Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

950

INTERPELACE

poslance Jiřího Šolera

na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci záchrany dřevěného kostelíka v Loučné Hoře na Jičínsku

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Šolera na ministra kultury Pavla Tigrida. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 29. dubna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha



Vážený pán

Pavel Tigrid

ministr kultury České republiky

 
Zbraslav, 16. dubna 1994

INTERPELACI

na ministra kultury České republiky

ve věci záchrany dřevěného kostelíka v Loučné Hoře na Jičinsku.

Vážený pane ministře,

jedním z mých dlouhodobých zájmů je turistické poznávání mé československé vlasti. V rámci poznávání českých řek jsem nedávno putoval podél Cidliny přes ves Loučná Hora (obec Smidary asi 20 km jihovýchodně od Jičína), kde mne zaujala již téměř ruina roubeného dřevěného kostelíka. Podle mapové legendy "dřevěný" kostelík ze 14. století byl v roce 1678 a 1799 zbarokizován. Při něm stojí dřevěná hranolovitá zvonice, neopravuje se.

Jako turista jsem viděl mnoho historických staveb v různém stavu rozpadu a nedělám si proto zbytečné iluze o způsobu a možnostech památkové péče u nás v minulosti i nyní. Plně chápu, že např. zbytky selských roubených stavení v tomto kraji, většinou omítnutých, nevalného vzhledu a v nevalném stavu je obtížné udržet, pokud nikdo nemá zájem v nich bydlet ani je využívat k rekreaci. Čestnou výjimkou je Muzeum Aloise Jiráska v Hronově, ale to je udržováno ze zcela jiných příčin. Podobně pochopím, že např, kamenná ruina gotického hradu, která je ruinou již 200 let, může,ještě většinou několik let počkat, až na tom jednou budeme ekonomicky lépe. Snad se opravdu jednou dočká.

Přesto dřevěný kostelík v Loučné Hoře mne skutečně zaujal jako překrásná ukázka slovanské roubené stavby perfektně ilustrující zručnost tehdejších tesařů. Zvláště proto, že stavba je dnes zcela bez omítky (i když původně byla asi přinejmenším v dolní části omítnuta). Přestože z interiéru asi už nezbylo nic, má stavba krásnou širokou kopuli, která tvoři dominantu obce při pohledu z okolí. Stavba, kterou bych očekával spíše na Valašsku než ve východních echách. Pohled na kopuli, která poněkud připomíná kostel v Praze na Karlově, je v kraji, kde mají kostely většinou špičatou dominantní věž, zcela neobvyklý. Bohužel stav stavby je už žalostný, kopule je mírně nakloněna a pokud nebudou v nejbližší době provedena nezbytná restaurační opatření, asi se rozpadne docela.

Žádám Vás proto o nezbytná opatření k záchraně této památky před úplným rozpadem. Předesílám, že pro mne není podstatné, kdo bude majitelem stavby a jakému účelu bude sloužit (i když u kostela bych asi dával přednost náboženské funkci), ale prosté zachování této stavby.

Na závěr předesílám, že nemám žádný osobní vztah ke vsi Loučná Hora ani k okolnímu kraji a moje interpelace nesleduje jiné cíle než uchování stavby, která mne silně zaujala, pro budoucí generace.

S pozdravem

Jiří Šoler

00/430/94


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP