Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1011

INTERPELACE poslance Jozefa Wagnera

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizačního případu Československé čokoládovny

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jozefa Wagnera na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 31. května 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

INTERPELACE

poslance Jozefa Wagnera

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. Jiřího Skalického

k privatizačnímu případu Československé čokoládovny

Vážený pane ministře,

v souladu s § 89 zákona č. 35/89 Sb., o jednacím řádu, dovoluji si obrátit se na Vás s interpelací k privatizačnímu případu Československé čokoládovny.

V poslední době jsme svědky různých námitek, zpochybňujících správnost postupu v této záležitosti. Připojuji námitky jiného, domnívám se významnějšího řádu.

Pane ministře, prosím o sdělení, zda privatizační projekt obsahoval garance k zachování pracovních míst, případně zda obsahoval argumentaci k jejich omezení,eventuálně k zastavení některých provozů. Obdobně je významná odpověď na otázku, zda při privatizaci bylo dbáno zájmu českého průmyslu, k nimž jistě patří např. zachování značek se stoletou tradicí.

Jednou z významných otázek je smysl privatizace Československých čokoládoven jako celku. Nebylo zvolené řešení s prioritou významného světového výrobce rizikové? Jak je chráněn zájem českého hospodářství? Za jeho zájem lze oprávněně považovat rozšíření výroby, udržení českých značek na světových trzích, zvýšení pracovních příležitostí.... Smyslem privatizace bylo najít odpovědného vlastníka, který bude rozvíjet výrobu a tím prospívat i oblasti v níž podniká. Nyní se zdá, že naše podniky zahraniční zájemce privatizoval zejména proto, aby se zbavil konkurence. V Děčíně závod podniku Čokoládoven - Diana - zaniká, z fabriky budou sklady, 500 žen, v oboru vyškolených, bude bez práce, staletá tradice a česká tovární značka odcházejí do dějin.... Čí je to vina?

V jiných závodech čokoládoven se omezuje výroba, mizí tradice sortimentu s nímž jsou spojena jména firem. A to mají všechny tyto závody ještě nyní zajištěn prodej téměř celé kapacity doma i ve světě. Komu pomohla takováto privatizace? Koho se mají ptát děčínské ženy, kdo za to může? Koho se má ptát národní hrdost, kdo ztrácí, úmyslně či ne, díl naší chlouby? Nevím, pane ministře, a proto se ptám Vás.

S úctou

 
Jozef Wagner

V Praze dne 24. května 1994






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP