Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

529 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Vyvadila

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci financování inženýrských sítí z rozpočtu obcí

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Vyvadila dopisem ze dne 25. října 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jiřího Vyvadila. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne .... listopadu 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky


 V Praze dne 2. října 1993
 Čj. 31888/93-OVA

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, týkající se financování inženýrských sítí z rozpočtu obcí, sděluji:

V minulých letech byla investiční výstavba měst a obcí v oblasti infrastruktury zajišťována z úrovně státního rozpočtu formou tzv. systémových dotací. Vzhledem ke skutečnosti, že téměř celou výši rozpočtových nákladů těchto staveb poskytoval státní rozpočet, zapojení vlastních zdrojů obcí nebylo nutné. Z těchto důvodů se nejevila otázka bezplatného převodu dokončených staveb provozovatelům problematická.

Zákon ČNR č 10/1993 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 1993, stanovil zcela novou konstrukci státního rozpočtu. Rozpočet územních orgánů v roce 1993 má jako rozhodující kritérium posílení finanční soběstačnosti a samostatností obcí a tím snížení závislosti územních orgánů na dotacích ze státního rozpočtu. Konstrukce územních rozpočtů se odvíjí důsledně od příjmů, jejichž objem bude limitovat rozsah a strukturu výdajů obcí a okresních úřadů na zabezpečení veřejných statků. Převážná část příjmů je směrována na obce, tím se minimalizují přerozdělovací procesy. U některých obcí tak dojde k plnému financování jejich potřeb vlastními zdroji.

V rámci vztahu státního rozpočtu České republiky k rozpočtům okresních úřadů není uvažováno s poskytováním účelových dotací na budování infrastruktury v obcích. Financování této výstavby je nutno zajišťovat v rámci vlastních zdrojů v obcích.

V současné době stále platí zákony (např. č. 79/1957 Sb., o výrobě, rozvodu a spotřebě elektřiny, č. 67/1960 Sb., o výrobě, rozvodu a využití topných plynů, ve znění pozdějších předpisů, č. 138/1973 Sb., o vodách, atp.), které se problematiky provozování inženýrských sítí týkají.

Tyto zákony jednoznačně stanoví povinnost převést vybudovaný majetek bezplatně organizacím, které jsou pověřeny provozováním příslušného majetku. Tato povinnost je zcela nezávislá na zdroji prostředků, z nichž byla výstavba uskutečněna. Náprava tohoto stavu, z hlediska obcí rovněž nevyhovujícího, je možná pouze novelizací výše citovaných zákonů.

Vláda České republiky schválila zásady energetického zákona a předložila je k projednání jednotlivým výborům Poslanecké sněmovny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má již přípraven návrh paragrafovaného znění tohoto zákona, který by měl řešit úplatný převod vybudovaných inženýrských sítí provozovateli.

S pozdravem


 
Václav Klaus

Vážený pan

JUDr. Jiří Vyvadil

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha










Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP