Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

516 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Hirše

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci

ve věci nejasného stavu vlastnictví podniku SUPRAPHON

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Hirše dopisem ze dne 13. října 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci, Jiřího Skalického na interpelaci poslance Pavla Hirše. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. října 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR
 
PRO SPRÁVU NÁRODNÍHO MAJETKU
 
A JEHO PRIVATIZACI ČESKÉ REPUBLIKY
 
Ing. Jiří Skalický
 


 V Praze dne 13. října 1993
 č. j. SM-1919
 304/93-KVU

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, která mi byla zaslána přípisem předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu české republiky č. j. 3683/93 ze dne 13. září 1993 a ve které mne žádáte o sdělení současného stavu vlastnictví podniku Supraphon a záměrech jeho převodu s poukazem na to, že na základě Vašich informací se mezi našimi občany projevuje velké znepokojení nad tím, že tato ryze česká firma má připadnout německé firmě Rennreiter, podávám následující vyjádření:

Vaše interpelace vychází pravděpodobně z nepřesných informaci o postupu privatizace jednotlivých složek bývalého národního podniku Supraphon Praha, protože v tomto procesu žádná firma Rennreiter nefiguruje.

Pro osvětlení si dovoluji uvést, že původní národní podnik Supraphon Praha byl v působnosti ministerstva kultury ke dni 1.1.1991 rozdělen delimitacemi na 3 státní podniky a to Supraphon Praha, Bohemia Video Art a Editio Supraphon - vydavatelství.

Státní podniky Supraphon Praha a Bohemia Video Art byly v rámci prvé vlny privatizace na základě schválených privatizačních projektů transformovány do akciových společnosti bez jakékoliv účasti zahraničního kapitálu. Supraphon Praha byl pak Fondem národního majetku zapsán jako akciová společnost u rejstříkového soudu v Praze 1 dne 2. 5. 1992 a nemá s Vámi uváděnou německou firmou Rennreiter nic společného.

Se zřetelem k shora uvedenému se Vaše interpelace zřejmě týká privatizace vydavatelství Editio Supraphon, u kterého vláda České republiky svým usnesením ze dne 21. 10. 1992 č. 599 na základě konkurenčního privatizačního projektu předloženého firmou Nakladatelství Bärenreiter Praha s.r.o., Plzeň schválila vytvoření akciové společnosti Editio Supraphon s hodnotou kmenového jmění ve výši 3 030 tis. Kč a tímto rozdělením akcií:

3 % RIF (rezervní investiční fond)

86 % nabídka hudebním společnostem

1 % vedení a zaměstnanci a.s.

10 % přímý prodej.

- Nominální hodnota jedné akcie: 1 000 Kč.

- Kupní cena jedné akcie: smluvní cena ve výši 1 100 Kč.

Jako nabyvatele akcií určených k přímému prodeji schválila Nakladatelství Bärenreiter Praha s.r.o., Plzeň, Slovanské údolí 22.

Současně vláda stanovila tyto podmínky prodeje:

- vydání 1 kusu akcie se zvláštními právy pro ministerstvo kultury ČR,

- souhlas s likvidací neupotřebitelného majetku ve výši 3 600 tis. Kč s tím, že zisk bude převeden do Fondu národního majetku ČR,

- 86 % akcii bude drženo po dobu 1 roku FNM ČR jako nabídka pro hudební společnosti. Akcie, které nebudou po uplynutí 1 roku prodány, budou nabídnuty po dobu 3 měsíců veřejnosti. Potom veškeré zbylé akcie budou nabídnuty Bärenreiteru.

Nakladatelství Editio Supraphon bylo zapsáno jako akciová společnost dne 1. 9. 1993 u rejstříkového soudu v Praze 1.

K volbě partnera na přímý prodej ještě uvádím, že konkurenční privatizační projekt podalo nakladatelství Bärenreiter současně se zárukami účinné obchodní spolupráce, která by umožnila Editio Supraphon čelit kritické situaci. Autorita tohoto zahraničního partnera znalého českého hudebně-nakladatelského prostředí pomáhá i vnitřní konsolidaci Editia Supraphon. Účast firmy Bärenreiter jako renomovaného evropského nakladatele s kontakty, rozvinutou obchodní síti a know-how dává naději na to, že česká hudební díla budou konečně schopna proniknout na světový trh, což bohužel žádná česká firma dosud plně nedokázala. Navíc pobočka firmy Bärenreiter, která vstupuje do podniku Editio Supraphon, je tuzemským právním subjektem a tedy její zisky budou zdaňovány na území ČR a budou přínosem pro náš státní rozpočet.

Při posuzování privatizačního projektu byla důležitá rovněž rychlost, s jakou nakladatelství Bärenreiter do privatizačního procesu se svým podnikatelským záměrem vstoupilo. Při delším váhání by totiž nebylo již co privatizovat. Na privatizaci byly předloženy ještě další dva privatizační projekty, z nichž jeden řeší jen část majetku a druhý v rozporu se zákonem navrhoval bezplatný převod akcií na sdružení občanů. Proto musely být oba tyto projekty zamítnuty. Žádný jiný zahraniční ani tuzemský zájemce nepředložil nikdy konkrétní projekt ve smyslu transformačního zákona.

Závěrem pro Vaši informaci ještě uvádím, že k privatizaci vydavatelství Editio Supraphon podal již v květnu t. r. obdobnou interpelaci pan poslanec Zdeněk Vorlíček, na kterou jsem společné s ministrem kultury zaslal podrobnou odpověď, která byla pro jednávána na 11. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 10. července 1993 (tisk 300A). Poslanecká sněmovna svým usnesením č. 195 s odpovědí vyslovila souhlas.

S pozdravem


 
Jiří Skalický

Vážený pan

Dr. Ing. Pavel Hirš, CSc.

poslanec PS Parlamentu ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP