Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď
na interpelaci poslankyně Petry Buzkové dopisem
ze dne 9. května 1994.
Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb.,
o jednacím řádu České národní
rady, v platném znění, předkládám
Poslanecké sněmovně odpověď předsedy
vlády Václava Klause na interpelaci poslankyně
Petry Buzkové. Odpověď je přílohou
tohoto sněmovního tisku.
Příloha
Václav KLAUS
předseda vlády České republiky
Vážená paní poslankyně,
obdržel jsem Vaši interpelaci ve věci údajného napomáhání členů vlády Německému řádu (správně "Řádu bratří od německého domu Pany Marie v Jeruzalémě"), při snahách o získání jeho někdejšího majetku, patřícího dnes českému státu, obcím a občanům ČR (tisk 910).
V souvislosti s Vaším prvním dotazem Vám sděluji, že jsem o uvedené aktivitě místopředsedy vlády ČR a ministra zemědělství J. Luxe skutečně předem nevěděl, pouze jsem byl informován o skutečnosti, že některé řády, rody atd. uplatňují nárok na své dřívější majetky různého rozsahu. Že jsem o tomto konkrétním případu nebyl informován, však nepovažuji za nic významného nebo závažného. Též se nedomnívám, že pan místopředseda vlády podáním právního výkladu na žádost řádu překročil své pravomoci či poškodil stát.
Obdobně je možno odpovědět i na Vaši druhou otázku. Lze ještě doplnit, že v žádosti Řádu bratří a sester Panny Marie Jeruzalémské z konce minulého roku je výslovně řečeno, že není podávána ve smyslu zákona č. 229/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů ani podle jiných restitučních zákonů. Řád se v žádosti domáhá vydání hradů Bouzov, Sovinec a zámku Bruntál jako vlastník. Ve svém podání uvádí, že výše uvedené objekty nikdy do vlastnictví Československé, resp. České republiky nepřešly ani nebyly převedeny, a to ani konfiskací podle dekretu prezidenta Československé republiky č. 12/1945 Sb.. Své tvrzení Řád opírá o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 2. 2. 1948, resp. dne 17. 12. 1948 č.j. 690/46-6 a o právní rozbor konfiskačního procesu.
Uvedené objekty "drží" státní organizace Hrad Bouzov a Okresní muzeum v Bruntále a není v pravomoci Ministerstva kultury ve věci rozhodnout.
S ohledem na skutečnost, že Ministerstvo kultury ČR je ústředním orgánem státní správy pro kulturní památky a muzea, navštívil JUDr. Ladislav Kratochvíl, I. náměstek ministra, tyto objekty, aby se na místě přesvědčil o stanoviscích zástupců dotčených organizací, o jejich postoji k žádosti, o možných důsledcích na ochranu a využití objektů v případě jejich event. vydání. Zástupcům Řádu přitom, a to zdůrazňuji, toliko nabídl, aby ho na této cestě doprovázeli. Nic více, nic méně.
K Vašemu třetímu dotazu, sděluji následující:
"Řád bratří od německého domu Panny Marie v Jeruzalémě" zahájil jednání s Lesy České republiky, s. p., který je samostatnou právnickou osobou, vůči níž jsou kompetence Ministerstva zemědělství ČR vymezeny a nezjistil jsem, že by byly v tomto případě překročeny.
Vzhledem k právní složitosti problematiky, Lesy České republiky, s.p. nevylučují, že bude třeba, aby nárok Řádu byl potvrzen alespoň jedním soudním rozhodnutím. Předběžně je ověřován rozsah nároku a jeho identifikace.
Z výše uvedeného též vyplývá i má odpověď na Váš následující dotaz, týkající se kompetencí ministra zemědělství. Svým dopisem ze dne 16. 11. 1993 ministr J. Lux pouze zveřejnil skutečnosti zjištěné od roku 1949, které byly žadateli již známé, a doporučil postup podle platného právního řádu se zdůrazněním, že věc nespadá do kompetence Ministerstva zemědělství ČR.
Odpověď na poslední dotaz již pouze potvrzuje mé odpovědi na předešlé dotazy. Skutečně se nedomnívám, že ze strany ministra J. Luxe či náměstka L. Kratochvíla došlo k chybě, která by byla důvodem pro vyvození nějakých důsledků.
V celé záležitosti je nutné vyčkat
rozhodnutí příslušných orgánů,
popř. rozhodnutí soudu.
S pozdravem
Václav Klaus
Vážená paní
JUDr. Petra Buzková
poslankyně Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky