Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1293

INTERPELACE

poslance Václava Exnera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci pronajmutí budovy bývalého Federálního shromáždění ČSFR radiostanici Svobodná Evropa.

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Václava Exnera na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav Exner

poslanec

Praha

V Praze, dne 26. října 1994

Pan

doc. ing. Václav Klaus, CSc.

předseda vlády ČR

Praha

prostřednictvím

předsedy Poslanecké sněmovny

parlamentu České republiky

pana PhDr.. Milana Uhdeho

zde

Věc: Interpelace v záležitosti pronajmutí budovy bývalého Federálního shromáždění ČSFR radiostanici Svobodná Evropa.

Vážený pane předsedo vlády,

obracím se na Vás s žádostí o podání informace, jakým způsobem postupovala vláda České republiky ve věci pronájmu budovy bývalého Federálního shromáždění ČSFR radiostanici Svobodná Evropa.

K předmětné věci uvádím, že dosavadní informace o podmínkách pronájmu budovy, prezentované zejména ve sdělovacích prostředcích i v podání pana Igora Němce, se rozcházejí. Převážně se hovoří o symbolickém pronájmu budovy. Vzhledem k tomu, že § 40a občanského zákoníku stanoví, že smlouva je neplatná, je-li v rozporu s cenovým předpisem a § 589 stejného zákoníku, pojednávající o cenách, má na mysli nejen případy koupě, ale i pronájmu, žádám o zodpovězení níže uvedených otázek. Pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti pronájmu předmětné budovy umocňují i příslušná ustanovení zákonů o nekalé soutěži i spekulaci, zejména ve vazbě na cenové předpisy. Vláda si rozhodně nemůže dovolit uzavřít neplatnou smlouvu.

1. Jak zní rozhodnutí americké strany ve věci přemístění sídla radiostanice Svobodná Evropa do prahy a jaké závazky z toho vyplývají pro českou stranu?

2. Jak zní rozhodnutí české vlády ve věci přijetí sídla radiostanice Svobodná Evropa v Praze a jaké podmínky se zavázala vláda splnit ve věci předmětné nemovitosti i z hlediska zabezpečení personálu a technické vybavenosti, případně v jakém stadiu je příprava příslušného rozhodnutí?

3. Jak byla stanovena nebo připravována výše nájemného a výpovědní lhůty k pronájmu nemovitosti, případně další podmínky smlouvy? Jaké je znění nájemní smlouvy?

4. Jsou nebo budou vládou i jiným subjektům v oblasti sdělovacích prostředků vytvářeny srovnatelné podmínky?

5. Jak vláda vzala v úvahu názory nesouhlasící s touto transakcí? Jaké konkurenční návrhy byly posuzovány v přípravném řízení, případně při jednání vlády, jaký je nebo byl postoj k návrhu využít budovu v oblasti kulturních institucí, např. pro Národní muzeum?

Václav Exner

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP