Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

734

Návrh

na rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie

Vláda České republiky

/ke schválení Poslanecké sněmovně

Parlamentu České republiky/

NÁVRH

na rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie

Obsah:

I. Usnesení vlády České republiky č.626 ze dne 3. listopadu 1993

II. Zpráva k tomuto usnesení

III. Návrh usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na rozšílení účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů (UNPROFOR) na území bývalé Jugoslávie.

Předseda vlády České republiky

Doc. Ing. Václav Klaus, CSc.

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ

ze dne 3. listopadu 1993 č. 626

o návrhu na rozšíření účasti České republiky na mírové operaci Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie

Vláda

I. souhlasí s návrhem vyslat v souladu s usnesením vlády z 26. května 1993 č. 272, o zapojení České republiky do mírové operace Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie, další ozbrojené síly při zapojení České republiky do mírové operace Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie;

II. pověřuje předsedu vlády, aby požádal předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o vyslovení souhlasu Parlamentu České republiky na rozšíření účasti České republiky v mírové operaci Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie podle bodu I tohoto usnesení;

III. ukládá ministru obrany zabezpečit rozšířenou účast České republiky na mírové operaci Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie podle bodu I tohoto usnesení po vyslovení souhlasu Parlamentem České republiky podle bodu II tohoto usnesení.

Provedou:

předseda vlády

ministr obrany


 
Předseda vlády
 
Doc. Ing. Václav Klaus, CSc., v. r.

Zpráva

k návrhu usnesení vlády České republiky na rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách OSN (UNPROFOR) na území bývalé Jugoslávie

Vláda ČSFR vyjádřila usnesením č. 27 ze dne 16. ledna 1992 souhlas se zapojením ČSFR do mírové operace OSN na území bývalé Jugoslávie (dále jen UNPROFOR - United Nations Protection Force), a to včetně vyslání vojenské jednotky a pozorovatelů a uložila ministru obrany zabezpečit účast ČSFR v UNPROFOR. V souladu s článkem 36 odstavec 2/ Ústavy ČSFR schválilo návrh na vyslání čs. vojenské jednotky a pozorovatelů do UNPROFOR dne 11. 3. 1992 Federální shromáždění ČSFR.

K tomuto rozhodnutí čs. orgánů došlo na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 721 (1991) ze dne 27. 11. 1991, která poukázala na vážnou situaci na území bývalé Jugoslávie, kde boje způsobily těžké ztráty na životech a rozsáhlé škody. Pokračování této situace označila rezoluce za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Rezolucí 743 (1992) z 21. 2. 1992 byl pak zřízen UNPROFOR.

V dubnu 1992 byl na území bývalé Jugoslávie vyslán prapor čs. armády o síle 480 vojáků a skupina pozorovatelů. Náklady spojené s účastí na UNPROFOR nese OSN, takže s vysláním a udržováním jednotky nevznikly a ani v současné době nevznikají přímé finanční výdaje. Určité potíže vyplývají z toho, že OSN provádí úhrady opožděně.

Prohlubující se těžká vnitřní krize na území bývalé Jugoslávie, jejímž jádrem je etnický konflikt, po zahájení činnosti UNPROFOR dále eskalovala a představuje v současné době mimořádně vážný problém pro celé mezinárodní společenství. Od naší země jako středoevropského demokratického státu, člena KBSE a nestálého člena RB OSN, se očekává aktivní spoluúčast na řešení tohoto problému, zejména bezpodmínečného zabezpečení toho, aby byla respektována lidská práva.

Proto vláda České republiky v duchu své zahraniční politické orientace a snahy nedopustit rozšíření konfliktu dále do Evropy přijala 26. května 1993 usnesení č. 272, kde vyslovuje připravenost požádat Parlament České republiky o vyslání dalších ozbrojených sil při zapojení České republiky do mírové operace OSN na území bývalé Jugoslávie (UNPROFOR), bude-li o to požádána. Za stejných podmínek souhlasí s vysláním polní chirurgické nemocnic:.

V současné době situace na území bývalé Jugoslávie vyžaduje další významné posílení jednotek UNPROFOR a generální tajemník ON proto oficiálně požádal Českou republiku o splnění svého slibu přeměnit současný pěší prapor o 500 mužích na mechanizovaný prapor o 1000 příslušnících se zvýšeným počtem obrněných transportérů a zvláštní ženijní jednotkou pro odminování a stavební práce. Takto posílený prapor, doplněný případně o polní chirurgickou nemocnici, bude uceleným bojovým útvarem, který může lépe a s větší bezpečností plnit mírotvorné poslání v jižním sektoru Chorvatska.

Naděje na úspěch této mise posílila i poslední rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 871 (1993) ze 4. října 1993 prodlužující mandát jednotek UNPROFOR do 31. března 1994. Protože tato rezoluce potvrzuje zachování suverenity a územní celistvosti Chorvatska (ale i Bosny-Hercegoviny a Makedonie) a vychází vstříc prakticky všem požadavkům chorvatské vlády, je reálný předpoklad, že mandát na pobyt UNPROFOR v zemích bývalé Jugoslávie neskončí uvedenou půlroční lhůtou.

V souladu s článkem 43 odstavec 2/ Ústavy České republiky předloží vláda České republiky Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky návrh na rozšíření účasti České republiky v UNPROFOR k dalšímu ústavnímu projednání.

Návrh

Usnesení Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

k rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů (UNPROFOR) na území bývalé Jugoslávie

Poslanecká sněmovna

souhlasí s vládním návrhem na rozšíření praporu České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie (UNPROFOR) o 500 příslušníků









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP