Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1089 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Oldřicha Vrchy

na ministra hospodářství Karla Dybu

ve věci řešení bytové problematiky v České republice

Ministr hospodářství Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance Oldřicha Vrchy dopisem ze dne 12. srpna 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra hospodářství Karla Dyby na interpelaci poslance Oldřicha Vrchy. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 19. srpna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

DOC. ING. KAREL DYBA, CSC.

 
V Praze dne 12.. srpna 1994
 
Čj. 339 831/94-14
 
(OPB/ 941 / 94/ W-H)

Vážený pane poslanče.

K Vaší interpelaci ve věci pana Josefa Frecera Vám sděluji: Dům čp. 331 v Kuklenské č. 7, Brno, v němž rodina J. Frecera bydlí, byl prodán kupní smlouvou z března 1994 manželům Kudríkovým. Manželé Frecerovi s rodinou užívají dvou a půl pokojový byt s příslušenstvím v tomto domě, a to na základě dohody o užívání bytu, která byla sjednána s předchozím vlastníkem domu na základě přidělení bytu z roku 1990. Podle § 871 odst. 1 občanského zákoníku právo osobního užívání bytu vzniklé podle tehdejších předpisů, se dnem 1. ledna 1992 změnilo na nájem bytu, a to na dobu neurčitou Manželé Frecerovi bydlí tedy v tomto bytě na základě řádného nájemního práva. Všechny tyto skutečnosti jo dostatečně zřejmá z fotokopií dokladů, které jsou přiloženy K interpelaci pana poslance O. Vrchy.

Na uvedený případ se vztahuje v plném rozsahu ustanovení § 680 odst. 2 občanského zákoníku, podle něhož, dojde-li ke změně vlastnictví k pronajaté věci, vstupuje nový majetek do právního postavení prodávajícího. Na obsahu nájemní smlouvy se změnou v osobě majitele nic nemění.

Podle § 680 odst. 3 pak z důvodu změny vlastnictví k nemovité věci může vypovědět nájemnou smlouvu pouze nájemce. Pronajímatel může nájem bytu vypovědět jen z důvodu uvedených v § 711 odst. 1 občanského zákoníku, to s přivolením soudu. Vzhledem k tomu, že k takové výpovědi dosud nedošlo, trvá nájemní smlouva dále a není tu žádný právní důvod, pro nějž by měla být sjednávána nová nájemní smlouva.

Placení nájemného a rozvrh úhrady za služby jsou otázkami občansko-právní povahy; v případě sporu může o nich rozhodnout jedině soud.

Pokud by manželé Kudríkovi znemožňovali manželům Frecerovým užívání bytu, popřípadě by se snažili mimosoudními prostředky donutit k uvolnění jimi užívaného bytu, šlo by o zásah do pokojného stavu. Je v působnosti pověřeného obecního úřadu (tedy Úřadu městské části Brno - Židenice), aby na návrh poškozených takový zásah zakázal. Kromě toho může být takové jednání posuzováno jako trestný čin podle § 249 a trestního zákona; podle tohoto ustanovení kdo oprávněné osobě neoprávněně brání v užívání bytu, může být potrestán odnětím svobody a na dvě léta nebo peněžitým trestem.

Z připojených fotokopií dokladů ovšem nevyplývá., že by skutečně došlo ze strany manželů Kudríkových k zásahu do pokojného stavu. Manželé Frecerovi se pouze obrátili na městskou část Brno - Židenice se žádostí o přidělení náhradního bytu. Dosavadní průběh však zatím nezakládá nutnost zajistit náhradní byt. Podle zákona ČNR č. 102/1992 Sb. náhradní byty zajišťují obce na žádost pronajímatelů, kteří vypověděli nájem bytu s přivolením soudu a nemohou. vypovídaným nájemcům zajistit bytovou náhradu. V daném případě k takové situaci dosud nedošlo. Z toho důvodu nemůže ani ministerstvo hospodářství doporučit městské části řešení, které manželé Frecerovi navrhují. Jak je shora uvedeno, přichází v úvahu zákrok úřadu městské části v případě, že vlastníci domu budou skutečně, nikoliv pouze výhrůžkami bránit nebo výrazně ztěžovat výkon nájemního práva manželům Frecerovým.

S pozdravem

Karel Dyba

Vážený pan

Oldřich Vrcha

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4

Praha 1














Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP