Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

770

INTERPELACE

poslance Miroslava Řezníčka

na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka a ministra zdravotnictví Luďka Rubáše

ve věci privatizace sanatoria Florencie v Karlových Varech

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Miroslava Řezníčka na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka a ministra zdravotnictví Luďka Rubáše. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. prosince 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


POSLANEC
 
POSLANECKÉ SNĚMOVNY
 
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
 
PhDr. Miroslav Řezníček
 



 V Praze dne 7. 12. 1993


Vážený pane ministře, vážený pane generální prokurátore,

nešvary a přímo podezřelé jednání okolo privatizace zdravotnických a lázeňských zařízení nabyly bohužel mimořádné proslulosti mezi privatizačními skandály. Patrně nejzávažnějším důvodem je tu spojení privatizace těchto zařízení s tzv. obálkovou metodou při veřejných soutěžích.

Na tuto skutečnost upozorňovala již zpráva ministerstva státní kontroly České republiky ze 2. prosince 1992. Na str. 3 této zprávy se uvádí jako příklad sedm zvláště závažných porušení zákona při veřejných soutěžích v nejrůznějších oborech.

Ani po této zprávě však nebyla zjednána náprava. Dosvědčuje to mimo jiné i případ privatizace sanatoria Florencie v Karlových Varech, kterým jsem nucen se v této interpelaci zabývat. Nejvíce zaráží, že na výsost podezřelému průběhu veřejných soutěží na privatizaci tohoto sanatoria nebyl schopen přes projevenou snahu zabránit ani sám předseda Fondu národního majetku.

Jednalo se de facto o čtyři veřejné soutěže:

První veřejná soutěž byla vyhlášena s minimální cenou natolik nízkou, že karlovarská privatizační komise prosadila její odvolání, údajně pro započítání příliš nízké ceny pozemků.

Druhá veřejná soutěž již počítala s cenou pozemků ve výši 25 000,- Kč za metr 2 a proto stanovila minimální cenu 125 miliónů Kč. Tím ovšem ztratila privatizace sanatoria jakýkoliv smysl, neboť návratnost takovéto investice se dostala do nedohledna. Do soutěže se tudíž nikdo nepřihlásil.

Třetí veřejná soutěž byla vyhlášena jako "Opakovaná veřejná soutěž", při níž bylo 125 miliónů Kč uvedeno pouze jako orientační kupní cena. Vítězem soutěže se stal pan Jaroslav Kopačka, a to za kupní cenu 60 miliónů Kč. 0 regulérnosti průběhu svědčí skutečnost, že na protest dalších účastníků předseda Fondu národního majetku, ing. Tomáš Ježek, CSc., soutěž zrušil.

Místopředseda VV FNM ČR ing. Jindřich Kapoun, CSc., odmítl v tomto kole soutěže s odvoláním na vysoké náklady zajistit účast notáře při otevírání obálek s nabídkami jednotlivých účastníků. Vytvořil tak prostor pro nekontrolovatelné rozhodování svých podřízených. Vítěz soutěže přitom ani nesplnil zadané podmínky a vzápětí beztak místo něj veřejně vystupoval - např. při setkání s pracovníky sanatoria Florencie, 26. dubna 1993 - jako vítěz a nový majitel JUDr. Radan Večerka, předseda lázeňské komise a poslanec města Karlovy Vary za ODA.

Vzhledem k tomu podal jeden z účastníků soutěže i přes její zrušení generálnímu prokurátorovi České republiky JUDr. Jiřímu Šetinovi trestní oznámení na "případné spáchání trestného činu...podvodu, nekalé soutěže, zneužívání pravomocí veřejného činitele či jiných". Generální prokuratura postoupila toto oznámení Městské prokuratuře v Praze. Od 11. 8. 1993, kdy Městská prokuratura sdělila oznamovateli, že oznámení předala vyšetřovateli, se však nestalo po této stránce vůbec nic.

Mezi tím však byla vyhlášena čtvrtá veřejná soutěž, opět s orientační kupní cenou 125 miliónů Kč, s termínem doručení nabídek 29. 7. 1993. Vítězem této soutěže se stal JUDr. Radan Večerka. Nezávislá kontrola nabídek notářem již ani nebyla v podmínkách soutěže uvedena.

Na podmínkách soutěží je mimo jiné zvláštní, že v nich sice vždy byla uváděna povinnost nadále zajišťovat v sanatoriu lázeňskou léčbu, nicméně se připouští změnit se souhlasem ministerstva zdravotnictví tento způsob využití. Vzhledem k orientační ceně objektu i výši kupní ceny zaplacené vítězem zrušené třetí soutěže lze předpokládat, že ministerstvu nezbyde než tento souhlas vydat, leda by se novému majiteli podařil zázrak a zajistil zcela exkluzivní zahraniční klientelu. Jak málo je to pravděpodobné svědčí skutečnost, že kvalifikovaný personál sanatoria, včetně primáře, odchází.

Vzhledem k tomu, že předseda FNM zjevně není přes projevenou dobrou vůli schopen bránit podezřelým aktivitám karlovarských funkcionářů své strany a možná ani vysokých činitelů pražského ústředí fondu při privatizaci státního majetku do jejich rukou, nežádám již jeho vyjádření ani vyjádření ministra pro správu a privatizaci národního majetku.

Obracím se touto interpelací na generálního prokurátora, na ministra spravedlnosti a ministra zdravotnictví a dávám současně podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu:

Zjistit, zda při opakovaných soutěžích na privatizaci lázeňské léčebny Florencie, Mariánskolázeňská 25, Karlovy Vary byla dodržena všechna zákonná ustanovení, zda bylo prošetřeno trestní oznámení podané dne 13. června 1993 generálnímu prokurátorovi Michaelem Gregorem a zda rozhodnutí posledního kola soutěže převést vlastnictví léčebny na JUDr. Radana Večerku nepotvrzuje v kontextu s výše uvedenými skutečnostmi - zejména s jeho vystupováním, jakožto majitele po rozhodnutí, převést sanatorium v předchozím kole soutěže na Jaroslava Kopačku - podezření z manipulace při veřejné soutěži.

Od ministra zdravotnictví žádám sdělit, zda a jak hodlá zajistit, aby nový majitel sanatoria Florencie pokračoval v zajišťování lázeňské léčby a za jakých podmínek či z jakých důvodů je ochoten povolit prodat sanatorium dalšímu nabyvateli, případně vypustit lázeňskou léčbu z náplně činnosti sanatoria.


 
Miroslav Řezníček














Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP