Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1079

INTERPELACE

poslance Jiřího Šolera

na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka ve věci výběru soudních znaiců pro politické procesy a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa ve věci výběru vysokoškolských pedagogů

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Šolera na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 9. července 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

RNDr. Jiří Šoler CSc., poslanec Parlamentu České republiky

E. Přemyslovny 393, 156 00 Praha - Zbraslav,

tel: (02) 401 00 96, e-mail: soler@psp.cz

V odpovědi prosím uvádějte číslo jednací 027/94

 
Zbraslav, 29. června 1994


INTERPELACE

na ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Nováka

ve věci výběru soudních znalců pro politické procesy a ministra školství Ing. Ivana Pilipa

ve věci výběru vysokoškolských pedagogů

Vážení páni ministři,

obracím se na Vás na základě písemné žádosti akreditovaného novináře zahraničního listu přítomného 14. června 1994 na projednávání soudního případu "Tomáš" u obvodního soudu Praha. Byl jsem též přítomen, bohužel ne od začátku od 9. hodin, ale až od 9.45 hod., kdy mne do obsazeného sálu po odchodu části publika vpustili. Ale to bylo téma mé předešlé interpelace.

U soudu vystupoval prof. Zdeněk Kárník jako znalec z oblasti judaismu včetně starověkých i novodobých textů. Znalecký posudek přednášel jménem vědecké rady Filosofické fakulty University Karlovy v Praze. Nejsem odborníkem na zmiňované otázky a neslyšel jsem posudek celý. Přesto můj dojem ze čtení posudku a pozdější odpovědi na otázky obžalovaného byl tristní. Jako člověk s exaktním vzděláním sice příliš neznám podrobnosti z historie, ale zato trvám na dodržování elementárních pravidel formální logiky, principu kauzality (nevěřili byste, jak se komplikuje v relativistické fyzice, ale u soudu je snad použitelný) a prosté časové posloupnosti. Potom mne šokují výroky soudního znalce o tom, jak spis vzniklý v 19. století (jmenuje se myslím "Protokoly židovských mudrců", jeho autorství je pochybné, ale v 19. století už existovali je propagací nacismu. Pochopte, že množství podobných perliček v mých očích značně snižuje autoritu znalce i v oboru, kde odborníkem nejsem. Očekával jsem, jak odborník rozliší, které články z Politiky jsou urážkou rasy, které urážkou národa a které urážkou přesvědčení. Chápu, že zákon tyto kategorie spojuje do jednoho paragrafu, ale znalec by to snad měl rozlišit. Bohužel mne zklamal. Stejně mne šokovalo, když suverénně určoval charakter určitých prací pouze na základě doby země vzniku. To prostě skutečný znalec bez jejich podrobného prostudování udělat nemůže, i když tyto skutečnosti, jsou určitou indicií. Doufám, že podobně nepostupoval i při zpracování znaleckého posudku. Konečně totalitní charakter přístupu znalce byl patrný i z toho, že porušení zákona viděl i v citaci prací jednoho z těch, kteří vytvořili dnešní industriální společnost, Henryho Forda, a které v současnosti bez problémů vycházejí v demokratických zemích, např. v USA.

Situaci mi blíže objasnil až písemně zaslaný přehled odborných prací znalce poskytnutý zmíněným novinářem.Nemám bohužel možnost si ověřit správnost či úplnost přehledu, jehož kopii přikládám. Chápu, že v minulosti byli mnozí skuteční odbornici "ukryti" v institucích s podezřelými jmény a občas i vydávali práce s podivnými názvy, aby si udrželi zaměstnání. Přesto na mne prof. Kárník při svém vystoupení dojmem takového "skrytého" orientalisty nepůsobil. Konečně i Československý biografický slovník (Academia, Praha 1992), plně poplatný současnému režimu a jeho prominentům, ho charakterizuje jako historika čs. dělnického hnutí, ne jako orientalistu.

Současně kladu tyto otázky:

1) Otázka pro ministra školství ing. Ivana Pilipa: Jaké je stanovisko MŠMT k tomu, aby napříště, v rámci vládního návrhu nového vysokoškolského zákona, se universitními profesory mohli stát pouze vysoce odborně kvalifikovaní vysokoškolští pedagogové?

2) Otázka pro ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Nováka: Jak je resortem MS zabezpečováno, že soudními znalci jsou pouze fyzické osoby s příslušnou odbornou kvalifikací?

Zcela stranou ponechávám meritum projednávaného soudního sporu, jež je plně v pravomoci nezávislého soudu či soudů.

Děkuji Vám za brzkou odpověď,. která doufám povede ke zlepšení situace v našem školství a soudnictví.

S pozdravem

Jiří Šoler

Příl.: K odbornosti univ. profesora Zdeňka Kárníka, soudního znalce. Informace od veřejnosti.

co: Prof. JUDr. Karel Malý DrSc., rektor University Karlovy.

K ODBORNOSTI UNIV. PROFESORA ZDEŇKA KÁRNÍKA, SOUDNÍHO ZNALCE 1931 * Dobrá, okr. Rychnov nad Kněžnou.

1958 o poměru levice německé sociální demokracie ke komunistickým stranám ve východních Čechách v r:1919. Zprávy kateder dějin KSČ a dějin SSSR a KSSS, č. 1, str. 48-56.

1959 Počátky marxistické levice, ČSČH, č.4, str.644-675.

1961 Založení KSČ v severovýchodních Čechách. Věnováno 40. výročí vzniku KSČ. Krajské nakladatelství Havlíčkův Brod.

1961 Revoluční hnutí v českých zemích v období frontálního útoku české buržoazie (záři-prosinec 1920), sb. o revoluční jednotu československého dělnického hnutí, Acta Universitatis Carolinae, Philosophica et Historica, Praha, str. 21-46.

1961 (spoluautor K. Gajan) Boj za utvorenie KSČ. Slovenské vydavatelstvo politickej literatúry, Bratislava.

1963 Za československou republiku rad, Národní výbory a dělnické rady 1917-2 O. Praha.

1965. Přeměna reformismu v hlavní oporu buržoazně demokratického režimu v ČSR, sb. o reformismu v českém dělnickém hnutí, Praha.

1966 První pokusy o založeni komunistické strany v Čechách. Academia, Praha.

1966 docent..

1968 Socialisté na rozcestí: Habsburg, Masaryk či Šrneral. Praha.

1973-4 Památky revolučního hnutí Středočeského kraje. Stř. st. pam. péče a och.př., Praha.

1976 Hrady a zámky středních Čech. Stř.pam.péče a ochr.př.

1978 (spolu s M. Brožovskjrm a M. Horákovou): Státní zámek Jemniště. Stálá výstava čs.-sovětského přátelství. St.stř.pam.péče, Čelákovice.

1986 (spolu s K, Friedlem): Přírodou a památkami středních Čech. Stř.pam.ps a ochr.př.Stř.kr., Praha.

1990 profesor Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

1992 heslo Kárník Zdeněk otištěno na str. 306 Čs. bibliografického slovníku, Academia, Praha.

1993 --- z preambule Zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odpor vůči němu: "Komunistická. strana Československa, její vedení i členové jsou zodpovědní za... zneužívání vědy a kultury k politickým a ideologický účelům". (Sbírka zákonů, částka 198/1993.)

1994 univ. prof. Z. Kárník vystupuje 14. června před soudem pro Prahu 1 proti bývalému šéfredaktoru Týdeníku Politika Josefu Tomášovi jako soudní znalec v oboru judaizmu, vč. starověkých a středověkých textů. Nova TV týž den opakovaně vytváří ze znalce Kárníka autoritu v oboru historie.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP