. Pro samostatné jednání národní skupiny MPU platí přiměřeně jednací řád Poslanecké sněmovny.

7. Předsedou národní skupiny MPU je vedoucí stálé delegace národní skupiny.

8. Předsednictvo volí ze svého středu místopředsedu národní skupiny. Místopředseda zastupuje předsedu národní skupiny a vedoucího stálé delegace v době jeho nepřítomnosti či zaneprázdnění.

9. Předsednictvo je schopno usnášení, jsou-li kromě předsedy nebo místopředsedy přítomni alespoň 4 další členové předsednictva. K přijetí usnesení předsednictva je třeba prosté většiny hlasujících členů předsednictva.

10. Předseda národní skupiny MPU zastupuje skupinu navenek. Svolává a řídí schůze předsednictva MPU a plenární schůze národní skupiny, které nejsou součástí řádné schůze Poslanecké sněmovny. V případě zaneprázdnění či nepřítomnosti, je zastupování v plném rozsahu svých funkcí místopředsedou národní skupiny MPU.

Předseda svolává schůze předsednictva národní skupiny MPU dle potřeby, nejméně však třikrát do roka. Předseda je povinen na žádost alespoň třetiny členů svolat mimořádnou schůzi předsednictva.

11. Předsednictvo předkládá plenární schůzi národní skupiny MPU zprávu o své činnosti za uplynulé období, kterou zasílá do konce března každého roku Sekretariátu MPU.

III. Činnost skupiny

12. V rámci národní skupiny MPU zřizují se z iniciativy předsednictva nebo členů skupiny zájmové teritoriální skupiny, jejichž clem je navazování osobních styků s členy parlamentů určitých států, resp. skupin států a prohlubování kontaktů s těmito státy v oblasti politické, hospodářské a kulturní. Členové každé zájmové teritoriální skupiny zvolí ze svého středu předsedu zájmové skupiny. Předseda zájmové teritoriální skupiny řídí její činnost, svolá podle potřeby její schůze a podává o činnosti zájmové skupiny zprávy předsednictvu národní skupiny MPU.

Styky s ostatními národními skupinami a parlamenty jsou vykonávány teritoriální skupinami v součinnosti s předsednictvem národní skupiny.

IV. Vztah ke Kanceláři PSP

13. Tajemníkem národní skupiny MPU je pracovník Kanceláře PSP pověřený touto funkcí vedoucím Kanceláře PSP na návrh předsednictva národní skupiny MPU.

14. Tajemník národní skupiny MPU zajišťuje úkoly vyplývající z usnesení předsednictva národní skupiny MPU. Vede agendu mezinárodních vztahů se sekretariátem MPU, shromažďuje potřebné podklady pro činnost národní skupiny MPU a vede nutnou dokumentaci o činnosti předsednictva a zájmových teritoriálních skupin a o zasedáních orgánů MPU.

15. Finanční krytí akcí národní skupiny MPU je součástí rozpočtu PSP.


Důvodová zpráva

k návrhu statutu České národní skupiny Meziparlamentní unie

Vznikem samostatné České republiky se stala PSP členem celé řady organizací a institucí. Dopisem předsedy ČNR Milana Uhdeho, určeného prezidentovi Rady MPU ze dne 31. 12. 1992 vyjádřila PSP ČR vůli stát se členem MPU. Usnesením PSP ČR byla zvolena spolu s dalšími i stálá delegace PSP ČR do MPU. PSP ČR se rozhodnutím Rady MPU stala dne 12. 4. 1993 řádným členem MPU. Navrhovaný statut vychází z následujících skutečností a ze vzorového statutu, poskytnutého Sekretariátem MPU:

1. 85% všech členů MPU (tedy více než 100) má tvořeny své národní skupiny celým parlamentem nebo sněmovnou (údaje ze Sekretariátu MPU v Ženevě).

2. Stálá delegace do MPU byla zvolena PSP.

3. Zahraniční cesty související s činností MPU jsou řádně schvalovány zahraničním výborem.

4. Tajemníkem národní skupiny je pracovnice zahraničního oddělení Kanceláře PSP.

5. V provedené anketě vyjádřila většina členů PSP přání být členem národní skupiny MPU.

Nepřijetím tohoto statutu by vznikla situace, která by zpochybnila, zda může zahraniční výbor schvalovat cesty související s činností MPU, zda může být činnost národní skupiny financována z rozpočtu PSP, zda pracovníci Kanceláře PSP mohou vykonávat práci při organizaci meziparlamentních kontaktů, zda stálá delegace, volená celou sněmovnou může zastupovat národní skupinu, tvořenou pouze některými poslanci PSP.

Tato situace by vedla k ochromení činnosti národní skupiny MPU a v důsledku ke zhoršení mezinárodního postavení PSP ČR, protože MPU je nejstarší a neprestižnější mezinárodní parlamentní organizací.

Přijetím tohoto statutu se zabráni vzniku této situace a zabrání se nefunkční duplicitě v existenci předsednictva národní skupiny a stále delegace do MPU.

Jiří Payne v.r.

předseda zahraničního výboru

2. 7. 1993


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP