Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

851 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Jegly

na vládu České republiky

ve věci změny hranic České republiky v k. ú. Javorník

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Jegly dopisem ze dne 22. března 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jana Jegly. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 22. března 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

 V Praze dne 22. března 1994

Č.j.: 23266/94-OVA


Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci změn průběhu česko-slovenských státních hranic sděluji následující.

Vláda České republiky byla na svých schůzích konaných dne 8. září 1993 a 9. února 1994 informována ministrem vnitra o činnosti Společné česko-slovenské rozhraničovací komise a současně seznámena s návrhy účelných změn průběhu státních hranic se Slovenskou republikou (viz Usnesení vlády České republiky ze dne 8. září 1,993 č. 497 a dne 9. února 1994 č. 71).

Při tvorbě těchto návrhů byly vzaty do úvahy vešker aspekty a priority tak, aby dopad spojený s jejich případnou realizací byl co nejméně bolestný a pro obě strany přijatelný.

Závěry vzešlé z jednání ministrů vnitra obou států v Piešťanech jsou pouhými návrhy změn průběhu státních hranic a proto se nedomnívám, že by byly v rozporu s ustanovením článku 11 Ústavy České republiky. Současně si Vás dovoluji upozornit na skutečnost, že těmito změnami nebudou dotčena vlastnická práva občanů.

Hodnověrnost zmíněných peticí slovenských občanů posoudili někteří členové a experti české delegace Rozhraničovací komise přímo v osadě U Sabatů, kde průzkumem ověřili skutečné názory všech obyvatel této lokality.

Případná realizace návrhů na změny průběhu státních hranic v prostoru osady U Sabotů, části obce Sidonie a v úseku regulované řeky Morava je však nyní v důsledku rozhodnutí slovenské vlády zablokovaná. Slovenská vláda na své schůzi dne 8. března 1994 vyslovila nesouhlas s přičleněním části obce Sidonie k České republice.

Uvedené rozhodnutí narušuje komplexnost řešení celé problematiky, ale zejména reciprocitu návrhu v případě osady Sabotů, která měla připadnout ve prospěch Slovenské republiky. Za této situace uvažuji o rozšíření plánovaného jednání s premiérem slovenské vlády o problematice průběhu státních hranic v rekreační oblasti Kasárna o další výše uvedené lokality.

K často diskutované dohodě o malém pohraničním styku podotýkám, že by vyřešila problémy vzniklé vymezením státních hranic mezi českou republikou a Slovenskou republikou pouze částečně. Účelem obdobných mezinárodních dohod je především zjednodušení překračování státních hranic na zvláštní cestovní doklady v příhraničních oblastech, zejména z důvodu docházky do zaměstnání, obhospodařování pozemků, lesních porostů atd.

Překračování státních hranic občany české republiky a Slovenské republiky upravuje Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o zrušení vízové povinnosti. Některé další otázky jako např. rybolov, myslivost apod. řeší Smlouva mezi českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a spolupráci na společných státních hranicích.

Uvedené smluvní dokumenty ani případná dohoda o malém pohraničním styku však nemohou vyřešit problémy spojené se zajišťováním zdravotní péče, zabezpečováním školní docházky, zásobování věcmi denní spotřeby a další komplikace např. v oblasti dodávek elektrické energie, dopravy, daní, plateb apod.

Tyto problémy, které komplikují každodenní život obyvatel dotčených lokalit by měly být řešeny samostatnými smluvními dokumenty, zejména na úrovni resortů obou smluvních států. V tomto smyslu se již obrátil ministr vnitra s žádostí na příslušné vedoucí ústředních orgánů.

S pozdravem Václav Klaus

Vážený pan

JUDr. Ing. Jan JEGLA

poslanec

Poslanecká sněmovna

Parlamentu české republiky

Praha





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP