Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1308 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Jegly

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci přidělování dotací ze státního rozpočtu občanským sdružením působícím v oblasti ochrany přírody a životního prostředí

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Jegly dopisem ze dne 17. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na interpelaci poslance Jana Jegly. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 5. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky
 V Praze dne 17.listopadu 1994
 Čj.: M/4285/2809/OSV/94

Vážený pane poslanče,

zasílám odpověď na Vaši interpelaci ve věci přidělování dotací občanským sdružením ze státního rozpočtu.

Občanská sdružení, která získají přímě dotace, mají právo zúčastnit se také konkursu nebo výběrového řízení, jinak by byla poškozována vzhledem k podobně podporovaným sdružením v ostatních resortech. Předpokladem pro získání finančních prostředků.je společenská potřebnost nabízených činností a pomoc při plnění úkolů resortu.

Skutečný stav přidělených přímých dotací občanským sdružením v resortu MŽP ČR na základě podaných žádostí byl v roce 1993 tento:

Občanská sdružení v působnosti MŽP ČR dotace 1993 v tis. Kč
  
Český svaz ochránců přírody 3500  
Stanice pro záchranu živočichů Bartošovice 70/02.ZO ČSOP Nový Jičín 2000
TIS - Nezávislé sdružení přátel přírody 370
Česká společnost pro ochranu netopýrů 90
Česká speleologická společnost 260
Česká společnost ornitologická 90
Zelený kruh100
Celkem přímé dotace: 6410
konkursem:4395
Celkem dotace10805

ČSOP je sice jedna organizace, ale má v současné době kromě Ústřední výkonné rady 421 základních článků, asi 30 regionálních a zájmových článků a všechny mají právní subjektivitu.

Pro srovnání: Občanské sdružení Brontosaurus mělo asi 5 o základních článků, nyní je rozděleno do dvou občanských sdružen 3: Asociace Brontosaura a Hnutí Brontosaurus. Získává přímou dotaci na MŠMT ČR, ale jeho články včetně ústředí mají možnost získat další dotace na jiné programy (projekty) v každém resortním výběrovém řízení, včetně MŠMT ČR. V roce 1993 získalo Hnutí Brontosaurus na MŠMT ČR celkem na přímých dotacích a v programech (konkursním řízení) 1,43 mil. Kč, v r. 1994 celkem k 31.srpnu 2,4 mil. Kč. V těchto položkách není zahrnuta Asociace Brontosaura. Podobně Český Junák - svaz skautů a skautek získal v r. 19 93 - 58,54 mil. Kč, v r. 1994 k 31. srpnu 43,67 mil. Kč. Jiný typ příkladu: občanské sdružení TIS, které má přímou dotaci MŽP ČR, získalo na jiný projekt od MŠMT v r. 1994 částku 316.500,- Kč, Takto lze jmenovat prakticky všechna početně silná občanská sdružení i z dalších resortů, např. Červený kříž.

Pro ucelenou informaci Vám poskytuji i přehled všech finančních prostředků rozpočtu České republiky v roce 1994 určený). k dotacím občanských sdružení v jednotlivých resortních ministerstvech. Rok 1995 zůstane pravděpodobně na stejné výši.

MŠMT552, 455.000,- Kč
MZ229,677.000,- Kč
MPSV108,000.000,- Kč
MK56,160.000,- Kč
MV42, 120.000,- Kč
Mze35,280.000,- Kč
MŽP 11,669.000,- Kč
MH1,608.000,- Kč
Celkem r.19941.036,969.000,- Kč

K odpovědím na Vaše jednotlivé otázky:

1/ Kolik bylo v letošním roce rozděleno finančních prostředků formou přímých dotací pro občanská sdružení?

Celkem:7,580.000,- Kč

Občanská sdružení nám nedodala pouhý rozpočet a požadavky, ale předložila rámcový projekt své celoroční činnosti a odborných programům včetně ostatních náležitostí.

Celková částka přiznaná ze státního rozpočtu pro podporu občanských sdružení v roce 1994 činila 11,669.000,- Kč

2/ Kolik formou konkursu

Bylo vypsáno výběrové řízení s vyhlášením zájmových oblastí.

Celkem:4,089.000,- Kč
rezerva:2.100,- Kč

3/ Kterým organizacím jmenovitě byla přiznána přímá dotace, v jaké výši a jak byly tyto žádosti odůvodněny

Občanská sdružení v působnosti MŽP ČR dotace 1994 v tis. Kč počet evidovaných členů obč. sdružení (údaj je proměnný)
   
Český svaz ochránců přírody 45059000
Stanice pro záchranu živočichů Bartošovice 70/02.ZO ČSOP Nový Jičín 220020
TIS - Nezávislé sdružení přátel přírody 400390
Česká společnost pro ochranu netopýrů 9775
Česká speleologická společnost 2811450
Česká společnost ornitologická 971200
Celkem:7580 

Český svaz ochránců přírody - (ČSOP) poskytuje pro MŽP ČR významné služby a činnosti při péči o přírodní prostředí, ochranu a záchranu genofondu, ochranářské mapování, inventarizační průzkumy, environmentální a ochranářskou výchovu mládeže i obecné veřejnosti a další činnosti podle jeho platných stanov a ve smyslu zákona č.114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny ve znění zákonného opatření č. 347/92 Sb., páté části, Hlavy třetí, § 70 Účast občanů, odstavce 1.

ČSOP také zpracovává ve spolupráci se státní ochranou přírody metodické materiály, organizuje celostátní školení, semináře aj.vzdělávací aktivity především v oblasti ochrany přírody. Nejcennější je však jeho konkrétní práce pro přírodu v terénu.

V resortu školství získává příspěvek rodičům účastníků dětských letních táborů.

Je členem IUCN a nositelem prestižní ceny UNEP - GLOBAL 500 (jednak celá organizace, jednak jeho časopis NIKA za publicistiku a útvar mladých ochránců přírody Vlci z Vyššího Brodu za práci s dětmi a mládeží).

Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě (70/02.ZO ČSOP Nový Jičín) je pověřena metodickým a odborným působením a koordinací záchranných programů v celostátní síti zařízení pro záchranu živočichů v intencích pověření odboru ochrany přírody MŽP ČR a Českého ústavu ochrany přírody.

Dotace se poskytuje na projekt spočívající v záchraně handicapovaných živočichů a jinak poškozených chráněných druhů volně žijících živočichů, dále pak v odchovech vybraných druhů dravců, v návaznosti na plnění dílčího úkolu státního výzkumu "Teoretické a praktické principy druhové ochrany ČR". Na odbornou část navazuje i činnost zaměřená na ekologickou výchovu.

TIS - činnost organizace je zaměřena převážně na zajištění ochrany genofondu vzácného plemene huculského koně, péči a rozmnožení huculského koně, jehož využívá také pro léčebnou terapii (hipoterapii). Na tuto činnost získává finanční prostředky v resortu zdravotnictví. V resortu školství pak získává dotací na práci s mládeží.

Dotace se poskytuje na projekt TISu k zajištění trvalé existence kvalitní genetické informace u koní plemene hucul (genová rezerva ČR ve smyslu vyhlášky MZe č. 326/92 Sb.) a zabezpečení polyfunkčního využití specifických vlastností tohoto plemene z hlediska ekologického (pokračování projektu, zahájeného ve spolupráci s bývalým FVŽP v r. 1991 a rozvrženým na léta 1991 - 1995).

Česká speleologická společnost - ČSS. Dotace se poskytuje na projekt ČSS k zajištění organizačního a materiálního zabezpečení činnosti ČSS. Je členem Mezinárodní speleologické unie. Nejcennější je konkrétní práce v terénu a osvěta veřejnosti. V oblasti speleologie jiná organizace nepůsobí.

Pečuje o speleologicky významná chráněná území, jeskyně a historické podzemní prostory, zajišťuje dokumentační práce a ústřední dokumentaci, průzkum a výzkum a osvětu a výchovu veřejnosti.

Česká společnost pro ochranu netopýrů - ČESON. Dotace je poskytována na projekt k zajištění organizačního a materiálního zabezpečení činnosti ČESON a jejích odborných programů. Jde o kroužkování netopýrů, sčítání, mapování a evidenci výsky tu jednotlivých druhů, publikační činnost, osvětu a vzdělávací veřejnosti.

Česká společnost ornitologická - ČSO. Organizace je pověřena metodickou a odbornou garancí a koordinací kroužkovací činnosti s celostátní působností a zastupováním České republiky v mezin á rodní ornitologické organizaci BirdLife International v intencích pověření odboru ochrany přírody MŽP ČR a ČÚOP.

Dotace se poskytuje na projekt ČSO k zajištění organizačního a materiálního zabezpečení činnosti ČSO. Organizace provádí kroužkování, mapování, evidenci a výzkum, praktickou ochranu ptactva, publikační a osvětovou činnost.

4/ Jaké úkoly státní správy nebo v zájmu ministerstva plní organizace, jímž byla poskytnuta přímá státní dotace

Jde o činnosti různorodých úkolů, na jejichž zajišťování má stát zájem. Tak je to také formulováno v Zásadách pro poskytování dotací občanským sdružením. V našem resortu se jedná o pomoc v oblasti péče o chráněnou přírodu, přírodní prostředí. a environmentální výchovu a další úkoly z oblasti péče o životní prostředí, které jsou občanská sdružení schopná a ochotná vykonávat.

Další značné omezení přidělovaných finančních prostředků bude v příštím roce způsobeno -

a) příliš nízkou částkou, kterou MŽP ČR pro občanská sdružení ve státním rozpočtu získalo

b) vyšším počtem uchazečů o tuto možnost financování.. V předepsaném termínu do 15.9.1994 podaly příslušný projekt s rozpočtem a žádostí další 4 občanská sdružení.

V roce 1995 žádají o tuto dotaci další organizace:

Moravský ornitologický spolek

Společnost pro ochranu motýlů

Česká společnost pro větrnou energii

Zelený kruh

Přesto se MŽP ČR pokusí zachovat přibližnou částku na vypsání výběrového řízení jako v roce 1994.

5/ Kterým organizacím jmenovitě byla zamítnuta žádost o přímou dotaci a z jakého důvodu

České společnosti pro větrnou energii a Společnosti pro ochranu motýlů a Moravskému ornitologickému spolku. Žádosti byly podány po stanoveném termínu (termín do 15.9. každého předcházejícího roku) a tedy po rozdělení finančních prostředků MŽP ČR určených pro dotace občanských sdružení. Také nepředložily řádný projekt s rozpočtem a s určením, na jaké činnosti očekávají případnou dotaci.

Tyto organizace se s výjimkou Moravského ornitologického spolku také neúčastnily výběrového řízení MŽP ČR. Na rok 1995 již žádost s projektem i rozpočtem předložily.

6/ Jakým způsobem je rozhodováno o přímých dotacích a kdo jmenovitě o nich rozhoduje?

Návrh každoročně posuzuje a schvaluje porada vedení MŽP ČR. Na rok 1995 bude poprvé podávat návrh na přidělení těchto dotací odbor pro styk s veřejností ve spolupráci s odborem ochrany přírody a odborem ekonomických nástrojů a rozpočtu. Dosud měl tyto kompetence odbor ekonomických nástrojů a rozpočtu a spolupracoval s odborem ochrany přírody a odborem pro styk s veřejností.

7/ Jak je prováděna kontrola využití finančních prostředků

V roce 1993 prováděl u MŽP ČR kontrolu dotací občanským sdružením Nejvyšší kontrolní úřad a tehdy ještě existující Ministerstvo kontroly ČR.

Odbor pro styk s veřejností provádí namátkové věcné kontroly u konkrétních občanských sdružení. Kromě toho může zadat ekonomickou kontrolu u organizace, která kontrolní činnost vykonává, případně můžeme na tuto činnost najmout kvalifikovanou osobu.

Letos probíhá kontrola ve Stanici pro záchranu živočichů v Bartošovicích (realizovaný ZO ČSOP Nový Jičín) - jde o kontrolu na místě. V lednu - únoru příštího roku je plánována a předběžně objednána kontrola na ÚVR ČSOP. V tomto roce proběhla i řada věcných kontrol projektů z výběrového řízení roku 1993.

Věřím, vážený pane poslanče, že jsem na Vaše otázky odpověděl vyčerpávajícím způsobem. Přímé dotace jsou skutečně poskytovány občanským sdružením, plnícím úkoly, jejichž význam a důležitost je v zájmu ministerstva i státní správy.

V úctě

František Benda

Příloha

Vážený pan

JUDr. Ing. Jan Jegla,

poslanec Parlamentu ČR

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP