Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1080 A

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU

poslance Jiřího Šolera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci problematického kursu české ekonomiky

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na otázku poslance Jiřího Šolera dopisem ze dne 21. července 1994.

Podle § 90 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na otázku poslance Jiřího Šolera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 26. července 1994

v. z. Pavel ToIIner v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 21. července 1994
 Čj. 27 906/94

Vážený pane poslanče,

30. června 1994 jste se na mě obrátil s interpelací, v níž květnatou formou na základě článku J. Sachse formulujete otázku, zda "orientace naší ekonomiky na tyto dubové třísky (zřejmě MMF a Světovou banku) na hladině světové ekonomiky je nadále vhodná" a ptáte se na vhodnost nějakého nadějnějšího ekonomického kursu.

Z textu Vaší interpelace jsem bohužel zjistil, vážený pane poslanče, že zřejmě Vaše protivládní zaujetí Vám zabránilo vytěžit z článku profesora Sachse jeho podstatu relevantní pro naši skutečnost. J. Sachs kritizuje MMF a Světovou banku, že nebyly schopny v katastrofální situaci, v níž se Rusko nachází, mu poskytnout dostatečnou finanční pomoc, která by zabránila pokračujícímu hospodářskému rozvratu, inflaci a politickým otřesům. Vy z této kritiky zcela nepochopitelně konstruujete teorii jakéhosi americké spiknutí, které stojí za změnami ve vedení ruského státu a o němž se snažíte spekulovat, že působí i u nás.

O této spekulaci, kterou považuji mímě řečeno za zcela absurdní, je, myslím, zbytečné diskutovat.

Z věcného hlediska diskuse o úloze MMF a Světové banky ukazuje, že tyto instituce nemohou vyřešit problémy transformace za země a vlády postkomunistických zemí. Žádná mezinárodní pomoc nemůže nahradit skutečnou aktivitu reformátorů ve vlastní zemi, jejich schopnost zformulovat strategii postupu společenské a ekonomické reformy a realizovat ji svou politickou aktivitou. O zemi tak obrovské jako Rusko to platí v dvojnásobné míře. Žádné úvěry a pomoc ze zahraničí nemohou zachránit postkomunistickou zemi, pokud si na prvním místě nepomůže sama. Kritika

mezinárodních finančních institucí, jak to činí profesor Sachs, či jejich démonizace a spojování s velmocenským spiknutím, jak činíte Vy, zcela míjejí podstatu problému.

K Vašemu zklamání se nehodlám zde pouštět do apologetiky MMF a Světové banky, neboť znám jejich omezenou možnost prosadit ekonomicky racionální politiku ve většině zemí, které se nacházejí v potížích, při absenci jasné strategie a politických schopností jejich vlád. Musím Vás však uklidnit sdělením, které Vás ve Vašem úporném protivládním zaměření nepotěší, ale doufám, že je budete schopen uznat.

Česká republika je první postkomunistickou zemí, která díky programu ekonomické transformace této vlády nepotřebuje další úvěry od MMF a může si dovolit dokonce část dříve přijatých úvěrů na podporu našeho reformního programu před termínem splatit. Náš příklad, vážený pane poslanče, ukazuje, že pokud má vláda správný ekonomický program, jsou úvěry MMF a Světové banky pouze krátkodobým, byť v úvodních fázích důležitým faktorem při realizaci reformy. Další pozitivní ekonomický vývoj pak dovolí, jako je tomu v našem případě, se bez další úvěrové pomoci těchto institucí obejít.

Jsem velmi potěšen, vážený pane poslanče, Vaším zájmem o názory předních světových ekonomů a doufám, že tato moje odpověď Vám alespoň napomůže k lepšímu pochopení jejich myšlenek a vyvození relevantnějších implikací pro naši skutečnost.

S pozdravem

 Václav Klaus

Vážený pan

RNDr. Jiří Šoler. CSc.

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP