Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

1372

INTERPELACE

poslanců Jana Jegly a Jiřího Macháčka

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického a místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci postupu privatizace Lacrum Brno, odštěpný závod Lacmo Zlín

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslanců Jana Jegly a Jiřího Macháčka na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického a místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 2. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Přílohy jsou k dispozici v organizačním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

JUDr. Ing. Jan Jegla

Ing. Jiří Macháček

poslanci PSP ČR za ČMSS

118 26 Praha, Sněmovní 4

 Praha 22.11.1994

Vážený pan

Ing. Jiří Skalický

ministr pro správu národního

majetku a jeho privatizaci

Praha

Vážený pan

Ing. Josef Lux

ministr zemědělství

Praha

prostřednictvím

předsedy

Poslanecké sněmovny P ČR

pana PhDr. Milana Uhdeho

zde

Vážení páni ministři,

obracíme se Vás s interpelací týkající se postupu privatizace Lacrum Brno, odštěpný závod Lacmo Zlín, která probíhá následujícím způsobem:

Původně byly předloženy tři privatizační projekty. V základním projektu byl navržen způsob privatizace na akciovou společnost s podílem 70 % majetku na kuponovou privatizaci a 20 % rezervace akcií pro dodavatele mléka. Konkurenční projekty předložila společnost s r.o. Zlínská mlékárna / kterou tvoří převážně členové vedení závodu/ a společnost s r.o. Ideal Print. Tyto dva konkurenční projekty byly na přímý prodej akcií. Agrární komory Zlín a Uherské Hradiště souhlasily a ztotožňovaly se se zakladatelským projektem na kuponovou privatizaci s rezervací části akcii pro dodavatele mléka a proto svůj konkurenční projekt nepodaly.

Základní privatizační projekt byl z neznámých důvodů stažen, aniž se o tom dodavatelé mléka dověděli. Zůstaly pouze dva projekty na přímý prodej.

Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci rozhodlo o privatizaci Lacmo Zlín na akciovou společnost s nabídkou 51 % akcií pro vítěze neveřejného výběrového řízení mezi společnostmi s r.o. Zlínská mlékárna a Ideal Print.

K výběrovému řízení se společnost s r.o. Ideal Print nedostavila /uzavřela dohodu o spolupráci se společností s r.o. Zlínská mlékárna. Mezitím tato společnost vyhrála soutěž o mlékárnu Martinov, kterou z důvodů nezaplacení musela vrátit.

Vítězem neveřejného výběrového řízení se tedy stala společnost s r.o. Zlínská mlékárna /viz příloha z 10.9.1993 č.j. 18193-360/.

Toto rozhodnutí bylo napadeno ZDV Fryšták tím, že byla provedena privatizace jeho majetku, bez jeho souhlasu a bez možnosti předkupního práva /viz příloha z 19.10.1993/. ZDV Fryšták vložilo již dříve devizové prostředky na nákup technologie pro výrobu trvanlivého mléka.

Tím bylo privatizační řízení pozastaveno. Na základě tohoto rozhodnutí začaly jednat Agrární komory Zlín a Uherské Hradiště o možnosti odkoupení 51 % akcii dodavateli mléka. Proběhla jednání u ředitele odboru privatizace ministerstva zemědělství pana ing. Stehlíka a i náměstka pro privatizaci ing. Burdy. Později byla uskutečněna dvě jednání u náměstka ministerstva pro privatizaci ing. Soukupa, jednou za přítomnosti pana poslance ing. Procházky. o této otázce proběhlo i 15ti minutové jednáni s ministrem zemědělství p. Luxem. Ze strany ministerstva zemědělství byla přislíbena pomoc s tím, že dodavatelé mléka musí založit společnost, která se bude moci ucházet o nákup již zmíněných 51 % akcií. Proto byla založena Mlékárenská společnost s r.o. Zlín, jejímiž členy se zatím stalo 18 velkých dodavatelů mléka okresu Zlín a Uherské Hradiště. Tato společnost má v zakládací smlouvě, že je otevřená, přijme každého dodavatele mléka a jejím konečným cílem je rozdělení akcií Zlínské mlékárny v poměru k dodávanému mléku.

Ve hře o rozhodování komu připadne 51 % akcií byla i podle některých vyjádření vazba současného managementu na italského partnera.

Podle našich posledních informací opět převládl názor, že by majoritu měla získat Zlínská mlékárna s r.o., jak se dá usuzovat z dopisu I. náměstka ministra zemědělství ČR ing. K. Burdy náměstku privatizace /viz příloha/.

Dne 11.11.1994 proběhlo jednání téměř všech dodavatelů mléka s vedením závodů Lacmo Zlín, jehož členové jsou v s r.o., která by měla získat 51 % akcií. Informace o další činnosti mlékárny jsou velmi znepokojivé:

V současné době tvoří aktiva 395 mil. Kč, zásoby 61 mil. Kč, závazky 207 mil. Kč, z toho 114 mil.KČ jsou závazky za mléko. Dále lze k závazkům přičíst dalších 45 mil.Kč provozních úvěrů. Pohledávky činí pouze 188 mil. Kč a je otázkou, kolik z nich je nedobytných. Přičteme-li k tomu 10 mil. vykázaných ztrát k 30.9.1994, je jasné, že podnik je v silné prvotní platební neschopnosti.

Podotýkáme, že základní jmění je pouze 140 mil Kč. Pohledávky za odběrateli mléka se proti loňskému roku, kdy činily 60 - 70 mil. Kč, zvedly na dnešních 114 mil. Kč zahraničnímu partnerovi, firmě ITALAT, nesdělil ředitel Lacmo Zlín žádné podrobnosti.

Ptáme se tedy, proč v situaci, v jaké Lacmo Zlín pod vedením současného managementu je, by právě tento management měl dostat 51 % akcií. Na stále zhoršující se situaci doplácejí pouze dodavatelé mléka, zprostředkovaně pak zákazníci.

Vzhledem k tomu, že ztráty mlékárny denně narůstají, a současný management vlastně za nic neručí a likvidace nebo konkurz se jej nedotkne, žádáme, aby celá záležitost byla v co nejkratší době uzavřena.

JUDr. Ing. Jan Jegla

Ing. Jiří Macháček

Příloha: 5/10 listů




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP