Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1420

INTERPELACE

poslance Jozefa Wagnera

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci odprodeje akcií z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jozefa Wagnera na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. ledna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

POSLANEC

JOZEF WAGNER

Praha, 8.1.1995

INTERPELACE

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci odprodeje akcií z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás se žádostí o prošetření velmi zvláštního postupu v privatizaci některých cukrovarů.

Postup, kterým je na základě ust. § 276 a násl. Obchodního zákoníku zmocněna soukromá akciová společnost k prodeji akcií ve vlastnictví Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, a.s., se sídlem Těšnov 17, Praha 1 je jistě zcela zvláštní metodou privatizace o které zákon 92/91 Sb. nic nehovoří.

CS First Boston/Praha/, a.s., se sídlem Staroměstské náměstí 15, Praha 1 na základě smlouvy o správě cenných papírů a o poskytování dalších služeb,kterou dne 3.5.1994 uzavřeli právě CS First Bostonl /CSFB/ a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond,prodává podle dokumentu zvaného "Příloha 1 PGELF Akcie, které budou prodány ve veřejné aukci"; statisíce akcií cukrovarů.

Pane ministře co soudíte o veřejné aukci a o rovnoprávnosti privatizačních šancí, když v části III. dokumentu zvaného "Výzva k podávání návrhů na uzavření smlouvy o úplatném převodu akcií" se sděluje:

"6/CSFB je oprávněna upravit nabízený objem prodávaných akcií nebo rozhodnout o snížení či vyloučení kterékoliv objednávky jakéhokoliv navrhovatele. CSFB není povinna toto své rozhodnutí navrhovateli zdůvodňovat."

Pod dojmem právě citovaného ustanovení "Výzvy... "považuji za nadbytečné citovat jiná kontroverní ustanovení textu svou důkladností vytvářejícího dojem nositele spravedlnosti. Při podrobnějším studiu zbyde ze spravedlnosti jen záludnost. Jak jinak nazvat fakt, že "Smlouva o úplatném převodu akcií",

je označena jako Příloha 2 a ve svém textu část X. Jiná ustanovení praví bod "3. Přílohy této smlouvy tvoří Výzva k podávání návrhů na uzavření smlouvy o úplatném převodu akcií, učiněna CSFB, a seznam nabízených akcií."

Takže "Smlouva..." je přílohou textu "Výzva..." a obráceně. Pozoruhodné řešení. Byl bych Vám, pane ministře, vděčen kdyby těmto pozoruhodnostem byla věnována patřičná pozornost ve Vaší odpovědi na tuto interpelaci.

Zcela zvláštní pozornost musí být věnována jiným aspektům problému a to těm, kterým podle převládající vládní filozofie stát nerozumí. Ten neumí obchodovat, vyrábět, neboť to umí jen odpovědný vlastník. Zdá se, že ano.

Nadvýroba cukru v roce 1993 donutila cukrovary prodávat za ceny hluboce pod cenami reprodukčními.Důsledkem byl takový růst zadluženosti cukrovarů, že české banky jíž odmítají cukrovary nadále úvěrovat. Touto situací byli postiženi, kromě cukrovarů, zejména pěstitelé cukrovky. Řada z nich nemá dosud zaplacenu řepu za rok 1993. Bohužel zemědělci nejsou energetické závody, které mohou cukrovaru otočit vypínačem. Pokud řepa naroste, nezbývá než ji dodat cukrovaru a modlit se, aby byla zaplacena.

V cukrovarnickém roce 1993/4 prodávaly české cukrovary za ceny mírně nad úrovní 300 dolarů za tunu, v podstatě tedy za ceny světové, určované nabídkou třtinového cukru ze zemí třetího světa. Západoevropské cukrovary prodávaly na vnitřním trhu za ceny pohybující se okolo 900 dolarů za tunu. Pokud exportovaly dostaly dotace ve výši cca 600 dolarů na tunu vyrovnávající vnitřní úroveň cen na ceny světové v současné době se reprodukční cena českých cukrovarů pohybuje okolo 450 dolarů za tunu, což je cca polovina ceny západoevropské.

Rozumně stanovená výše exportní dotace by nepomohla těm cukrovarům, jejichž problémy jsou zaviněny nízkou produktivitou práce, u efektivně vyrábějících cukrovarů by však došlo k zreálnění jejich tržní hodnoty pro eventuální prodej zahraničním investorům. Je spíše pravděpodobné, že toto zreálnění by zahraniční investoři neuvítali, rozhodně by to však byl přínos pro Fond národního majetku. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, stávající akcionáře cukrovarů a v konečných důsledcích pro Českou republiku a její daňové poplatníky.

Ceny akcií cukrovarů jsou dnes nejen hluboko pod nominálem ale i hluboko pod tržní hodnotou. Kampaň 1994 byla pro cukrovary úspěšná minimálně. V důsledku nedostatku cukrové řepy pracovaly cukrovary asi na 70% kapacity a výroba cukru poprvé od jejího zavedení v Čechách nebude stačit tuzemské spotřebě. Předpokládaným nedostatkem cukru z tuzemských zdrojů za celkem solidní celní ochrany došlo k růstu cen na takovou úroveň, která již nejen pokrývá náklady,ale umožňuje již i minimální tvorbu zisku. Tato situace - nízká cena akcií a růst cen cukru - přirozeně vzbudila zájem zahraničních, ale i domácích investorů. Načasování nabídky prodeje akcií na závěr roku 1994 bylo proto velmi zdařilé. Koupě cukrovaru ještě neznamená úmysl cukr také vyrábět. Zejména, je-li cukrovar k dostání za babku a navíc za podmínek, které vzbuzují obavu o regulérnost soutěže. Je známo, že o cukrovary v České republice i Slovenské se zajímá Eastern Sugar se sídlem v Holandsku. Jedná se o firmu s účastí Tate & Lyle a Génerále Sucriéére. Co z následující nabídky - příloha 1 - koupí Eastern Sugar /?/:

BIOMA Dřevohostice a.s.

Cukrovar a rafinerie cukru a.s.

Cukrovar Brodek u Přerova

Cukrovar Drahanovice a.s.

Cukrovar Hodonín a.s.

Cukrovar Hrušovany, a.s.

Cukrovar Kojetín, a.s.

Cukrovar Litovel a.s.

Cukrovar Němčice nad Hanou a.s.

Cukrovary Banop a.s.

Cukrspol Praha-Modřany, a.s.

Moravské cukerní sdružení a.s.

UNION CUKR a.s.

Vážený pane ministře, byl bych poctěn zvláštní laskavostí, kdyby odpověď na interpelaci mohla obsahovat též seznam cukrovarů v provozu v sezóně 1994/5, včetně výkonu v tunách a normovaného výkonu v tunách, jistě by nebylo nezajímavé poskytnou seznam cukrovarů uzavřených v posledních deseti letech, seznam cukrovarů v rekonstrukci a v obou případech rovněž normovaný výkon. Zajímavý bude vždy údaj o roce uvedení do provozu a o poslední velké rekonstrukci, u nových či nově rekonstruovaných, by bylo zajímavé znát cenu pořízení nebo rekonstrukce, snad opět stačí ceny jen z posledních deseti let.

Zejména, vážený pane místopředsedo vlády a ministře zemědělství, bylo by asi záhodno dohlédnout na regulérnost prodeje akcií cukrovarů z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Tento požadavek mám za tolik naléhavý, že mít možnost požádal bych o zkrácení lhůty na odpověď. Protože možnost nemám, mimo obvyklý způsob posílám Vám text interpelace též krátkou cestou a zabývám se hledáním dalších právních postupů a cest, které by zaručily úspěch příslušných spekulací ve prospěch České republiky.

S úctou

Jozef Wagner

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP