Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1317 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Jana Vika, Josefa Valenty, Oldřicha Vrchy, Jaroslava Nováka, Milana Loukoty a Bohuslava Kuby

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci městské policie

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslanců Jana Vika, Josefa Valenty, Oldřicha Vrchy, Jaroslava Nováka, Milana Loukoty a Bohuslava Kuby dopisem ze dne 30. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslanců Jana Vika, Josefa Valenty, Oldřicha Vrchy, Jaroslava Nováka, Milana Loukoty a Bohuslava Kuby. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 5. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 30. listopadu 1994
 Čj.: 32 579/94 -OVA


Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Vaší interpelaci ze dne 7.11.1994 ve věci obecní (městské) policie, kterou jste se na mne spolu s dalšími poslanci obrátil.

S ohledem na skutečnost, že interpelace je z ústavního hlediska závažnou formou kritického dotazu č. podnětu, nevyjadřuj i se k Vašim názorům vyjádřeným v úvodu interpelace i s ohledem na skutečnost, že Vámi vzpomenuté "tzv, události 28. října 1994 v Praze" jsou předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, do něhož nejsem oprávněn zasahovat a jehož závěry budou nepochybně zveřejněny.

Podstata Vaší interpelace je v jejím závěru, kde konstatujete, že "není možno připustit rozšíření pravomoci obecní (městské) policie" a žádáte mne o "zahájení zákonodárné iniciativy ve smyslu úplného zrušení obecní (městské) polici.e a posílení úlohy Policie ČR v naší společnosti".

Pokud jde o prvý problém, chtěl. bych Vás informovat o tom, že zpráva o bezpečnostní situaci na území České republiky v 1.pololetí 1994 uvádí ve svých závěrech, že spolupráce s obecní (městskou) policií je hodnocena mnohem pozitivněji než v minulých obdobích.

Jak je Vám jistě známo, byl v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky předložen návrh poslanců na změny zákona č.553/1991 Sb., o obecní (městské) policii, který směřuje k rozšíření pravomocí obecní (městské) policie. Vláda se v rámci svých ústavních pravomocí předloženým návrhem zabývala a přijala k němu své stanovisko schválené usnesením vlády České republiky ze dne 26. října 1994 č.600. O tomto stanovisku jsem informoval. předsedu Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky.

Vláda vyslovila k tomu to návrhu závažné výhrady a nesouhlasí s tím, aby obecní (městská) policie byla zmocněna k tomu, aby plnila i úkoly, které přesahu jí rámec působnosti obce. Vláda vycházela ve svém stanovisku z toho, že rozšíření oprávnění strážníků v navrhovaném rozsahu není adekvátní povaze a významu úkolů obecní (městské) policie. Obecní (městská) policie je na základě zákona č.553/1991 Sb. povolána především k tomu, aby zajišťovala místní záležitosti veřejného pořádku a nikoliv úkoly, které svým charakterem jsou nad rámec působnosti. obcí. Věřím, vážený pane poslanče, že toto stanovisko vlády při projednávání předloženého návrhu podpoříte.

Pokud jde o Váš požadavek, aby vláda zahájila zákonodárnou iniciativu ve smyslu úplného zrušení obecní (městské) policie a posílení. úlohy Policie ČR v naší společnosti jsem poněkud překvapen tím, že Vy, jako nositel ústavního práva zákonodárné iniciativy, se v tomto směru obracíte na vládu a nevyužíváte své oprávnění přímo.

Pokud jde o zrušení. obecní (městské) policie, musím konstatovat, že takový návrh ze strany vlády by byl v rozporu s koncepcí Ministerstva vnitra České republiky v oblasti vnitřního pořádku a bezpečnosti. a s doktrínou Policie ČR, které byly schváleny vládou. Jednou z výchozích tezí té to koncepce je, že "státní. bezpečnostní orgány nemají monopol na ochranu veřejného pořádku, osob a majetku". Vláda tak ve své policie bude vycházet z úlohy řady subjektů, které mají své místo a úlohu v této oblasti, počínaje orgány státu, úlohou obcí, soukromé sféry, občanských iniciativa v neposlední řadě i občanů samotných. Vláda je si pochopitelně vědoma toho, že je nezbytné zdokonalovat právní úpravu v této oblasti, která je v některých aspektech ne plně funkční., což se týká i právních předpisů schválených zákonodárnými sbory po roce 1989. Legislativní návrhy obsažené v plánu legislativních prací vlády tak přímo či nepřímo směřují do této oblasti s cílem zefektivni to práci všech složek, které působí. v oblasti veřejného pořádku, zpřesnit jejich kompetence a zdokonalit tak jak jejich vzájemnou součinnost, tak i kontrolní mechanizmy zabezpečující ochranu občanských práv. Chtěl bych vyjádřit, vážený pane poslanče, naději, že tyto záměry vlády podpoříte.

S pozdravem

Václav Klaus

Vážený pan

Jan VIK

Josef VALENTA

Oldřich VRCHA

MUDr. Jaroslav NOVÁK

Milan LOUKOTA

Bohuslav KUBA

Poslanci Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP