Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

900 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Oldřicha Vrchy

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci nedovoleného ozbrojování a krádeže plastické trhaviny typu SEMTEX důstojníky armády České republiky

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Oldřicha Vrchy dopisem ze dne 27. dubna 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Oldřicha Vrchy. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. dubna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav Klaus

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 27. dubna 1994
 Čj.: 23982/94-00B


Vážený pane poslanče,

prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jste se na mě obrátil s interpelací ve věci nedovoleného ozbrojování a krádeže plastické trhaviny typu SEMTEX důstojníky Armády České republiky.

Obsah Vaší interpelace jsem nechal podrobně přezkoumat a k celé záležitosti zaujímám toto stanovisko:

Dne 14.2.1994 v odpoledních hodinách bylo skutečně při silniční kontrole v Prostějově pracovníky Policie ČR zjištěno, že posádka kontrolovaného vozidla ŠKODA 100, podpraporčík J.U. z VÚ 8280 Prostějov a Ing. S.C. z Prostějova, převáží v zavazadlovém prostoru vozidla 44 kg čemé plastické trhaviny SEMTEX a 82 ks elektrických rozbušek.

Vyšetřováním bylo zjištěno; že trhavinu zadržení převzali od zaměstnanců VÚ 8280 Prostějov mjr. Ing. M.Z. a mjr. Ing. B.T. s úmyslem ji prodat dvěma dosud neznámým mužům, za částku 10.000,- Kč za jeden kilogram.

Dne 15.2.1994 vyšetřovatel PČR OV Prostějov zahájil trestní stíhání proti všem čtyřem osobám pro podezření ze spáchání trestního činu nedovoleného ozbrojování podle § 185, odst. 2, písm. a) trestního zákona. Vyšetřovatel všechny obviněné po skončení výslechu zadržel a téhož dne

podal návrh na vzetí do vazby Městskému státnímu zástupci v Brně. Tento dne 16.2.1994 podal návrh na vzetí do vazby z důvodu § 67, písm. a) a c) trestního řádu, na všechny obviněné Městskému soudu v Brně.

Dne 1.3.1994 bylo Městskému státnímu zastupitelství v Brně doručeno usnesení Městského soudu v Brně, kterým soudce rozhodl za použití § 68 trestního řádu o vzetí do vazby obviněného mjr. Ing. M.Z. a Ing. S.C., zároveň rozhodl o propuštění ze zadržení obviněného mjr. Ing. B.T. a pprap. J.U., u kterých neshledal žádné další vazební důvody. Tito jsou dále stíhání na svobodě.

Městský státní zástupce v Brně, vzhledem k obavám na ovlivňování dalších svědků, se proti usnesení Městského soudu o propuštění obviněných mjr. Ing. B.T. a pprap. J.U. odvolal ke krajskému soudu v Brně. Ten stížnost zamítl a potvrdil rozhodnutí Městského soudu.

V té době velitel VÚ 8280 Prostějov v souladu s ustanovením § 10 b, odst. 1 zákona č. 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů, mjr. Ing. B.T. a pprap. J.U. odvolal z funkce. Zároveň upravil jejich služební příjem na spodní hranici rozpětí platového tarifu nejnižší možné platové třídy. Tím došlo u mjr. Ing. B.T. k uváděnému snížení o 4.385,- Kč a u pprap. J.U. o 2.940,- Kč měsíčně. Mjr. Ing. M.Z. po dobu vazby služební příjem nepřísluší.

Z dalšího vyšetřování vyplynulo, že mjr. Ing. B.T. jako ženijní náčelník VÚ 8280 Prostějov při práci s trhavinou shromaždoval v průběhu roku 1993 do svého zadržení nespotřebovanou plastickou trhavinu. Tuto předával k úschově mjr. Ing. M.Z., který ji shromaždoval v rekreačním rodinném objektu. Když byla dalším obviněným pprap. 3.U. nabídnuta možnost výhodného odprodeje trhaviny, tuto možnost mjr. Ing. M.Z. a mjr. Ing. B.T. využili a trhavinu prodali. Obviněný pprap. J. U. a Ing. S. C. byli při jejím převozu, jak bylo již zpočátku uváděno, kontrolováni a zadrženi.

Tři jmenovaní vojáci z povolání v současné době požádali v souladu s § 26, odst. 1 a 2 zákona č. 76/1959 Sb. o propuštění ze služebního poměru.

Závěr:

Vzhledem k tomu, že na vyšetřování a objasňováni celého případu dále intenzivně pracuje Okresní úřad vyšetřování v Prostějově, vojenská policie a pracovníci Ústředny kriminální policie expozitury Brno, nelze k případu zaujmout konečné stanovisko a tím i případně nepřímo ovlivnit zbývající průběh vyšetřování.

Nelze tedy přijímat ani Vámi navrhovaná nápravná opatření.

S pozdravem

Vážený pan

Oldřich VRCHA

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha












Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP