Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1399

INTERPELACE

poslance Pavla Seifera

na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece

ve věci rozhlasového vysílání do zahraničí

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Pavla Seifera na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pan

Josef Zieleniec

ministr zahraničních věcí

České republiky

prostřednictvím

PhDr. Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

 V Praze dne 14.12.1994

Vážený pane ministře,

protože Vaše odpověď na interpelaci ve věci rozhlasového vyslání do zahraničí - sněmovní tisk 1128 - z 30.8.1994 nebyla po projednání Poslaneckou sněmovnou PČR schválená, ale také proto, že nebylo schváleno ani negativní stanovisko, považuji za svou povinnost Vám formou nové interpelace upřesnit otázky. Pouze si dovolím připomenout, že tyto otázky byly už položeny v předcházející interpelaci a jsem ochoten připustit, že se pro nezasvěceného čtenáře mohly zdát nejasné. To byl asi hlavní důvod, proč jste na ně s panem ministrem Ing. Igorem Němcem neodpověděli. Z tohoto důvodu a také abych nadbytečným komentářem nezamlžil vlastní otázky, upustím od vysvětlování proč kterou otázku kladu a soustředím se pouze na samotné otázky. Bude to i přehlednější pro Vaše úředníky.

1) Proč vláda ČR realizuje prezentaci státu do zahraničí formou zvláštního rozhlasového vyslání? (Jde tuším o řádově 50 mil. KČ ročně ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků.)

2) Kam a s jakým záměrem chce prostřednictvím rozhlasového vyslání do zahraničí působit? (Proč např. chce oslovovat Indiány v Jižní Americe a proč nechce vyslat pro Polsko - které jako sousední země patří podle vládního prohlášení i podle vašeho vyjádření k zemím, o které máme prioritní zájem? Těch zemí, o které máme údajně zájem a kam nevysíláme je více, a nejde pouze o země sousední.)

3) Jak využívá MZV ČR možností prezentovat vlastní záměry a strategii prostřednictvím rozhlasového vyslání do zahraničí? (Jak známo, obdobné ministerstvo USA využívá Hlasu Ameriky ke zveřejňování oficiálních stanovisek.) Kolik takových oficiálních stanovisek předalo MZV ČR rozhlasovému vysání do zahraničí ke zveřejnění a kolik jich bylo zveřejněno?

4) Jak MZV ČR informuje rozhlasové vyslání do zahraničí o svých prioritách, o svých záměrech a o celkové zahraniční politice státu? Na jaké úrovni a v jakém časovém sledu jsou kontakty mezí MZV ČR a rozhlasovým vysíláním do zahraničí? Zadávají jednotlivé odbory nebo vedení ministerstva konkrétní úkoly jednotlivým redakcím a celému vysílání? (Za plnění těchto úkolů je rozhlasové vyslání do zahraničí financováno a povinností Vašeho ministerstva je tyto úkoly zadávat.)

5) Jak MZV kontroluje plnění zadaných úkolů a jakým způsobem posuzuje kvalitu a efektivitu rozhlasového vyslání do zahraničí? Jakou kvalifikaci mají členové tzv. Konzultační rady, jakou kvalifikaci mají jejich experti - pokud nějaké mají - a jakou kvalitu mají dobrozdání, na základě kterých tato rada rozhoduje? (Velice rád bych si nechal některá "dobrozdání posoudit odborníky z UK čí jiných institucí.Obávám se, že to je jedna ze základních podmínek naší produktivní spolupráce, že mi nestačí Vaše ujištění, že se jedná o skutečně kvalifikované odborníky a o kvalitní studie.)

6) Jak MZV ČR přispívá ke zvýšení efektivity naší prezentace v cizině?

Vážený pane ministře,

na závěr si neodpustím malý komentář k Vaší odpovědi na minulou interpelaci z 30.8.1994. Pominu-li skutečnost, že jste neodpověděl ani na jednu z položených otázek (a znovu připouštím, že Vás možná zahltila záplava doprovodného komentáře) tak se musím pozastavit nad některými Vámi uváděnými skutečnostmi.

Skutečně si myslíte, že je normální uzavřít smlouvu s ČRo o provozování vyslání do zahraničí pro rok 1993 až 5.2.1993? Nebo že je v pořádku, když se smlouva na rok 1994 podepíše až 7.12.1993? (Termín smlouvy na rok 1995 neznám, ale podle neověřených informací se vlastní smlouva měla podepisovat až v měsíci prosinci.) Jistě je Vám známo, že smlouvy o používání vysílačů je nutno podepisovat nejdéle 3 měsíce před koncem roku. Vůbec už nehodnotím nejisté postavení redaktorů specializovaných odborníků - atd.

V odpovědi konstatujete, že realizace zahraničního vysílání byla pečlivě monitorována. V této souvislosti si dovolím jen poznamenat, - zatím bez ohledu na kvalifikaci tzv. Konzultační rady - že tato rada se scházela velice sporadicky, nikoliv každý měsíc a pro legalizaci tohoto stavu se dohodla změnit měsíční periodicitu jednání na periodicitu nepravidelnou.

V souvislosti s činností tzv. Konzultační rady bych Vás rád upozornil na některé praktiky, o kterých asi nevíte. Při jednání o slyšitelnosti rozhlasového vyslání do zahraničí měla rady dvojí hodnocení - vlastní, získané dotazem na některých zastupitelstvích ČR - a odborné, které dodal ČRo. Nemusím snad uvádět, že údaje obou byly naprosto opačné. Dotazem na některá naše zastupitelstva jsem zjistil, že na podobný průzkum nejsou vybavena a že nejsou schopna kvalifikovaně odpovědět. Přesto rada hlasováním rozhodla, že bude akceptovat to vlastní. Jak lze o tak čistě odborné věci hlasovat prostě nepochopím. Na základě tohoto rozhodnutí pak přijala usnesení, že ČRo neplní podmínky smlouvy a navrhla uplatnit smluvní sankci - pokutu. Samotná vláda však naštěstí zřejmě nebere práci této rady zcela vážně, takže pokutu ČRo neudělila.

O nepochopení odpovědnosti MZV ČR za způsob státní prezentace v zahraničí svědčí také požadavek rady, aby ČRo připravil variantní návrhy dalšího vyslání. Na této žádosti není nic špatného v případě, kdy by rada měla vlastní koncepci a chtěla se pouze poradit s odborníky z praxe. Při absenci vlastní koncepce jde však o přeneseni odborné stránky problému na někoho jiného.

Zcela na závěr si dovolím ještě jednu poznámku, která se vztahuje k poslední otázce této interpelace. Předpokládám, že MZV ČR má skutečně zájem na efektivní prezentaci republiky v zahraničí. Svědčí o tom i oněch řádově 50 mil. KČ ročně ze státního rozpočtu. Jak ale ministerstvo pomáhá ke zvýšení této efektivity? Mají naše zastupitelstva dostatek propagačního materiálu s údaji na jaké vlnové délce je Radio Praha slyšet? To bych považoval za minimum. A těch možností, jak propagovat naše vysílání je celá řada - od placených informací v místních novinách po kulturní akce atd. Tvrzení, že tato propagace je záležitostí pouze provozovatele, neobstojí. On je povinen vysílat, ale vláda je odpovědná za kvalitu, obsah i efektivitu naši prezentace.

S pozdravem

 Mgr. Pavel Seifer
 poslanec PSP ČR









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP