Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1202 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Jana Vika, Jaroslava Nováka, Josefa Valenty, Bohuslava Kuby a Milana Loukoty

na ministra zdravotnictví Luďka Rubáše

ve věcí šíření epidemie plicního moru, tzv. černé smrti

Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš zaslal odpověď na interpelaci poslanců Jana Vika, Jaroslava Nováka, Josefa Valenty, Bohuslava Kuby a Milana Loukoty dopisem ze dne 7. října 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zdravotnictví Luďka Rubáše na interpelaci poslanců Jana Vika, Jaroslava Nováka, Josefa Valenty, Bohuslava Kuby a Milana Loukoty. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 18. října 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ 
ČESKÉ REPUBLIKY 
MUDr. LUDĚK RUBÁŠ  

 V Praze dne 7. října 1994
 Č.j.: HEM-370-7.10.1994
 SM 41898

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, kterou jste mi spolu s pány poslanci Jaroslavem Novákem, Josefem Valentou, Bohuslavem Kubou a Milanem Loukotou zaslali dne 29. září 1994 a která se týkala šíření epidemie plicního moru, sděluji následující:

1) Epidemie plicního moru se do 5. 10. t.r. nerozšířila do evropských států a pokud vím, hromadné sdělovací prostředky v tomto smyslu ani naši veřejnost neinformovaly. Epidemie se šíří zatím na území Indie, do 6. 10. 1994 se rozšířila ze států Maharastra a Gujarat, kde byla nejdříve zjištěna, do oblasti Delhi a dále do Západního Bengálska a států Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, do Rajastanu a Haryany. Dle sdělení Světové zdravotnické organizace bylo k uvedenému datu registrováno v Indii celkem 5 148 případů diagnostikovaných jako suspektní mor, 53 z nich zemřelo (tj. 1 %)

2) Není pravda, že Ministerstvo zdravotnictví nepřijalo žádná zásadní opatření. Ihned poté, co Světová zdravotnická organizace výskyt v Indii potvrdila, hlavní hygienik ČR ve zprávě pro ČTK 28.9.1994 doporučil našim občanům odložit cesty do postižených oblastí Indie a zajistil, aby na letišti v Ruzyni byly na viditelných místech umístěny tabule s dvojjazyčným upozorněním (česky a anglicky) pro osoby, přijíždějící z Indie, aby pokud se u nich do 6 dnů po opuštění Indi, objeví akutní horečnaté onemocnění, navštívily lékaře a upozornily ho na to, že přijíždí z Indie. Dne 4.10.1994 hlavní hygienik ČR s ohledem na šíření moru v Indii z původních lokalit na lokality další doporučil našim občanům nepodnikat cesty do celé Indie. O situaci bylí včas informováni epidemiologové hygienických stanic, s cílem v případě objevení se susp. případu provést epidemiologické šetření, nalézt kontakty a zajistit u nich potřebná opatření. Jsou vytvořeny podmínky k tomu, aby podezřelé případy byly izolovány a vhodným způsobem léčeny. Uvedená opatření zásadního charakteru jsou v dané situaci dostatečná a zajišťují ochranu zdraví našich občanů před event. šířením moru v naší populaci. Jsou plně v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace.

3) Opatření prováděná v některých státech na letištích, která mají přímé letecké spojení s Indií,jako vyšetřování cestujících těchto linek, jsou vzhledem k inkubační době moru (1 - 3 dny u plicního moru a 2 - 6 dní u dýmějového moru) velmi málo účinná a v případě Prahy, která nemá přímé letecké spojení s Indií, prakticky neproveditelná (znamenala by vyšetřování všech cestujících všech linek z evropských měst, která přímé spojení s Indií mají).

Závěrem shrnuji, že neexistuje reálné opatření, kterým by bylo možno stoprocentně zavlečení moru na území kteréhokoliv státu vyloučit. Nicméně u nás provedená opatření odpovídají stávající situaci ve výskytu moru v Indii, jsou v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace, vedou k v časné detekci, izolací a léčení podezřelých případů a k omezení dalšího event. šíření plicního moru na našem území.

S pozdravem

 
Luděk Rubáš

Vážený pan

Jan Vik

poslanec Parlamentu ČR

Sněmovní 4

118 26 Praha 1 - Malá Strana


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP