Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

1290

Vládní návrh,

kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou podepsaná dne 15. září 1994 v Praze.

Za bezvadnost: ing. Staňková

Vládní návrh,

kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou podepsaná dne 15. září 1994 v Praze.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlasí s Rámcovou dohodou o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou podepsanou dne 15. září 1994 v Praze.

Předkládací zpráva pro Parlament

V souladu s usnesením vlády České republiky č. 508 ze dne 14. září 1994 předkládá se Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou podepsaná dne 15. září 1994 v Praze.

Evropská investiční banka (dále EIB) je institucí členských států Evropské unie pro financování dlouhodobých projektů nejen uvnitř zemí Evropské unie, ale i v zemích střední a východní Evropy (Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovenská republika, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Albánie) a v dalších zemích, které mají široké hospodářské styky s členskými zeměmi EIB. Financuje takové projekty, které splňují obvyklá kritéria banky pro půjčování z jejích zdrojů.

Jde o mezinárodní instituci srovnatelnou co do objemu svých operací se Světovou bankou. EIB získává na trhu finanční prostředky za velmi výhodných podmínek, a to s ohledem na specifický charakter této instituce, a tyto dále poskytuje zemím bez stanovení speciální marže. Z tohoto hlediska jsou finanční prostředky EIB jedny z nejlevnějších a tudíž efektivní pro jejich užití.

Z hlediska České republiky je třeba spolupráci s EIB podporovat a to i s ohledem na zájem České republiky o členství v Evropské unii. V tomto směru by EIB měla být pro Českou republiku dlouhodobým partnerem.

Na základě rozhodnutí Rady Evropské unie a Rady guvernérů EIB je tato banka zmocněna poskytnout částku až do výše 3 mld ECU pro projekty v zemích střední a východní Evropy na dobu tří let počínaje rokem 1994, a to bez předem daného rozdělení zmíněné částky mezi tyto země. Pokud koncem uvedeného časového období nedosáhnou úvěry poskytnuté Evropskou investiční bankou již zmíněnou celkovou částku, bude tříleté období automaticky prodlouženo o šest měsíců.

Podepsaná Rámcová dohoda je smluvně právním základem pro poskytování úvěrů České republice a českým ekonomickým subjektům ze strany Evropské investiční banky na konkrétní investiční projekty a stanoví základní obecné podmínky pro poskytování těchto úvěrů.

Činnost EIB se v souladu s rozhodnutími Evropské unie bude v uvedeném období zaměřovat především na podporu rozvoje dopravní, telekomunikační a energetické infrastruktury, přičemž klíčovým objektem zájmu ze strany EIB je dopravní infrastruktura.

Pro každý jednotlivý projekt, na který poskytne EIB ekonomickému subjektu úvěr, budou muset být uzavřeny samostatné dohody, přičemž je obvyklé, že EIB vyžaduje uzavření garančních dohod k dohodám úvěrovým.

S ohledem na ustanovení čl. 8 Dohody, jímž poskytuje daňové osvobození, a čl. 13 Dohody, jímž poskytuje vyjmenované výsady a imunity, předkládá se Rámcová dohoda před ratifikací prezidentem České republiky Parlamentu k vyslovení souhlasu. Do třiceti dnů po ratifikaci musí být na základě požadavku Evropské investiční banky vystaven právní posudek.

Podepsaná Rámcová dohoda nemá dopad na státní rozpočet.

Předseda vlády:

EVROPSKÁ INVESTIČNÍ BANKA

RÁMCOVÁ DOHODA

o finanční spolupráci

mezi

Českou republikou

a

Evropskou investiční bankou

Praha, 15. září 1994

Tato dohoda se uzavírá mezi Českou republikou zastoupenou ministerstvem financí, majícím své sídlo v Letenské 15, 118 10 Praha 1, Malá Strana, zastoupené ministrem financí

na jedné straně, a

Evropskou investiční bankou mající své ústředí na č. 10, Boulevard Konrad Adenauer, Luxembourg-Kirchberg, Velkovévodství lucemburské, zastoupenou viceprezidentem Evropské investiční banky

nadále uváděnou jako "BANKA"

na druhé straně

Vzhledem k tomu, že:

A) V rámci Rozhodnutí Rady Evropské unie ze dne 13. prosince 1993 a Rozhodnutí Rady guvernérů BANKY ze dne 2. května 1994 (dále jen "rozhodnutí") povolit poskytnutí půjček z vlastních zdrojů pro projekty v zemích střední a východní Evropy (Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovenská republika, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Albánie) je BANKA ochotna účastnit se na financování investičních projektů, které splňují obvyklá kritéria BANKY pro půjčování z jejích vlastních zdrojů;

B) Na základě Rozhodnutí je BANKA zmocněna poskytnout částku až do výše 3 000 miliónů ECU pro takovéto projekty v Polsku, Maďarsku, České republice, Slovenské republice, Rumunsku, Bulharsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Albánii na dobu tří let počínaje 23. prosincem 1993, a to bez předem daného rozdělení zmíněné částky mezi tyto země, formou půjček od BANKY poskytnutých z jejích vlastních zdrojů. Pokud koncem uvedeného časového období nedosáhnou úvěry poskytnuté BANKOU již zmíněnou celkovou částku, bude tříleté období automaticky prodlouženo o šest měsíců; a

C) Zmínky dále učiněné o "půjčkách" a "financovaných projektech" se týkají půjček poskytnutých a projektů financovaných BANKOU v rámci této dohody;

se nyní smluvní strany dohodly tímto na následujícím:

Článek 1

Půjčky budou používány k částečnému financování zvláštních investičních projektů, které splňují obvyklá kritéria BANKY pro výpůjčky z jejích vlastních zdrojů a které jsou BANCE předkládány buď oprávněnými úřady České republiky a nebo s jejich souhlasem.

Článek 2

Projekty budou posuzovány z hlediska vhodnosti a půjčky budou poskytovány v souladu s podrobnými pravidly podmínkami a procedurálním řízením obsaženými ve statutu BANKY.

Článek 3

Při určování podmínek splatnosti půjček bude BANKA vycházet z hospodářských a finančních údajů uvažovaného projektu. Úrokové sazby a požadavky na záruky budou stanovovány BANKOU v souladu s její obvyklou praxí.

Článek 4

Půjčky, poskytované BANKOU za účelem uskutečňování projektů, mohou mít formu spolufinancování, jehož se mohou zúčastnit zejména úvěrové a rozvojové instituce České republiky, členských států Evropských společenství, ostatních zemí, Komise Evropských společenství a mezinárodní finanční instituce.

Článek 5

Česká republika a jakákoliv soukromá, poloveřejná nebo veřejná právnická osoba bude mít přístup k půjčkám uvolněným na základě této Dohody.

Článek 6

Za provádění, řízení a udržování projektů, které jsou předmětem financování dle této Dohody ponesou odpovědnost příslušní koneční uživatelé.

Článek 7

Účast ve výběrových řízeních a jiných procedurách konaných za účelem získání kontraktu na financované projekty nebo předkládaných BANCE, aby je financovala, bude založena na kritériích konkurenceschopnosti, a to v souladu s obvyklou praxí BANKY.

Česká republika bude aplikovat na kontrakty určené pro prováděni financování projektů taková fiskální a celní opatření, která by byla alespoň tak výhodná jako ta, která jsou aplikována u kontraktů na projekty financované nejpreferovanější státní nebo mezinárodní organizací.

Článek 8

Česká republika se zavazuje, že vyjme ze zdanění všechny platby jistiny, úroků a jiné částky, které dluží BANCE v souvislosti s půjčkami nebo v rámci záruk z nich vyplývajících.

Článek 9

Česká republika se zavazuje, že během platnosti půjček zajistí, aby příjemci těchto půjček a jejich ručitelé měli volný přístup k cizí měně nutné pro splácení jistiny, úroků, komisionálních a jiných poplatků.

Článek 10

Česká republika vyvine co největší úsilí, aby zajistila, že projekty financované BANKOU budou požívat alespoň takového zacházení, resp. výsad, která jsou obsažena v kterémkoliv platném právním předpisu nebo ve dvoustranné dohodě o investicích.

Článek 11

Pokud bude půjčka poskytnuta jinému příjemci než je Česká republika, může BANKA vyžadovat od České republiky udělení záruky jako jednu z podmínek pro poskytnutí půjčky.

Článek 12

BANKA se bude těšit v České republice v plném rozsahu právní způsobilosti udělené právnickým osobám podle zákonů České republiky, zejména může být účastníkem právního řízení.

Článek 13

Představitelé BANKY, jejichž práce bude spojena s touto Dohodou, budou požívat následující výsady a imunity:

(a) vynětí z právního a administrativního řízeni pokud jde o úřední činnost jimi prováděnou kromě těch případů, kdy se BANKA této imunity vzdá.

(b) vynětí z imigračních omezení nebo z formalit platných pro registraci cizinců.

(c) stejné možnosti cestování jako jsou ty, které jsou udělovány zástupcům a oficiálním představitelům obdobného postavení na diplomatických misích.

Článek 14

Ustanovení této Dohody zůstávají v platnosti, dokud nebudou zcela splaceny všechny dlužné částky, poskytnuté na financování kontraktů podle této Dohody.

Článek 15

Veškeré spory, týkající se této Dohody, budou předkládány Soudnímu dvoru Evropských společenství.

Smluvní strany této Dohody se tímto vzdávají jakékoliv imunity nebo práva namítat proti příslušnosti tohoto Dvora. Rozhodnutí Soudního dvora vydané na základě tohoto článku 15 bude konečné a závazné pro smluvní strany, a to bez omezení nebo výhrad.

Článek 16

Tato Dohoda vstoupí v platnost datem notifikace České republiky, že ústavní požadavky vstupu Dohody v platnost byly splněny. Česká republika doručí BANCE právní posudek ve věci řádného vstupu v platnost této Rámcové dohody.

Úvodní ustanovení (strana 2, A, B, C) tvoří část této Dohody.

Na důkaz uvedeného uzavřely smluvní strany tuto Dohodu ve třech originálech v anglickém jazyce, přičemž každá její stránka je parafována za BANKU Gerhardem Hutzem, právníkem Evropské investiční banky, a za Českou republiku Jiřím Větrovským, ředitelem devizově finančního odboru Ministerstva financí České republiky.

Podepsáno za a jménemPodepsáno za a jménem
České republikyEvropské investiční banky
  
Ivan Kočárník v.r. Wolfgang Roth v.r.
místopředseda vlády viceprezident Evropské
a ministr financíinvestiční banky


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP